Çiftçilerin dikkatine! Sıcak Havada İlaçlama Yapmayın!
Bucak Ziraat Odası Başkanlığı, hububat tarlalarında yabancı ot ilaçlama döneminde dikkat edilmesi gereken önemli bir konuya dikkat çekti.
Bucak Ziraat Odası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
"Değerli Çiftçilerimiz, hububat tarlalarında yabancı ot ilaçlama dönemi gelmiştir. Çoğu çiftçimizin yıllardır yaptığı alışılagelmiş bir yanlış uygulama için sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Yabancı ot mücadelesi için yapılan ilaçlama sıcak havada yapılınca daha etkili olacağı gibi yanlış bir uygulama yöntemi vardır. Ot ilacı gibi, tüm sıvı gübreler ve ilaçlar sıcak havada yapılmaması gerekmektedir.
En uygun ilaçlama yöntemi ise sabah erken saatlerde veya öğleden sonra güneşin batmaya başladığı zaman aralığında yapılması gerekmektedir. Çünkü günün çok sıcak olduğu saatlerde bitkiler terlemeyi azaltmak yani su kaybetmemek için gözeneklerini kapatırlar.
Yapraktan verilen ilaçlar ve sıvı gübreler, bitkinin yeşil aksamında ki gözeneklerden nüfuz ederek bitkinin bünyesine girmiş olur. Bu sebepten dolayı günün sıcak olduğu saatlerde, yani gözenekler kapalı iken ilaç kullanmak veya sıvı gübre vermeniz bitkiye hiç bir fayda sağlamayacaktır.
Lütfen buna çok dikkat edelim.
Tüm çiftçilerimize bereketli bir üretim sezon diliyoruz."
Amasya'da soğan üreticileri büyük sıkıntı yaşıyor. Üreticiler, tarlada kalan soğanlarını satamazken marketlerde fiyatlar yükseliyor. Çiftçilerin yaşadığı mağduriyet göz ardı edilemez.
Denizli'nin Buldan ilçesinde 88 yaşında olmasına rağmen üretmeye devam eden İbrahim Akkaya, gençlere tarım ve çiftçilikle uğraşmalarını tavsiye etti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. Başkanı İsmail Kahraman, Vali Mustafa Çiftçi'yi makamında ziyaret ederek Valilik şeref defterini imzaladı.
Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde kilogramı 70-80 liradan satılan fasulyenin fiyatı 10 gün içinde 20 liraya kadar geriledi. Bu durum üreticileri üzdü.
Burdur Belediyesi, çiftçi ve taksicilere yönelik önemli bir akaryakıt destek programı başlattı. Burdur Belediyesinin destek programı vatandaşların beğenisini topluyor.
Şahinbey Belediyesi tarafından çiftçilere dağıtılan fideler, ilk meyvelerini verdi. Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çiftçilerle birlikte Mucahirosman Mahallesi'ndeki tarlada ilk hasadı toplarken, ürünlerin fiyatı tarladan pazara değişmiyor.
Yorumlar (0)