Burdur'da Ak Parti Karamanlı İlçe Başkanı Ömür Karakaya ve Eşi Çiğdem’in yeni doğan yavruları Nihat Ali için kütük atma töreni yapıldı. Törene Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik'te katıldı.
Burdur’un Merkez, Tefenni, Karamanlı, Yeşilova ilçe ve köylerinde yaşatılmaya çalışılan ve günümüzde de neredeyse unutulmaya yüz tutmuş gelenekler arasında bulunan Tütük Atma bugün Ak Parti Karamanlı İlçe Başkanı Ömür Karakaya ve Eşi Çiğdem’in yeni doğan yavruları Nihat Ali için yapıldı.
İlk erkek çocuğuna genellikle kırkı içinde yapılan gelenekte, Kütük atılacak eve önceden kütük atılacağı haberi veriliyor. Ailenin kabul etmesi durumunda kütüp dama çıkarılır ve iki tarafından özellikle kiremitlere vurularak kırılır ve oğlanın babasına seslenilir; Oğlunun adı ne? Üç kere seslenip çocuğun adı öğrenildikten sonra kütük kaldırılıp indirilerek şu tekerleme söylenir:
Oğlunun ömrü uzun olsun
Düğünü güzün olsun
Kklik gibi dilli olsun
Ardıç gibi kollu olsun
Ovada çifti sürülsün
Dağda koyunu güdülsün
Oğlunun yaşı uzun olsun,
Çıralı kütük senin olsun,
Al erkeç bizim olsun (Niyazlar) denilir ve kütüp daha sonra damdan aşağı atılır.
Bugün bu gelenek Ak Parti Karamanlı İlçe Başakın Ömür ve Çiğdem Karakaya çiftçinin yeni doğan oğulları Nihat Ali için yapılı. Maniler söylendi adetler tek tek aile için yerine getirildi. Düzenlenen geleneksel etkinliğe Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’te katılarak aileyi yalnız bırakmadı.
Burdur’da bir emekli öğretmen, 35 yıldır Teke yöresinin vazgeçilmez çalgısı olan kabak kemane yaparak bu kültürü gelecek nesillere öğretmek için uğraş veriyor.
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen Burdur'da ilk ziyaretini Ak Parti il Başkanlığına yaptı .
Bucak Küçük Sanayi Sitesi, yoğun yağış sonrası sular altında kaldı. Başkan Kemal Kasap, drenaj sorunları ve alınacak önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.
Burdur Dereboğazı ve Tek Çeşmeleri, yapılan ıslah çalışmaları ve temiz su numuneleri sonucunda yeniden kullanıma açıldı. Detaylar için tıklayın.
MAKÜ öğrencileri, TÜBİTAK destekli araştırma projeleriyle Türkiye çapında önemli başarılara imza attı. Lisans ve ön lisans programlarında kazandıkları derecelerle üniversitelerini gururlandırdılar.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere kapsamlı rehberlik hizmeti sunuyor. Detaylı bilgi için Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi'ndeki tanıtım standını ziyaret edin.
Yorumlar (0)