Tokat

Çay ve kahve tüketenler dikkat

Sıcak havalarda çay ve kahvenin tüketimine ise dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Detaylar haberimizde...

Çay ve kahve tüketenler dikkat

Tokat Devlet Hastanesi Diyetisyeni Esra Koçak, "Vücuttan su atımını arttıran çay kahve azaltılmalı, şekerli gazlı içecekler yerine su, doğal maden suyu ve ayran gibi içecekler tüketilmelidir" dedi.
Yaz aylarında fazla tüketilen meyve ve gazlı içeceklerin kilo alımına sebebiyet verdiğini belirten Diyetisyen Esra Koçak, vücudun aşırı susuz kalması durumunda şiddetli yorgunluğun oluşabileceğini de kaydetti. Sıcak havaların etkili olduğu günlerde yoğurt ve cacık gibi soğuk tüketilen besinlere yönelinmesi gerektiğini belirten Koçak, çay ve kahvenin sıcak havalarda tüketimine ise dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Vücuttan su atımını arttıran çay kahve azaltılmalı, şekerli gazlı içecekler yerine su, doğal maden suyu ve ayran gibi içecekler tüketilmelidir" ifadelerini kullandı.

"Vücuttan su atımını arttıran çay, kahve azaltılmalı"

Çay ve kahve gibi vücuttan su atımını artıran besinlerden uzak durulması gerektiğini belirten Koçak, "Yazın sıcak havalar, tatil ve rahatlama derken beslenme düzenimiz bozulabiliyor. Sıcak havalarda tüketilen gazlı içecekler, uzun gecelerde davetlerde yapılan yemek kaçamakları ve çok fazla tüketilen meyveler kilo alımına neden olabiliyor. Artan sıcaklıkla beraber vücudun susuz kalması, mineral kaybı ve şiddetli yorgunluğa sebep olabilir. Yaz sıcaklarında sağlıklı kalmak için ne yapmalıyız; en temel olay yeterli sıvı alımıdır. Kilogram başına 30 mililitre olacak şekilde sıvı alımına dikkat edilmelidir. Vücuttan su atımını arttıran çay kahve azaltılmalı, şekerli gazlı içecekler yerine su, doğal maden suyu ve ayran gibi içecekler tüketilmelidir. Sindirimi yoran yağlı, baharatlı, tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Akşam öğünleri çok geç saate bırakılmamalı ve kolay sindirilebilen besinler tercih edilmelidir. Zeytinyağlı sebzeler, soğuk çorbalar, yoğurt ve cacık gibi serinleten besinler tercih edilmelidir. En önemli şeylerden biri de yaz aylarında oluşan gıda zehirlenmeleri. Buna çok dikkat edilmelidir. Dışarıda açıkta satılan gıdalardan uzak durulmalı, çabuk bozulma potansiyeli olan et, tavuk ve balık gibi yiyecekler açıkta bırakılmamalıdır. Besinlerin hazırlanması, pişirilmesi ve saklanması aşamalarında mutlaka hijyene dikkat edilmelidir" şeklinde konuştu.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Yabancı Öğrencilere Mutfak kültürü Atölyesi
Bölgesel

Yabancı Öğrencilere Mutfak kültürü Atölyesi

Yabancı öğrenciler Türk kahvesi ve limonata yapımı yarışmasına katıldı işte detaylar..

Burdur'da kahvelerde Ramazan düzenlemesi; Sahura kadar açık
Bölgesel

Burdur'da kahvelerde Ramazan düzenlemesi; Sahura kadar açık

Burdur'da Ramazan Ayı dolayısıyla kahvehanelerin kapanış saati de güncellendi. Başkan Mehmet Ali Seçer, Burdur'da Ramazan ayında kahvehane işyeri kapanış saatinin 04.00 olarak belirlendiğini söyledi.

Sürekli içiyoruz; peki vücudumuza neler yapıyor ?
Yaşam

Sürekli içiyoruz; peki vücudumuza neler yapıyor ?

Kahvenin günde 2 milyar fincandan fazla içildiğini biliyor muydunuz ? En yaygın içecek olmakla birlikte sadece kokusu bile neler yapıyor... İşte detaylar..

Kalite lezzet uygun fiyatlarla Uyanış Hanedan Kahvesi Bucak'ta hizmetinizde
Tanıtım

Kalite lezzet uygun fiyatlarla Uyanış Hanedan Kahvesi Bucak'ta hizmetinizde

Bucak'ta uygun fiyat ve kaliteli hizmetin yeni adresi Hanedan Kafeterya hizmete açıldı.

Felç riski ve ikinci kalp krizi riskini azaltmak için olmazsa olmaz
Yaşam

Felç riski ve ikinci kalp krizi riskini azaltmak için olmazsa olmaz

Kalp krizi veya felç geçmişiniz varsa, tekrar yaşamak istemiyorsanız riski en aza indirmekte fayda var. Peki riski en aza düşürmek için ne yapmalıyız ? İşte detaylar...

Bucak’ta Yeni Bir Marka Doğuyor
Tanıtım

Bucak’ta Yeni Bir Marka Doğuyor

Bucak'ta Yeni Marka Doğuyor Eski markasını sözleşme ağırlığı ve fiyat politikası yüksekliğinden dolayı sözleşme bitiminde yenilemeyen Eski Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi yeni yüzü ve menü indirimi ile birlikte Cafe’in olarak geliyor.