Burdur

Burdur’un Uyuşturucu Bilançosu Kabarık

Dünyada ve Ülkemizde insanlığı hedef alan en büyük tehditler arasında madde bağımlılığı gelmektedir.

Burdur’un Uyuşturucu Bilançosu Kabarık

Dünyada ve Ülkemizde insanlığı hedef alan en büyük tehditler arasında madde bağımlılığı gelmektedir. 

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı koordinesinde ilgili bütün güvenlik birimleri tarafından gençler ve insanlığı hedef alan zehir tacirleri başta olmak üzere, uyuşturucu kullanan ve ekimini yapan şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir.

Valilik tarafından da hassasiyetle takip edilen bu konu, uyuşturucu bataklığına saplanmış gençlerin tedavi edilerek yeniden topluma kazandırılması amacıyla başlatılan “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesi ile ele alınmıştır.

Valilik koordinesinde ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarının destekleri ile devam eden proje doğrultusunda, uyuşturucu madde ticaretinin arzıyla mücadele, eğitim, tedavi, rehabilitasyon başlıklarında etkin, eş zamanlı ve topyekûn mücadeleyi gerektiren konular ele alınarak İl genelinde kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticaretini yapan/kullanan şahıslara yönelik İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından da Burdur genelinde çalışmalar aralıksız ilgili bütün kurumlarla koordine içerisinde devam etmektedir.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmalarda; 01.07.2019 – 20.07.2019 tarihleri arasında müdahale edilen 9 olayda, 17 şüpheli yakalanarak işlem yapılmıştır. Bu olaylarda toplam 11 kök kenevir bitkisi, 9,33 gram eroin maddesi, 18,77 gram esrar maddesi, uyuşturucu yetiştirmek amacıyla özel olarak imal edilmiş kabin içerisinde iklimlendirme malzemeleri, 2 adet kuru sıkı tabanca ve uyuşturucu içiminde kullanılan muhtelif malzemeler ele geçirilmiştir.

Bu kapsamda İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmalarda; 01.07.2019 – 20.07.2019 tarihleri arasında müdahale edilen 5 olayda, (9) şüpheli yakalanarak işlem yapılmış, şahıslardan (2’si) tutuklanmıştır. Bu olaylarda (1650) gram esrar ve (728) Kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir.

Burdur İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından 01.07.2019 – 20.07.2019 tarihleri arasında Burdur genelinde uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahıslara yönelik olarak yürütülen çalışmalar;

· İl Merkezinde E.A. isimli şahsa ait ikamette 04.07.2019 günü yapılan aramada; 3,09 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir.

· Devriye görevini ifa eden görevlilerce İl Merkezinde 04.07.2019 günü şüphe üzerine durdurulan E.T. , E.K. ve A.B. isimli şahısların üzerinde 0,75 gram esrar maddesi ele geçirilmiştir.

· Ağlasun ilçesinde bulunan bir işyerinde 14.07.2019 günü uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen M.T. ve E.Ç. isimli şahıslardan 0,10 gram eroin maddesi ile uyuşturucu içiminde kullanılan alüminyum folyo ele geçirilmiştir.

· Devriye görevini ifa eden görevlilerce İl Merkezinde 15.07.2019 günü şüphe üzerine durdurulan M.G. şahsın üzerinde 1,47 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir.

· İl Merkezinde 16.07.2019 günü durdurulan Ş.B.A. ve F.M.A. isimli şahısların bulunduğu araçta yapılan aramada; 4,67 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir.

· Devriye görevini ifa eden görevlilerce İl Merkezinde 17.07.2019 günü şüphe üzerine durdurulan R.K. , O.Ç. ve Ş.C. isimli şahısların bulunduğu araçta yapılan aramada; 2,90 gram esrar maddesi ele geçirilmiştir.

· İl Merkezinde bulunan F.Ç. ve T.A. isimli şahıslara ait ikamette 19.07.2019 günü yapılan aramada; uyuşturucu yetiştirmek amacıyla özel olarak imal edilmiş kabin içerisinde iklimlendirme malzemeleri ve 4 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiş,

· Devriye görevini ifa eden görevlilerce İl Merkezinde 19.07.2019 günü şüphe üzerine durdurulan İ.E. isimli şahsın üzerinde; 5,12 gram skunk (esrar) maddesi ele geçirilmiştir.

· Gölhisar ilçesinde M.D. ve A.D. isimli şahıslara ait ikamette yapılan aramada; 1 adet hassas terazi ile 7 kök kenevir bitkisi, 10 gram esrar maddesi ve 2 adet kurusıkı tabanca ele geçirilmiştir.

9 olayda yakalanan 17 şüpheli hakkında 2313 Sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı Ekim) ve TCK 191. Maddesine Muhalefet (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak) kapsamında adli işlem yapılmıştır.

Burdur İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından 01.07.2019 – 20.07.2019 tarihleri arasında Burdur genelinde uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahıslara yönelik olarak yürütülen çalışmalar;

· Burdur İli Gölhisar İlçesi Çamköy köyünde 05.07.2019 günü M.Y. ve S.B. isimli şahısların evinde uyuşturucu madde arama köpeği ile yapılan aramada (960) gr Esrar maddesi ve bahçesinde saksılarda (82) kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. TCK 191. Maddesine Muhalefet (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı madde Satın Almak, Kabul Etmek veya bulundurmak) ve 2313 Sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı Ekim) kapsamında adli işlem yapılan şahıslar tutuklanarak Gölhisar K-1 Tipi K.C.İ.K.’na ve Burdur E Tipi K.C.İ.K’na teslim edilmişlerdir.

· Burdur İli Yeşilova İlçesi salda köyü (Köpek Çayı Mevkii)’nde 06.07.2019 günü S.Y. ve M.Z. isimli şahıslar ormanlık alan içerisinde (8) kök kenevir bitkisinin bakımını yaptığı esnada suçüstü

yakalanmıştır. Şahıslar hakkında 2313 Sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı Ekim) kapsamındı işlem yapılarak ifadelerinin alınmasını müteakip serbest bırakılmıştır.

· Burdur İli Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü, Kamış alan mevkiinde bulunan Orman Gençleştirme ve Dikim sahasına (Hazine Arazisi) yasadışı kenevir bitkisi ekiminin yapıldığı tespit edilmiş, 05.07.2019 günü yapılan arazi aramasında (620) kök kenevir bitkisi ele geçirilmiş. Kenevir bitkileri sökülerek imha edilmiş olup, olay fail/faillerinin tespit çalışmalarına devam edilmektedir.

· Burdur İli Çavdır İlçesi Söğüt Beldesinde 16.07.2019 günü Ö.A. ve F.Ç. isimli şahısların arazilerine (18) kök kenevir bitkisi ektikleri tespit edilmiştir. Şahıslar hakkında 2313 Sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı ekim) kapsamında işlem yapılarak ifadelerinin alınmasını müteakip serbest bırakılmıştır.

· Burdur İli Bucak İlçesi Kızılseki köyünde 18.07.2019 günü M.U., C.U. ve A.A. isimli şahısların ormanlık araziye kenevir ekimi yaptığı bilgisinin alınması üzerine şüpheli şahısların ev ve eklentilerinde narkotik köpeği ile yapılan aramada (690) gr Kubar esrar maddesi ele geçirilmiş, şahıslar hakkında TCK 191. Maddesine Muhalefet (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak) kapsamında adli işlem yapılmış, adli makamlara sevk edilen şahıslar adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardır.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bucak yolunda enselendiler Bakın neler ele geçirildi
3. Sayfa

Bucak yolunda enselendiler Bakın neler ele geçirildi

Burdur'un Bucak ilçesinde jandarma timlerince yapılan operasyonda, uyuşturucu madde ele geçirildi. İşte detaylar...

Zehir tacirlerine geçit yok! 9 şüpheli tutuklandı
3. Sayfa

Zehir tacirlerine geçit yok! 9 şüpheli tutuklandı

Burdur'da il jandarma ekiplerince, Mayıs Ayı boyunca yapılan uyuşturucu operasyonlarında yakalanan 171 şüpheliden 9'u tutuklandı.

Burdur'da emniyet uyuşturucuya geçit vermiyor
3. Sayfa

Burdur'da emniyet uyuşturucuya geçit vermiyor

Burdur'da güvenlik güçleri tarafından uyuşturucu operasyonları kapsamında 7 olayla ilgili 11 şahsa işlem yapıldı. İşte ele geçirilenler...

Burdur'da uyuşturucuya geçit yok; 3 şüpheli tutuklandı
3. Sayfa

Burdur'da uyuşturucuya geçit yok; 3 şüpheli tutuklandı

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan narkotik operasyonlarında 3 şüpheli tutuklandı. İşte detaylar..

Burdur'da kökünü kurutma operasyonu 5 kişi tutuklandı
Bölgesel

Burdur'da kökünü kurutma operasyonu 5 kişi tutuklandı

Burdur'da Jandarma ekipleri tarafından 84 şüpheliye yönelik yapılan operasyonda mahkemeye çıkarılan 14 şüpheli şahıstan 5'i tutuklanarak cezaevine gönderildi

Burdur'da 88 ikamete eş zamanlı operasyon
3. Sayfa

Burdur'da 88 ikamete eş zamanlı operasyon

Burdur jandarma ekipleri tarafından 84 adrese düzenlenen operasyonda çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirildi. İşte detaylar...