Burdur

Burdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da Anıldı

Burdurlu Hattat Kayışzade Hafız Osman Nuri Efendi 129’uncu ölüm yıldönümünde memleketi Burdur’da anıldı.

Burdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da Anıldı

Burdurlu Hattat Kayışzade Hafız Osman Nuri Efendi 129’uncu ölüm yıldönümünde memleketi Burdur’da anıldı.

Hicri 4 Ramazan 1311/Miladi 11 Mart 1894 tarihinde vefat eden Kayışzade Hattat Hafız Osman Efendi, vefat yıldönümünde memleketi olan Burdur'da, Diyanet İşleri Başkanlığı, Burdur Müftülüğü ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin (MAKÜ) işbirliği ile düzenlenen programlarla yad edildi.

Kayışzade'nin torunlarının da hazır bulunduğu programlara Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafız Osman Şahin, Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden öğretim üyeleri Prof. Dr. Fatih Özkafa, Doç. Dr. Muhammet Abay ve Araştırma Görevlisi Naci Demirci, Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Mehmet Arif Vural, Burdur İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Araştırmacı Yazar Osman Koçıbay, Mushafları İnceleme Kıraat Kurulu Üyeleri Fatih Okmuş, Sedat Aydınlı, Hattat Fatih Ergül, Hattat Mehmet Arif Vural ile çok sayıda Burdur halkı katıldı.

İlk program 26 Mart Pazar günü Burdur Ulu Camii'nde teravih namazının kılınmasından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafız Osman Şahin, Mushafları İnceleme Kıraat Kurulu Üyesi Fatih Okmuş, Mushafları İnceleme Kıraat Kurulu Üyesi Sedat Aydınlı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Naci Demirci ve Burdur Ulu Camii İmam-Hatibi Celalettin Sevimli tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Burdur halkının yoğun katılım ve ilgisi ile yapılan program İl Müftüsü Enver Türkmen'in duasıyla sona erdi.

27 Mart Pazartesi günü de Burdur İl Müftülüğü tarafından Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’nda panel düzenlendi. Panel, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Musiki dinletisi ile devam etti. Oturum başkanlığını Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafız Osman Şahin'in yaptığı panelde, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden öğretim üyeleri Prof. Dr. Fatih Özkafa, Doç. Dr. Muhammet Abay ve Araştırma Görevlisi Naci Demirci, Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Mehmet Arif Vural ile Burdur İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Araştırmacı Yazar Osman Koçıbay sunumlarını gerçekleştirdiler.

Panelistler Kayışzade Hafız Osman Efendi’nin hayatı ve hat sanatı hakkında bilgiler verdi. Kayışzade Hafız Osman Efendi’nin yazdığı Mushafların halen daha basıldığı ve bunda sanatının önemli bir yeri olduğu, sadece Türkiye değil İslâm dünyasının değişik yerlerinde Kayışzade Osman Efendi’nin yazdığı Mushafların bulunduğu vurgulandı. Konferans Salonu’nda, Hafız Osman Efendi’nin el yazması Kur’an-ı Kerimlerinin bire bir nüshaları sergilendi.

Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca'nın teşekkür konuşması ile sona eren panelden sonra Hattat Fatih Ergül tarafından Kayışzâde Hattat Hafız Osman Efendi'nin yazdığı çok sayıda Mushaf'ın basılı nüshalarından oluşan sergi, katılımcılar tarafından ziyaret edildi. Yoğun ilginin gösterildiği sergide Hattat Fatih Ergül tarafından katılımcılara sergi hakkında bilgiler verildi.

Mushaf yazmış bir Hattat olan Mehmet Arif Vural, Hattat Kayışzâde Hafız Osman Nuri Efendi Burduri'nin hatırasına, gelen misafirlere Kur'an-ı Kerim'in nasıl yazıldığını, bir kaç ayet-i kerime yazarak, canlı olarak gösterdi.

Kayışzade Osman Nuri Efendi kimdir; Burdur’da doğdu. Bu sebeple Burduri nisbesiyle de bilinir. Büyük Hafız Osman’la karıştırılan hattat, yazdığı eserlerin ketebesinde ismini bazen Burduri Kayışzade es-Seyyid el-Hac Hafız Osman Nuri olarak kaydetmiştir. İlk öğrenimiyle beraber Kur’an-ı ezberledikten sonra İstanbul’a giderek dini ilimleri tahsil etti. Bu sırada Kazasker Mustafa İzzet Efendi’den sülüs ve nesih yazılarını öğrenip icazet aldı. Hocasının vefatı üzerine onun seçkin talebesi Muhsinzade Abdullah Hamdi Bey’in derslerine devam ederek zamanının hattatları arasında üstün bir başarı gösterdi. Hayatını Mushaf yazmakla geçiren Hâfız Osman Efendi, 107. Mushaf’ını yazarken Yusuf Suresinin 12. Ayetine geldiği 4 Ramazan 1311 (11 Mart 1894) tarihinde teravih namazı kıldırdığı esnada rükûda vefat etti ve Merkezefendi Kabristanı’na defnedildi.

Burdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da AnıldıBurdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da AnıldıBurdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da AnıldıBurdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da AnıldıBurdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da AnıldıBurdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da Anıldı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Dron yarışmasında dereceye girdiler MAKÜ'yü gururlandırdılar
Bölgesel

Dron yarışmasında dereceye girdiler MAKÜ'yü gururlandırdılar

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) tarafından ilk kez düzenlenen Üniversitelerarası Sportif Dron Yarışması'nda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğrencileri üçüncü oldu.

Bucak'a ÖSYM sınav merkezi açılıyor
Bölgesel

Bucak'a ÖSYM sınav merkezi açılıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından Burdur’un Bucak ilçesine ÖSYM Sınav Merkezi açılmasına karar verildi. İşte detaylar...

Burdur MAKÜ sözleşmeli personel alımı yapacak İşte detaylar...
Eleman İlanı

Burdur MAKÜ sözleşmeli personel alımı yapacak İşte detaylar...

Burdur'da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) sözleşmeli personel alımı yapacak. 3 sözleşmeli personel alımı için son başvuru tarihi 7 Haziran 2023 olarak açıklandı.

MAKÜ'de iki MYO'nun adları tematik olarak yeniden adlandırıldı
Bölgesel

MAKÜ'de iki MYO'nun adları tematik olarak yeniden adlandırıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesindeki meslek yüksekokullarını programlarına göre tematik olarak yeniden yapılandırmaya devam ediyor.

“Unutulan Burdur Türküleri” Yeniden Hayat Buldu
Etkinlik

“Unutulan Burdur Türküleri” Yeniden Hayat Buldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Türk Halkbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde hazırlanan "Unutulan Burdur Türküleri" albüm projesi tamamlanarak dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

MAKÜ Türkiye Gıda İnovasyon Platformuna (TÜGİP) Üye Oldu
Bölgesel

MAKÜ Türkiye Gıda İnovasyon Platformuna (TÜGİP) Üye Oldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Türkiye’nin en büyük gıda Ar-Ge ve İnovasyon Projesi INNOFOOD kapsamında kurulan Türkiye Gıda İnovasyon Platformuna üye oldu.