Muğla’nın Dalaman ilçe merkezinde başlayan hortum kentte korku dolu anlar yaşatırken, Dalaman Anaokulunun yanı sıra, çok sayıda ev ve iş yerinde büyük hasara yol açtı.
Muğla’da sabahın saatlerinde ilçe merkezinde başlayan hortum, devlet hastanesinin bulunduğu bölgeye kadar ulaştı. Hortum sonucu birçok ev ve iş yerinin camları patladı, güneş enerjileri parçalandı, çatıları uçtu ve ağaçlar gövdelerinden ayrıldı. Hortum, Dalaman Anaokulunda da büyük hasara yol açtı. Anaokulunun demir korkuluklarının yanı sıra, camlarında ve çatısında hasar oluştu. Bahçesinde bulunan çocuk parkının üzerine saç trapez ve demir bloklar çöktü. Hortum üzerinde kaymakamlık, belediye ve itfaiye ekipleri ilçe genelinde hasar tespit çalışmasına başladı. Hortumda can kaybının bulunmadığı öğrenildi.
Hasar gören bina sahiplerinden Mustafa Çaktuğ, “Çatıda kiremitler gitti, çatı uçtu, güneş enerjileri tamamen hasar gördü” dedi. Suat Bulut ise, “Hortum geldi, binayı aldı gitti. Çatıyı komple aşağıya attı, indirdi. Hasarımız yaklaşık 500 bin lira” diye konuştu.
Hortumda can kaybının olmadığını belirten Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş ise, “Bugün Dalaman’da hortum olayı yaşadık. Afet Allah’tan gelen bir şey. Can kaybımız yok, maddi hasar var. Şu an Dalaman Anaokulu bahçesindeyiz, hasarı görüyorsunuz. AFAD yetkilileri uyardı ancak bu tür bir olumsuzluk yaşadık. Olayı tamamen maddi hasarlı olarak atlattık. AFAD ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri sahaya çıkarak hasar tespit çalışmalarına başladılar. Tüm halkımıza geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.
Hortumun geniş bir bölgede etkili olduğunu belirten Karakuş, “Kaymakamlık lojmanlarından Söğütlüyurt tarafına geldi, o mahallelerde zarar var. Dış mahallelerde herhangi bir hasar bilgisi gelmedi” diye konuştu.
Burdur ili Bucak ilçesi Çamlık köyü sahil mahallesinde meydana gelen dolu yağışında sebze ve meyvelar zarar gördü.
Denizli'nin Çameli ilçesinde öğleden sonra aniden başlayan dolu yağışı, günlük yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Yaklaşık 5 dakika devam eden şiddetli dolu yağışı, meyve ağaçları ve ekili arazilere zarar verdi.
Bilecik’te yaşanan olumsuz hava koşullarının ardından hasar tespit çalışmalarına başlandı.
Burdur'un Ağlasun, Bucak ve Çeltikçi ilçelerinde etkili olan dolu yağışı, tarım arazileri ve meyve bahçelerine ciddi zarar verdi.
Burdur'un Ağlasun ilçesinde öğleden sonra başlayan dolu yağışı, ceviz büyüklüğünde tanelerle yere yağdı.
Erzurum'da son günlerde yüksek kesimlerde kar, kent merkezinde sağanak olarak devam eden yağış zaman zaman dolu şeklinde oluyor.
Yorumlar (0)