Burdur / Yeşilova

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası

Burdur'un Yeşilova ilçesinin tarihçesi, konumu, değer katan yerleri ve diğer tüm bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası

Burdur’un eski yerleşimlerinden birisi olan Yeşilova, Cumhuriyet’ten sonra 1936’da adı değiştirilerek, Burdur’a bağlı bir ilçe durumuna getirilmiştir.

Yeşilova nerededir ?

Coğrafi konum olarak Güneybatı Anadolu’da Göller Bölgesinde olan Yeşilova, Burdur ilinin batısına düşmektedir. Doğudan Burdur merkezin ilçesi olup, Denizli’nin Acıpayam ilçesi ile batıdan, Karamanlı ilçesi ile güneyden, Denizli’nin Çardak ilçesi ile Afyon’un Başmakçı ilçesi ile kuzeyden komşudur. Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasından bir alanda olan Yeşilova ilçesinin yüzölçümü 1351 km2’dir. Rakımı 1200 metre olan ve Göller Bölgesinin karakteristik özelliklerini taşıyan ilçe, 37 – 38 kuzey enlemi, 29 – 30 doğu boylamları arasında bulunmaktadır.

Yeşilova’nın Tarihçesi

Yeşilova sınırları içerisinde yer alan Dereköy ve Gençali’de yüzey çalışmaları sonuçlarında Kalkolitik Dönemin (M.Ö. 5000) çanak çömleklerinin elde edildiği gözlenmiştir. Eski Erle adıyla bucak merkezi durumunda olan Yeşilova, 15. Yüzyılda Osmanlı egemenliğine katılmıştır. Adı ise 1936 yılında değiştirilmiş olup, bu tarihten sonra Burdur’un ilçesi olmuştur.

Yeşilova ekonomisi

Tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan Yeşilova’da, tarım çağdaş usullerle yapılmaktadır. Genelde kıraç bir araziye sahip olan ilçede tahıl üretimi yaygın yapılmaktadır. Yeşilova genelinde sulanabilen tarım arazisi 11 bin 86 hektar olup, kuru tarım arazisi ise 21 bin 860 hektardır.
Çuvallı köyü ve Yeşilova ilçe merkezinde birer adet mermer fabrikası bulunan kentte, 115 adet mermer ocağı faal olarak çalışmaktadır.
Başta Türkiye’de olmak üzere tüm dünya tarafından tanınan Salda Gölü Yeşilova ilçesinde bulunmakta olup, Salda Gölü etrafında bulunan dinlenme tesisleri turizm açısında büyük önem arz etmektedir. Ayrıca tesislerde çalışan personeller de göz önünde bulundurulduğunda ekonomik potansiyel oluşturuyor.

Yeşilova'ya değer katan yerler

Burdur’un batısında yer alan Yeşilova ilçesine gitmek isteyenler için ulaşım Burdur’dan 60 km., Denizli ilinden 95 km ve Antalya ilinden ise 160 km’lik uzaklıkta bulunmaktadır.
İlçeye ait en önemli değerler ise başta Salda Gölü olmak üzere, Salda Kayak Merkezi, Yarışlı Gölü, Tınaztepe’dir.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  ALKIŞ
 • 1
  GÜLDÜM
 • 1
  BEĞENDİM
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  KIZDIM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Başkan Ercengiz’den Saadet Partisine ziyaret
Bölgesel

Başkan Ercengiz’den Saadet Partisine ziyaret

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Saadet Partisini ziyaret etti.

Adem Korkmaz Hoca TBMM'de
Bölgesel

Adem Korkmaz Hoca TBMM'de

AK Parti Burdur Milletvekili Prof. Dr. Adem Korkmaz, TBMM kayıt işlemini yaptırdı. İşte detaylar..

Burdur'da Semt Pazarı için 1996 parçanın montajı başladı
Yerel Yönetim

Burdur'da Semt Pazarı için 1996 parçanın montajı başladı

Burdur Belediyesi, Esnafa ve vatandaşa konforlu alışveriş ortamı sağlamak amacıyla Armağan İlci Mahallesinde 1996 parçadan oluşan Semt Pazarının montajı başladı.

YKS için önemli öneriler! Bu adımları uygulayın
Yaşam

YKS için önemli öneriler! Bu adımları uygulayın

YKS için zaman yaklaşıyor. Milyonlarca adayı etkileyecek olan sınav adaylarda ne tür psikolojik süreçler yaratıyor? Ne yapmalısınız? İşte detaylar...

Başkan Osman Taşkın, 'Teşekkürler BUCAK, Teşekkürler TÜRKİYE'
Bölgesel

Başkan Osman Taşkın, 'Teşekkürler BUCAK, Teşekkürler TÜRKİYE'

AK Parti Bucak İlçe Başkanı Osman Taşkın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından 'Teşekkürler Bucak, Teşekkürler Türkiye' sözleriyle açıklamada bulundu.

Vekil İzzet Akbulut, 'Yılgınlık yok çalışmalara devam edeceğiz!'
Bölgesel

Vekil İzzet Akbulut, 'Yılgınlık yok çalışmalara devam edeceğiz!'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, parti yöneticileriyle kahvaltı programında bir araya geldi. Vekil Akbulut:" Çalışmalarımıza da, mücadelemize de devam edeceğiz." dedi.