Burdur ilinin ekonomik durumuyla ilgili TÜİK tarafından açıklanan veriler, endişe verici bir tabloyu ortaya koyuyor.
İllerde yaşayanların kişi başına düşen ortalama gelirine dair yapılan değerlendirmeler, Burdur'un her geçen gün fakirleştiğini ve nüfus artış hızının düştüğünü gösteriyor.
TÜİK'in açıkladığı verilere göre, 2010 yılında Türkiye ortalamasının hemen altında olan gelir seviyesi, Burdur'da yaşayanların gelirinde sürekli bir düşüş trendine girmiş durumda. 2010 yılında kişi başına düşen ortalama yıllık gelir 15.964 TL iken, Burdur'da bu rakam 15.461 TL olarak kaydedilmiş. Ancak, geçen yıllarda bu gelir seviyesi sürekli olarak azalmış ve Türkiye ortalamasının altında seyretmiştir.
2021 ve 2022 yıllarında ise durum daha da kötüleşmiş gibi görünüyor. Ülkemizde kişi başına düşen ortalama gelir 2022'de 176.651 TL iken, Burdur'da bu rakam sadece 135.580 TL olmuştur. Bu durum, kişi başına düşen gelirdeki 41.000 TL'lik bir düşüşü gösteriyor. Bir aile düşünüldüğünde, Burdur'da yaşayan bir hane için 164.000 TL daha az gelir girişi söz konusu.
Bu veriler, özellikle Bucak ilçesindeki gelir ortalamasının, Burdur'un ortalamasını yükselttiği görünmektedir. Bu veriler, Burdur'un bu fakirleştiğini gösterirken, ilin ekonomik durumunun iyileştirilmesi ve nüfus artış hızının artırılması için acil önlemler alınması gerektiği belirtiliyor. Bu çerçevede, yerel yönetim ve ilgili kurumların ortak bir çalışma içerisinde olması, ilin ekonomik kalkınma sürecini hızlandırabilir.
Özcan Kadıoğlu
Bakanlık duyurdu! Temmuz ayı ödemeleri hesaplara yatırıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Temmuz ayı Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemelerinin hesaplara yatırıldığını açıkladı. Detaylar için tıklayın!
Türkiye'nin en büyük petrol şehri olan Batman'ı sollayan Gabar petrolü, ekonomiye ve dışa bağımlılığa nasıl katkı sağlayacak? Şırnak Gabar'dan çıkan petrolün kalitesi ve çıkarılma oranı hakkında bilgiler.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK ve TEPAV – Türkiye Ekonomileri Araştırma Vakfı Direktörü Dr. Ali ÇUFADAR, 'Ekonomide Gelecek Öngörüleri ve Engellerle Başa Çıkma' konulu konferansta konuşmacı olarak yer aldı.
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde vatandaşlar, 200 kilometre yol gidip Faraşin Yaylası'nda "sirik" otu toplayarak aile ekonomisine ek katkı sağlıyor.
Balıkesir'in Gönen ilçesine bağlı Armutlu Mahallesi'nde, köpeği Tina ile beraber yürüyüşe çıktıktan sonra kaybolan ve 312 gün sonra kemik parçalarına ulaşılan Ekonomist Korhan Berzeg, kayboluşundan 345 gün sonra son yolculuğuna uğurlandı.
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü, başarılarına bir yenisini daha ekleyerek, Endüstriyel Tasarım Akreditasyon Kurulundan (ENTAK) 5 yıl süreyle tam akreditasyon aldı.
Yorumlar (3)
Veli Korkmaz
7 ay önce / 12.12.2023Sanırım yazı, incelemesi yapılmadan direkt okuyucuya aktarıldı.
Beğendim 0 | Beğenmedim 0 | Cevapla
Klewor
7 ay önce / 09.12.2023Burdur da iş sahası yok olsada olan iş yerleri çalışan işciye verilen asgari ücret tam anlamı ile verilmiyor. İşciye göstermelik bankaya maaşı yatırılıyor ama iş veren işciden yatan maaşın belli miktarını nakit geri istiyor. İşci bu konuyu şikayet edemiyor çünkü kovulmaktan korkuyor. Başka iş sahası olmadıgı için mecbur katlanmak zorunda kalıyor. Burdur 'a yardım edecekseniz yeni işletmeler kurulması ve işcinin iş isteyebilecek yeni yerler kurulması gerekiyor. Büyük iş adamları üretim için Burdur da iş sahası yaratmasına teşvik edilmesi gerekiyor.
Beğendim 8 | Beğenmedim 1 | Cevapla
Baki Türken
7 ay önce / 09.12.2023Tarım ve hayvancılık Şehri olan ilimizde üretim her yıl düşmekte tarımsal sulama,üretim girdileri pahalı olduğundan üreticiler üretim yapmıyor,Genç üreticiler Şehirlerlere yerleşiyor.
Beğendim 6 | Beğenmedim 1 | Cevapla