Uşak

CHP'li Yalım; Enflasyon tekneyi alabora etti

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, enflasyona zincir markette satışa sunulan teknenin bile dayamadığını ifade ederek, kısa süre içerisinde tekneye yüzde 36 zam geldiğini belirtti.

CHP'li Yalım; Enflasyon tekneyi alabora etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, enflasyona zincir markette satışa sunulan teknenin bile dayamadığını ifade ederek, kısa süre içerisinde tekneye yüzde 36 zam geldiğini belirtti. Memura ve emekliye verilen yüzde 30 zammın müjde gibi açıklandığını aktaran Yalım, "Enflasyon karşısında tekne alabora oldu. Memura ve emekliye acilen katsayıyı etkileyecek şekilde zam yapılmalıdır" dedi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, daha öncede tekne satan zincir marketin bir kez daha tekne sattığını söyledi. 11 Ağustos'ta satılan teknenin fiyatının 79 bin 999 lira olduğunu 2 Şubat 2023'de satışa çıkarılan teknenin fiyatının109 bin lira olduğunu belirten Yalım, "Burada iki farklı durum çıkmıştır. 5 ay 20 günde enflasyon yüzde 36,27 olarak gerçekleşmiştir. İkinci durum Türk liramız öyle değer kaybetmiştir ki, A101 tekne satışında 1 liralık indirimle 80 bin liralık satış etiket psikolojisi ile 79 bin 999 liraya indirilmiştir. Bu indirim oranı 2 Şubat'ta 109 bin 999 lira olarak satılması gereken tekneden 999 lira +1 liradan vazgeçilerek yani bin liralık indirimle fiyat 109 bin lira olarak belirlenmiştir. Psikolojik indirim miktarı 1 liradan artık bin kat büyüyerek bin liraya yükseldiği gözlenmektedir. Bazı düşük ücretli ürünlere 1 kuruş indirim yapılırken, bu psikolojik indirim miktarı market etiketlerinde 1 lira olmuştur. Yani Marketler bile ürün fiyatlarında kuruşları tamamen atmışlardır" dedi.

Teknenin fiyatının bile kısa sürede yüzde 36 arttığını ifade eden Yalım, memura ve emekliye verilen yüzde 30'lu zammı müjde gibi sunduğunu aktararak, "Gelinen noktada tekne bile enflasyon ile yüzde 36,27'lik kısmı enflasyon nedeni ile alabora olmuştur. Memura ve emekliye ilk önce yüzde 25'lik zammı sanki büyük bir müjde gibi sunan zihniyet gelen tepkiler ile sonrasında lütfen zammı yüzde 30'lara çıkardılar. Bakın bir teknenin fiyatı bile kısa sürede yüzde 36,27 artarken memura yapılan zammın yetersiz olduğu bir kez daha ispatlanmıştır. Memura ve emekliye acilen katsayıyı etkileyecek şekilde zam yapılmalıdır." diye konuştu.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler