Ankara

Depremzedeler nerede ve nasıl oy verecek?

Deprem felaketinin ardından seçim tarihi 14 Mayıs olarak konuşulmaya devam ederken, depremzedelerin oy kullanma durumu değerlendiriliyor. Peki, depremzedeler nasıl ve nerede oy verecek? İşte masadaki formüller...

Depremzedeler nerede ve nasıl oy verecek?

Türkiye, 2023 seçimlerine yakın bir zaman kala felaketi yaşadı...

Kahramanmaraş merkezli 11 ili yıkıma uğratan 6 Şubat depremi, 45 binden fazla vatandaşımızı hayattan kopardı.

Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Adıyaman ve Osmaniye illerinde 3 ay boyunca OHAL uygulanacak.

81 ilde milli yas kararı alınırken, akıllara gelen bir konu da seçimler oldu.

14 Mayıs'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi ertelenecek mi sorusu gündeme gelirken, açıklamalar da geldi.

Cumhurbaşkanı ile YSK Başkanı Ahmet Yener seçim tarihini görüştü. Yener'in, Erdoğan'a "14 Mayıs'ta yetiştiririz" dediği öğrenildi.

Bu kapsamda seçimlerin ertelenmeyeceği konusunda mutabık kalındı. Ancak deprem bölgesindeki oy kullanma süreci değerlendirilecek.

13 milyonun yer aldığı 11 ilde seçmenler nasıl oy kullanacak merak konusu oldu.

"Depremzedelerin nerede ve nasıl oy kullanacak" konusu için harekete geçildi.

Peki, deprem illerinde oy kullanma nasıl olacak? Depremzedeler nasıl oy verecek? Taşınan depremzedeler oy verebilecek mi? İşte sürece ilişkin detaylar...

Depremzedeler oy kullanabilecek mi?

Seçime sayılı günler kala depremi yaşayan Türkiye'de hazırlıklar sürüyor. Duruma göre aksiyon alan Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs'ta sandık başına gidilmesi için kolları sıvadı. Bu kapsamda deprem bölgesinde oy kullanma sürecini yönetecek.

Bugün depremden etkilenen 11 ili ziyaret edecek heyet, üç gün sürecek çalışma ile oy kullanma yerleri, sandık, mühür, oy kabini gibi seçim malzemesi eksikliklerini tespit edecek; sandık kurulmaya uygun olmayan kamu binalarının yerine alternatif alanları değerlendirecek.

Deprem nedeniyle başka ile göç edenler, otel ve yurt gibi adreslere geçici olarak yerleşenler ile çadır ve konteyner kentlerde ikâmet etmek durumunda kalanlar için farklı formüller üzerinde çalışan YSK, “tüm seçmenin her yerde oy kullanabilmesi”ni temin edecek.

Depremzedeler nasıl ve nerede oy verecek?

Deprem bölgesinde kurulan çadırkentlerde kalanlar, Nüfus Müdürlüğü tarafından yapılacak numarataj ve mahalle eşleştirmesi yöntemi ile oylarını bulundukları çadırkentte kullanabilecek.

Başka bir ile giden vatandaşlar, yeni adreslerini herhangi bir belgeye gerek kalmaksızın nüfus müdürlüklerine yalnızca beyan ederek o ilin seçmeni olabilecek.

Otellerde ve yurtlarda kalan depremzedelerin kaldıkları yerler, “ikinci adres” olarak sisteme kaydedilecek. Bu sayede bu depremzedelerin de bulundukları illerde oy kullanması mümkün olacak.

ensonhaber

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Mehmet Göker, Ankara programının ardından Burdur'da
Bölgesel

Mehmet Göker, Ankara programının ardından Burdur'da

TBMM İdare Amiri ve CHP Burdur Milletvekili Aday adayı Dr. Mehmet Göker yoğun Ankara programları arasında soluğu Burdur'da aldı. İşte detaylar...

Burdur'da Seçim Tedbirleri toplantısı
Bölgesel

Burdur'da Seçim Tedbirleri toplantısı

Burdur'da Vali Vekili Ahmet Mailoğu, Seçim Tedbirleri kapsamında Siyasi Parti Burdur İl Başkanları ile toplantıda bir araya geldi.

Burdur'da AK Parti Milletvekili aday adayları kimler? İşte isimler
Bölgesel

Burdur'da AK Parti Milletvekili aday adayları kimler? İşte isimler

Burdur'da AK Parti'den kimler aday adayı sorusu merak ediliyor. İşte Burdur'da aday adayları ve başvuru durumları;

Siyasi Liderlere Bağlılıkları Düşük Olsa da Gençlerin %70’i Aday Bazlı Tercih Yapacak! 
Bölgesel

Siyasi Liderlere Bağlılıkları Düşük Olsa da Gençlerin %70’i Aday Bazlı Tercih Yapacak! 

Isparta'da yapılan doktora çalışmasında “Z Kuşağı” olarak isimlendirilen yeni neslin siyasete ilgi düzeyi ve oy verme davranışlarında liderin etkisi araştırıldı. İşte detaylar...

Akdenizin nabzı seçim özel
Bölgesel

Akdenizin nabzı seçim özel

Burdur ve bölgede genel seçim öncesinde aday adaylar belli olmaya devam ediyorlar. Sürecin başlaması ile birlikte aday adayı olmak isteyenler başvurularını yapmaya başladı.

Başkan Mustafa Oğuz aday adayı mı oluyor ?
Bölgesel

Başkan Mustafa Oğuz aday adayı mı oluyor ?

Burdur'da seçim çalışmalarının hızlanması ile birlikte AK Parti Bucak ilçe Başkanı Mustafa Oğuz'un da istifa edeceği konuşulmaya başlandı.