Aydın

Deve Güreşleri Festivali: Aydın'da 150 Devenin Kıyasıya Mücadelesi

Aydın’da kış mevsiminin önemli festivalleri arasında yer alan deve güreşleri başlarken, sezonun önemli güreşlerinden Dünya Kupası güreşleri de Aydın Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi.

Deve Güreşleri Festivali: Aydın'da 150 Devenin Kıyasıya Mücadelesi

Aydın’da kış mevsiminin önemli festivalleri arasında yer alan deve güreşleri başlarken, sezonun önemli güreşlerinden Dünya Kupası güreşleri de Aydın Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi. Yoğun katılımın olduğu etkinlikte develer şampiyonluk için kıran kırana güreşti.
Özellikle Ege Bölgesi’nin kültürel faaliyetlerinden olan deve güreşlerinin önemli ayağı olan Dünya Kupası güreşleri, Aydın Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi. Ilıcabaşı Ayter Arenası’nda gerçekleşen güreşlerde pehlivan develer maharetlerini sergiledi. Aydın başta olmak üzere, çeşitli illerden gelen 150 deve kıran kırana mücadele etti. Dün daylak güreşleri ile başlayan güreşler bugün de baş pehlivanların ve özel müsabakalarda çatımları gerçekleştirilen develerin karşılaşması ile devam etti. Festival havasında gerçekleşen güreşlere vatandaşlar ve devecilerin ilgisi yoğun oldu. Gerek Aydın’da yetiştirilen gerekse İran’dan getirilen develer zaman zaman çırpma, zaman zaman da sağ ve sol teklerini gösterdi. Zaman zaman çatal kapan ile birbirlerini bağlayan develeri ayırmak için urgancılar yoğun uğraş verdi. Baştan sona dostluk müsabakaları şeklinde devam eden güreşlerde kıyasıya mücadele yaşanırken, renkli görüntüler de ortaya çıktı.

“Harika bir organizasyon”

Deveciliğin bir kültür olduğunu ve devam etmesi gerektiğini ifade eden devecilerden Alaattin Bacaksız, “Bu bir kültür. Atalarımızdan gelen bir kültür, devam etmesi lazım. Kardeşlik, dostluk yani bu. Hepsi bir arada olması lazım. Aydın bu konuda süper, çok güzel” dedi.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun her yıl çok güzel bir organizasyona imza attığını ifade eden devecilerden Şükrü Gölükçetin ise, "Yaklaşık 23 yıldan beri bu devecilik camiasının içindeyim. Kendi kamyonlarım var, develeri çekiyorum. Bu şekilde bu devecilik camiasına faydamız varsa ne mutlu bize. Karacennet zamanını bilirim ben. Çocukluğumuzdan beri deve güreşlerinin içindeyim. Karacennet, ipçi develerinin serüvenleri var hatta. Hatta o dönemlerde ipçinin sahibi cezaevindeydi. Karacennet’le güreşeceği zaman, izinle çıkardılar geldiler ve öyle güreşti deve. Bu camia çok güzel bir camia. İnşallah bilfiil devam eder. Sezonumuz güzel. Harika güreşler oluyor. Fakat bazı develer şu anda tam bir şekilde kızmış değil. Başkan Çerçioğlu, gerçekten her sene çok güzel bir organizasyon yapıyor. Kendilerini tebrik ediyorum. Buradaki arenamız da çok güzel. Rahat bir şekilde develerini indirip bağlayabiliyorlar. Güreşler oldukça güzel geçiyor" dedi.
Şehit cenazeleri dolayısıyla eğlence kısmının baştan sona iptal edildiği ve arenada davul zurna çalınmasının yasak olduğu güreşleri, başta Aydın ve ilçeleri olmak üzere ülkenin değişik illerinden ve yurt dışından çok sayıda seyirci izledi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali Ayvacık'ta Heyecan Yarattı!
Etkinlik

6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali Ayvacık'ta Heyecan Yarattı!

Ayvacık'ta düzenlenen 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali'ne 200'den fazla deve katıldı. Festivalde kıran kırana güreşler heyecan dolu anlara sahne oldu.

100 Deve Tırazlar'da Güreşecek! Sarıgöl'de Deve Güreşleri Heyecanı Başlıyor!
Etkinlik

100 Deve Tırazlar'da Güreşecek! Sarıgöl'de Deve Güreşleri Heyecanı Başlıyor!

Sarıgöl Deve ve Deve Güreşi Sevenler Derneği tarafından bu yıl 5.'si düzenlenecek Deve Güreşleri 3 Mart Pazar günü Tırazlar Mahallesi Arenasında gerçekleştirilecek. Antalya, Aydın, Muğla, İzmir ve Çanakkale gibi illerden 100 devenin güreşeceği etkinliğe tüm Sarıgöl ve Ege Bölgesi halkı davetli.

Deve güreşleri renkli görüntülere sahne oldu
Etkinlik

Deve güreşleri renkli görüntülere sahne oldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde düzenlenen deve güreşleri, 132 devenin katılımıyla renkli ve heyecan dolu anlara sahne oldu. Kumluca Belediyesi'nin desteklediği etkinlikte, güreşleri izleyenler doyasıya eğlendi. Detaylar için tıklayın.

Deve güreşinde yeni arena hazırlıklarında sona gelindi
Bölgesel

Deve güreşinde yeni arena hazırlıklarında sona gelindi

Deve güreşlerinin başkenti olarak bilinen İncirliova’da 6 Ocak Cumartesi günü düzenlenecek olan, 37. Geleneksel İncirliova Deve Güreşi Festivali için Nuri Deveci Deve Güreşi Alanı'nda yapılan hazırlıklarda sona gelindi.

İncirliova deve güreşi tarihi öne alındı
Yaşam

İncirliova deve güreşi tarihi öne alındı

Aydın’da kış mevsiminin önemli festivalleri arasında yer alan deve güreşlerinde sezon hareketliliği devam ederken, yılın ilk deve güreşi olan İncirliova’da hava muhalefeti nedeniyle tarih değişikliği yapıldı.

Deve Güreşleri federasyonu disiplin kurulu kararını açıkladı
Bölgesel

Deve Güreşleri federasyonu disiplin kurulu kararını açıkladı

Aydın’ın Buharkent ve Söke ilçeleri ile Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük Mahallesi’nde geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen deve güreşlerinde yaşanan olumsuz olaylar sonucunda Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu (DEGÜF) tarafından alınan disiplin kurulu kararları açıklandı.