Antalya

Büyük bir depremde Antalya tsunamiye maruz kalabilir

Antalya'da konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’nın büyük bir depremde tsunamiye maruz kalabileceğini belirtti. İşte detaylar...

Büyük bir depremde Antalya tsunamiye maruz kalabilir

Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’nın büyük bir depremde tsunamiye maruz kalabileceğini belirterek, “Antalya’da tsunami riski olabilir. Özellikle güneydeki Helen-Kıbrıs yayında dalma batma zonları, en büyük dünyada tsunami üreten deprem zonlarıdır. Dolayısıyla büyük bir depremde Antalya tsunamiye her an maruz kalabilir. Deniz seviyesinden yüksekteyseniz tsunami zaten gelmez ama tsunami dalgalarını 10 metreyi bulduğunu düşünün. O zaman 10 metre deniz seviyesi aşağısında olan her yeri tsunami dalgaları kapatır ve bitirir” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Erdem Canbay ve Dr. Yüksek Mühendis Mimar Doğan Hasol'un katılımıyla ‘Depreme Dirençli Bir Antalya’ paneli gerçekleştirildi.

Depreme Dirençli Bir Antalya’ panelinin açılışında konuşan Başkan Ali Bahar, “11 ili etkileyen depreme, bugüne kadar yaşamadığımız ölçekte bir acıyı hep birlikte yaşadık ve en kötü yanı ne yapacağımızı da bilmiyorduk. Eşi benzeri olmamış bir olayla karşılaştık. Çok büyük reflekse yardıma koştuk. Tek yürek olduk. Hızlı bir atağa geçerek yardıma koştuk” diye konuştu. Depreme dirençli şehirleri hayata geçirmek ve acıların tekrar yaşanmasını engellemek için çalışacaklarını dile getiren Başkan Bahar, “Depremden sonra gösterdiğimiz bir refleksle deprem master planı çalışıyoruz. Trafik sorunu oluyor trafik master planı çalışıyoruz. Bu afili laflardan bir tanesi de master lafı. Ben master lafını duyunca o işin olmayacağını anlıyorum. Şehirleri depreme dirençli hale getirmeliyiz. Bu panel ile Antalya özelinde de deprem konusunda durumumuzu da görmüş bulunacağız” şeklinde konuştu.

Depreme Dirençli Bir Antalya’ panelinin ilk konuşmacısı olan Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’nın deprem konusunda aktif bir fay hattına sahip olmadığını kaydetti. Prof. Dr. Görür, “Kent sınırları içerisinde böyle bir sorun yok ama kenti çevreleyen alanlarda 6 ve üzeri depremler üretecek bir bölgenin içinde. Dolayısıyla komşularda olabilecek büyük bir deprem, Antalya’ya da hasar verebilir. Onun için sayın belediye başkanı ve başkanlarının bu kentin mekânını kullanma, kentin gelişmesini sağlama, nerelerde yapılaşma yapacağız nerelerde yapmayacağız, önümüzdeki yüzyıllarda Antalya’nın nasıl gelişeceğinin hesabını bugünden yapmaları lazım. Kenti planlarken ve kent nereye ne kadar yaklaşabilir, mimari tasarım ve yapı stoku hangi özelliklerde olmalıdır bunu şimdiden bilmelisiniz. Aksi şeylere müsaade etmemelisiniz” ifadelerini kullandı.

"Büyük bir depremde tsunamiye maruz kalabilir"

Antalya’da bazı yerlerin heyelana müsait olduğunu belirten Naci Görür, olabilecek büyük bir depremde ise kentin tsunami tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğine işaret etti. Prof. Dr. Görür şunları söyledi:

“Antalya’da tsunami riski olabilir. Özellikle güneydeki Helen-Kıbrıs yayında dalma batma zonları, en büyük dünyada tsunami üreten deprem zonlarıdır. Dolayısıyla büyük bir depremde Antalya tsunamiye her an maruz kalabilir. Deniz seviyesinden yüksekteyseniz tsunami zaten gelmez ama tsunami dalgalarını 10 metreyi bulduğunu düşünün. O zaman 10 metre deniz seviyesi aşağısında olan her yeri tsunami dalgaları kapatır ve bitirir. O nedenle Antalya’da depremler önlemleri alırken tsunami tabelaları koyarak, nerelerde etkili olabileceğini belirtmek şart.”

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  BEĞENDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Komşunun deprem haritasını açıkladı
Bölgesel

Komşunun deprem haritasını açıkladı

Geçtiğimiz günlerde büyük bir deprem olması halinde Antalya’nın tsunamiye maruz kalabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından Antalya'yla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Tahminleri tutan uzmandan 7.4 şiddetinde deprem uyarısı
Yaşam

Tahminleri tutan uzmandan 7.4 şiddetinde deprem uyarısı

Kahramanmaraş depremine dair tahmini tutan Prof. Dr. Naci Görür, o bölgeyi işaret ederek, 7.4 büyüklüğünde bir depreme dikkat çekti.

Güder depremzede çocukların yanında
Etkinlik

Güder depremzede çocukların yanında

Battalgazi Belediyesi tarafından konteyner kentte çocuklara yönelik düzenlediği şenlikler devam ediyor.

‘Cennetten bir köşe’ sloganıyla satılan Rönesans Rezidans'tan müjdeli haber
3. Sayfa

‘Cennetten bir köşe’ sloganıyla satılan Rönesans Rezidans'tan müjdeli haber

Asrın felaketinde yaklaşık bin kişiye mezar olan Hatay’ın Antakya ilçesindeki Rönesans Rezidans’ın mühendisinin tutuklanması acılı aileleri bir nebzede olsa rahatlattı. Depremden bu yana kayıp 52 kişiden haber bekleyen aileler, suçluların cezalarını çekmelerini istiyor.

Erzincan’da “Deprem Edebiyatı Paneli'nde depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız yad edildi
Etkinlik

Erzincan’da “Deprem Edebiyatı Paneli'nde depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız yad edildi

Erzincan’da Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen panelde deprem edebiyatı üzerine konuşma yapılarak, depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşları yâd edildi.

Talas aylar sonra tekrar yardım
Yaşam

Talas aylar sonra tekrar yardım

Talas Belediyesi, 6 Şubat depremlerinin büyük yıkımlara neden olduğu illerden birisi olan Adıyaman’a yardım elini uzattı. Talas Belediye Meclisinde alınan kararla 10 konut karşılığı 20 milyon lira aktarılmasına onay verildi.