Bursa’da doktorlar İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulmü protesto etmek için yürüdü.
Şehreküstü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndan başlayıp Kent Meydanı’nda sına eren yürüyüşte İsrail’in Gazze’ye saldırıları sessiz şekilde protesto edildi. Doktor ve ailelerinin katıldığı yürüyüşte Filistin ve Türk bayrakları dalgalandı.
Doktorlar adına konuşan İsmail Özbey, “İşgalci İsrail’in Filistin’de yıllardır devam ettirdiği sistematik işgâl ve zulüm 7 Ekim’den bu yana soykırımdan başka hiçbir kelime ile anlatılamayacak boyutlara ulaşmakta. Gazze’de sivil, hasta, hekim, çocuk, kadın fark etmeksizin büyük bir katliam bütün dünyanın gözü önünde devam etmektedir. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlâl edilerek binlerce vatandaş acımasızca katledildi. Tıbbı malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek kuvözdeki bebeklerin dahi ölümüne sebep olundu. Hekimler olarak İsrail’in saldırıların karşı tepki göstermeye Gazze’deki vatandaşların hayatlarının koruması adına hekimlik mesleğine yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlıyız. Başta dünya sağlık örgütü olmak üzere dünyadaki tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.
AK Parti Antalya İl Gençlik Kolları Üniversite Birimi, Avrupa ve Amerika’da ki üniversitelerde başlatılan İsrail protestolarına destek açıklaması yaparak yürüyüş düzenledi.
Bugün, Gazze'de yaşanan insanlık dramına karşı sesimizi daha güçlü bir şekilde yükseltmek, demokratik tepkimizi ortaya koymak, birlik ruhumuzu göstermek ve tarihi misyonumuza bağlılığımızı ifade etmek için toplandık.
Bitlis’in Tatvan ilçesinde, İsrail'in saldırıları altındaki Gazze için ateşkes yürüyüşü yapıldı.
Kahramanmaraş’ta şehitler ve Gazze için yürüyüş düzenlendi.
Çanakkale’de İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısı basın açıklamasıyla protesto edildi. Filistin’e Destek Platformu tarafından İskele Meydanı’nda Filistin’e destek amacıyla basın açıklaması yapıldı.
Fethiye İlçe Müftülüğü Hacı Fehmi Özer 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencileri, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Fethiye Şubesi’ne gelerek kumbaralarını açtı. Açılan kumbaralardan çıkan paralar Filistin’e yardım olarak gönderilecek.
Yorumlar (0)