Deprem bölgesindeki 4 il polisler için 'Şark Hizmeti' bölgesine eklendi

Emniyet personelinin, son depremlerden etkilenen illerden Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya'da yapacakları görevler, bugünden itibaren "şark hizmeti" olarak kabul edilecek.

Deprem bölgesindeki 4 il polisler için 'Şark Hizmeti' bölgesine eklendi

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan "Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
Yönetmeliğe göre, gelecek yıl yürürlüğe girecek "şark hizmeti" yerinin 4 bölgeye ayrılmasını öngören uygulama kaldırıldı. Halen uygulanmakta olan 1. bölge (batı) ve 2. bölge (doğu) şeklindeki iki bölge uygulaması devam edecek. Batı ve doğu illeri kendi arasında tekrar gruplara ayrılmayacak.
Böylece 4 bölge uygulaması kapsamında, "şark görevi"ni bitiren personelin batı illerinde görev süresini tamamlaması halinde zorunlu yer değişikliğine tabi tutulması kararı da kaldırıldı.
Muharip gaziler, sivil terör mağdurları ile şehit ve gazi yakını emniyet mensuplarına da "şark görevi"nden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere atanma hakkı getirildi.

Depremden Etkilenen İllerden 4'ü 'Şark Görevi' Bölgesine Eklendi

Asrın felaketi olarak tanımlanan üst üste yaşanan depremlerin ardından bölgede yer alan Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya, "şark" olarak anılan 2. bölge (doğu) hizmeti sayılan iller arasına eklendi.
Buna göre 4 il, 48 ilçe ve 4 doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olmak üzere 56 birimdeki görev süreleri yeniden düzenlendi. Bu illerdeki görevli personelin, bugünden itibaren çalışacakları süre "şark hizmeti"nden sayılacak.
Deprem nedeniyle doğu görevi kapsamına dahil edilen birimler de dahil olmak üzere 15 il, 99 ilçe ve doğrudan merkeze bağlı 9 taşra teşkilatında görev süreleri düşürüldü.

'İkinci Şark Görevi'ni Tamamlayabilme İmkanı

Şark illerindeki birimlerde görev süresini bitiren personele, ipka (yerinde kalma talebi) doğrultusunda, hizmet süresi 6 yıl olan birimlerde 10 yıl, 5 yıl olan birimlerde 8 yıl, 4 yıl olan birimlerde 6 yıl, 3 yıl olan birimlerde 4 yıl ve 2 yıl olan birimlerde 3 yıl kesintisiz görev yapmaları durumunda "ikinci şark görevi"ni tamamlayabilme hakkı tanındı.
Önceki dönemlerde doğu bölgesinde kesintisiz çalışanların da bu haktan yararlanabilmesi sağlanacak. Emniyet müdürü ve emniyet amiri rütbesindeki personel ise bundan yararlanamayacak.

Yaş Haddi ve İpka Talebindeki Değişiklik

Yaş haddinden emekliliğine 3 yıl kalan personele sağlanan haklarda süre 5 yıla çıkarıldı. Buna göre, yaş haddinden emekliliğine 5 yıl kalan personel, talebi ve durumunun yönetmelikteki şartlara uyması halinde görev yerinde bırakılabilecek ya da istediği yere tayin olma hakkından yararlanabilecek.
Personelin en az 2 çocuğunun üniversitede öğrenim görmesi durumunda ipka talebi karşılanabilecek.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

İçişleri Bakanı Yerlikaya: PKK ve Diğer Terör Örgütlerine Göz Açtırmıyoruz
İş Dünyası

İçişleri Bakanı Yerlikaya: PKK ve Diğer Terör Örgütlerine Göz Açtırmıyoruz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hain terör örgütü PKK başta olmak üzere terör örgütlerine göz açtırmadıklarını belirterek, "Bunların nefeslerini kesip, etkisiz hale getirmekte kararlıyız” dedi.

Terörle mücadeleye devam: 67 şüpheli yakalandı
Bölgesel

Terörle mücadeleye devam: 67 şüpheli yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bölücü terör örgütüne yönelik tüm Türkiye'de başlatılan "Kahramanlar" operasyonları çerçevesinde; Mersin, Van, Şanlıurfa, Mardin ve Aydın'da 12, Şanlıurfa merkezli 16 ilde ise 55 şüpheli terör örgütü üyesinin yakalandığını açıkladı.

Memursun ama tatilin yok! 30 bin personel sahada olacak
Bölgesel

Memursun ama tatilin yok! 30 bin personel sahada olacak

Kurban Bayramı öncesinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Trafik denetimleri ve tedbirler hakkında bilgi vererek sürücülere dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Bucak'ta polis ekipleri 7/24 sahada
Bölgesel

Bucak'ta polis ekipleri 7/24 sahada

Burdur'un Bucak ilçesinde Bölge Trafik İstasyonu ekipleri, Ramazan Bayramı dolayısıyla hem yol kontrolü yaptılar hem de seyahat edenlerle bayramlaştılar.

Bayram öncesi bakanlıktan 81 il valiliğine genelge
Bölgesel

Bayram öncesi bakanlıktan 81 il valiliğine genelge

Ramazan Bayramı yaklaşırken İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine genelge gönderildi. Genelgeye göre Ramazan Bayramı'nda 99 bin personelin görev alacağı duyuruldu.

Bakanlıktan seçim genelgesi; Üst düzey önlem alınacak
Yaşam

Bakanlıktan seçim genelgesi; Üst düzey önlem alınacak

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine yaklaşan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde 61 maddelik 'seçim tedbirleri' genelgesi gönderildi.