Burdur

BURDUR TİCARET BORSASI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

BTB Başkanı Gündüzalp: Maliyetler düşürülürse, üretici ve üretim desteklenmiş olur Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Olağan Meclis Toplantısı’nda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

BURDUR TİCARET BORSASI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

BTB Başkanı Gündüzalp:

Maliyetler düşürülürse, üretici ve üretim desteklenmiş olur

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Olağan Meclis Toplantısı’nda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Tüketici Enflasyonu (TÜFE) Mart ayında yüzde 1,03, yıllık 19,71 ile beklentilerin üzerinde arttığını ifade eden Gündüzalp, enflasyon artışını, gıda fiyatlarının etkilediğini söyledi.

Burdur Ticaret Borsası Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Hikmet Çangır başkanlığında yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Meclis Toplantısının ardından, sunum eşliğinde Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyonun, aylık yüzde 1.03, yıllık yüzde 19.71 ile beklentilerin üzerinde arttığını, Aralık ayından bu yana ise yavaş yavaş da olsa düşüş eğilimine geçtiğini belirten Başkan Gündüzalp, “TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı tüketici enflasyonundaki aylık ve yıllık artış, bu düşüşü duraksatmıştır” dedi.

Gıda fiyatlarının, Mart ayında da ana belirleyici unsur olmayı sürdürdüğünü ifade eden Başkan Gündüzalp, “En yüksek artış ise aylık bazda yüzde 3.48 ile sağlık grubunda, yıllık bazda ise yüzde 29.77 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde oldu. Üretici enflasyonunda (ÜFE) ise aylık artış yüzde 1.58, yıllık artış yüzde 29.64 olarak ölçüldü. Mart ayı enflasyonu aylık yüzde 1.03 ile beklentilerin üzerinde artmıştır. Beklentimiz, aylık artışın yüzde 0.94 olacağı yönündeydi. Yıllık artış da yüzde 19.71 ile yüzde 19.61’lik beklentiyi aştı” ifadelerini kullandı.

Batı Akdeniz insanının, ülke ortalamasının üzerinde tükettiğini belirten Gündüzalp, “Burdur-Isparta-Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz Enflasyonunun Mart ayında 1,06 ile yıllık enflasyonda ise 20,57 ile ülke ortalamasının üzerinde devam ediyor. Burdur-Isparta-Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz enflasyonunun, aylık olarak bakıldığında 26 bölge içerisinde 11. Sırada, yıllık enflasyonda ise yüzde 17. sırada Türkiye ortalamasının üzerinde” şeklinde konuştu.

Fiyat artışlarını baskılamak amacıyla yapılan tanzim satışların, tüketici enflasyonu üzerinde piyasa beklentisinin ötesinde bir baskı yarattığına dikkat çeken Başkan Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Gıda enflasyonunu tetikleyen üç temel neden var. Bunlardan birincisi artan girdi fiyatları, ikincisi iklim değişikliği üçüncüsü ise tarımsal üretimin azalması. Buna ek olarak da dövizdeki yükseliş. İnşallah, hükümetimiz tarafından en kısa sürede kalıcı tedbirler ve çözüm önerileri devreye girecektir. Aksi halde, üretici ve tüketici kesiminin tüm tarafları, bu durumdan etkilenecektir. Üretimin artacağı bir dönemde maliyetler düşürülürse, hem üretici hem de üretim desteklenmiş olur. Bu da enflasyonun düşmesine katkı sağlar, ekonomik büyüme hızlanır.”dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'un Nabzı'nda bu hafta tarım ve hayvancılık konuşulacak
Bölgesel

Burdur'un Nabzı'nda bu hafta tarım ve hayvancılık konuşulacak

Burdur'un Nabzı programında bu hafta, tarım ve hayvancılık sektörü ele alınacak. Artan maliyetler, sektörün problemleri ve gelişmelerin değerlendirileceği programın konuğu Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp olacak.

Tarımsal Üretimde Yeni Dönem
Bölgesel

Tarımsal Üretimde Yeni Dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni yönetmeliği ile tarımsal üretimde planlama ve sürdürülebilirlik sağlanacak.

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, tarımsal üretimde güç katacak
Bölgesel

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, tarımsal üretimde güç katacak

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin açılmasını değerlendirdi.

Gündüzalp, Ankara'da Üretim ve Tarım İçin konuştu
İş Dünyası

Gündüzalp, Ankara'da Üretim ve Tarım İçin konuştu

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Türkiye Ekonomi Şurası'na katılarak, tarım sektöründeki yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Gündüzalp, Ankara'da çiftçi mağduriyetini dile getirdi
Bölgesel

Gündüzalp, Ankara'da çiftçi mağduriyetini dile getirdi

Başkan Ömer Faruk Gündüzalp, Ankara'da gerçekleştirdiği ziyaretlerde çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çözüm önerilerini dile getirdi.

BTB Başkanı Gündüzalp, Ülke olarak yapısal sorunlara odaklanmalıyız!
İş Dünyası

BTB Başkanı Gündüzalp, Ülke olarak yapısal sorunlara odaklanmalıyız!

Ömer Faruk Gündüzalp yaptığı açıklamada, geride bıraktığımız seçimler sürecini değerlendirirken, gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik beklentileri de dile getirdi.