Deprem bilgi sistemini duydunuz mu? Bu uygulamayla görüntülenebilecek Yeni deprem haritası

Türkiye'nin her noktasının zemin bilgilerini gösteren ücretsiz Deprem Bilgi Sistemi uygulamasıyla evinizin zemin güvenliğini öğrenin. Fay hatları ve olası deprem büyüklükleri de yakında uygulamada!

Deprem bilgi sistemini duydunuz mu? Bu uygulamayla görüntülenebilecek Yeni deprem haritası

Oturduğunuz evin zemin güvenliği tek tıkla böyle görüntüleniyor: Türkiye için yeni deprem haritası

Harita üzerinden seçilen noktanın zemin bilgilerini gösteren Deprem Bilgi Sistemi uygulaması geliştirildi.
Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden, sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde, çözüm ortaklarıyla birlikte geliştirdiği harita tabanlı Deprem Bilgi Sistemi uygulamasıyla önemli bir adım attı.

ZEMİN DURUMU GÖRÜNTÜLENECEK

Bu uygulama, Türkiye'nin her bölgesindeki deprem risklerini anlamak isteyenler için kritik bir kaynak olarak öne çıkıyor. Prof. Dr. Kutoğlu, "Vatandaşlarımız artık kendi yaşadıkları veya satın almak istedikleri yerlerin zemin durumu hakkında detaylı bilgi edinebilecekler. Bu bilgileri, sosyal sorumluluk projemiz kapsamında ücretsiz olarak sunulan internet sitemizden kolayca ve hiçbir ücret ödemeden elde edebilecekler" dedi.

''BİLGİ SİSTEMİ GÜNLÜK 5 KEZ TIKLANABİLECEK''

Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, ZBEÜ Mühendislik Fakültesi'nde Geomatik Mühendisliği Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta olup, üniversitenin çözüm ortaklarıyla birlikte Türkiye genelinde her noktanın zemin bilgilerini gösteren interaktif bir Deprem Bilgi Sistemi uygulaması geliştirdi. Bu uygulama, Amerikan Jeoloji Servisi'nin zemin verilerini kullanarak 925x740 metrelik alanlar arasındaki zemin yapılarını detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor.

ÜCRETSİZ TEK TIKLA ÖĞRENİLECEK

Uygulama, ticari amaçlı veya kötüye kullanımı önlemek amacıyla günlük 5 tıklama hakkıyla sınırlandırılmış olup, www.deprembis.com.tr adresinden vatandaşların ücretsiz olarak erişimine sunulmuştur.

Prof. Dr. Kutoğlu, Türkiye'de depremlerin sürekli gündemde olduğunu ve bu durumun vatandaşlarda endişe yarattığını belirtiyor. Özellikle medyada bazı iller, ilçeler ve mahallelerin isimlerinin geçmesiyle birlikte, vatandaşların evlerinin zemin güvenliği konusunda kuşkular yaşayabildiğini ifade ediyor. Ancak zemin durumunun il veya ilçe genelinde homojen olmadığını vurgulayan Kutoğlu, bir ilçenin belirli bölgelerinin iyi zemin özelliklerine sahip olabileceğini ancak diğer bölgelerinin kötü zemin koşullarına sahip olabileceğini söylüyor.

Bu nedenle, vatandaşların kendi konumlarında zemin bilgilerini doğru ve güvenilir bir şekilde öğrenebilmeleri için böyle bir web tabanlı uygulama geliştirdiklerini belirtiyor. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar, ev alırken veya oturdukları yerde deprem riski hakkında daha bilinçli kararlar verebileceklerdir.

''MOBİL CİHAZLARDA KONUM BİLGİSİNİ AÇARAK ZEMİN BİLGİSİNİ ÖĞRENEBİLECEKLER''

Amerikan Jeoloji Servisi’nin zemin bilgilerinden yararlandıklarını belirten Kutoğlu,

Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden, Türkiye'nin zemin bilgilerini içeren jeofizik verilerini Amerikan Jeoloji Servisi'nden temin ettiklerini belirtti. Bu verileri işleyerek web tabanlı bir algoritma geliştirdiklerini ve vatandaşların ev adreslerini girdiklerinde veya mobil cihazlarda konum bilgilerini açtıklarında zemin bilgilerini öğrenebilecekleri interaktif bir uygulama oluşturduklarını ifade etti.

Kutoğlu, "Vatandaşlarımız artık oturdukları yer veya satın almak istedikleri yer hakkında mahalle bazında zemin durumu bilgisine kolayca erişebilecekler. Bu hizmet, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ücretsiz olarak sunulmaktadır. www.deprembis.com.tr adresine girerek zemin sağlamlığını öğrenebilecek ve çıkan haberlerde kendi zemin ve lokasyonlarıyla ilgili endişelerini giderebilecekler. Bu veri, 740 metreye 925 metrelik bir alanda bilgi sağlamaktadır. En doğru bilgi parsel bazında yapılacak zemin etüdü ile elde edilebilse de, bu uygulama en azından alan bazında bilgi sunmaktadır" dedi.

Fay hatları ve olası deprem büyüklüklerini de uygulamaya eklemeyi planladıklarını belirten Kutoğlu, "Zemin bilgilerini sorgulama birinci fazdı. İkinci faz üzerinde çalışıyoruz. Bir sonraki aşamada, vatandaşlar hem bölgelerindeki fay hatlarını görebilecek hem de bu fayların kaç büyüklüğünde deprem üretebileceğini, en son ne zaman kırıldığını ve o günden bugüne ne kadar enerji biriktiğini öğrenebilecekler. Bu yıl içinde bu güncellemeleri tamamlamayı planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

kaynak: kamu son haber

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 11
  ÜZÜLDÜM
 • 7
  BEĞENDİM
 • 6
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 1
  KIZDIM
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 1
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Adıyaman’da deprem konuşulmasın diye fırına kitaplık yaptırdı
Bölgesel

Adıyaman’da deprem konuşulmasın diye fırına kitaplık yaptırdı

Adıyaman’da pide fırını işletmecisi, müşteriler ekmek sırası beklerken ‘Depremin konuşulmasının’ önüne geçmek için kitaplık yaptırdı.

Çanakkale'de ki korkutan depremden olumsuz haber gelmedi
Bölgesel

Çanakkale'de ki korkutan depremden olumsuz haber gelmedi

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde yaşanan 4.7 büyüklüğündeki depremde herhangi hasar veya ihbar olmadığı bildirildi. İlçe merkezinde yaşanan kısa süreli panik sonrası hayat normale döndü

Kahramanmaraş’ta çelik kasalar açıldı
Bölgesel

Kahramanmaraş’ta çelik kasalar açıldı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde deprem sonrasında enkaz altından çıkarılan ve şuana kadar teslim alınmayan 37 çelik kasa açıldı.

Şanlıurfa ve Adıyaman'a uzmanından fay hattı açıklaması
Bölgesel

Şanlıurfa ve Adıyaman'a uzmanından fay hattı açıklaması

Şanlıurfa ve Adıyaman'dan geçen 55 kilometre uzunluğundaki Bozova fay hattında, bilimsel araştırmalar başlatıldı. Uzmanlar tarafından 5 noktada kazılan hendeklerle elde edilecek bilimsel veriler sonucunda muhtemel bir depremin Atatürk Barajı'na, Adıyaman, Şanlıurfa ile çevre illere etkisinin belirlenmesi hedefleniyor.

Babasının hatırasını enkazdan çıkararak Aksaray'a getirdi
Bölgesel

Babasının hatırasını enkazdan çıkararak Aksaray'a getirdi

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremde Hatay'da yıkılan dükkandan çıkarılan 1 metre boyunda 40 santim yüksekliğindeki ayakkabı, ayakkabıyı yapan ve 2012 yılında vefat eden ustanın depremzede olarak Aksaray'a yerleşen oğlu tarafından şehre getirildi.

Kahramanmaraş'ta ressam Yunus Torun kültürünü çiziyor
Bölgesel

Kahramanmaraş'ta ressam Yunus Torun kültürünü çiziyor

Kahramanmaraş'ta yaşayan ressam Yunus Torun, başlattığı proje ile depremde zarar gören şehrin kültürel miraslarını tuvallerine yansıtıyor.