ESKİŞEHİR (İHA) - Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİLKOM) tarafından düzenlenen “4 Yaşına Kadar Bekleyin, Konuşur. Demeyin” başlıklı seminer, DİLKOM Prof. Dr. Seyhun Topbaş Seminer Salonunda gerçekleştirildi.
Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Buğse Durmuş’un konuşmacı olduğu seminere öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi. Gecikmiş dil konuşma bozukluğundan söz eden Arş. Gör. Buğse Durmuş, “Çocuklar arasında çeşitli bireysel farklılıklar gözlemliyoruz ve bu bireysel farklılıklar da dil gelişimindeki herhangi bir bozukluktan kaynaklanabiliyor. Bir çocuğun dil gelişimi tipik dil gelişimi basamaklarıyla benzer sırayla ilerlemekte ancak daha yavaş bir gelişim gösterirse biz bu durumda gecikmiş dil konuşmadan şüpheleniyoruz. Gecikmiş dil konuşma, 2 yaş civarı çocuklarda yüzde 15,3 yaş civarı çocuklarda ise yüzde 17,5 gibi yüksek bir oranda gözlemleniyor. Çocuk konuşmaya da seslere yanıt vermiyorsa, iletişim kurma girişimi azsa ya da hiç yoksa bu durum bizi şüphelendirmeli. Gecikmiş dil konuşması olan çocukların çoğu erken dönemde aldıkları etkili terapi ve aile desteğiyle birlikte akranlarının seviyesini yakalayabiliyor. Gelişim bir bütündür ve bir gelişim alanında yaşanan gecikme/bozukluk diğer alanları da olumsuz etkileyebilir. Çocukların dil becerilerinin beklenen düzeyin altında olduğu düşünülüyorsa tanı için bir Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hekimine; tarama, değerlendirme, müdahale ve izleme süreçlerinde ise Dil ve Konuşma Terapistlerine başvurulması gerekmekte. Aileler de evde yapabilecekleriyle ilgili terapistler tarafından mutlaka bilgilendirilmeli.” diye konuştu.
Seminer, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.
23 Temmuz bugün Şampiyonlar Ligi maç programı belli oldu. Peki bugün hangi takımların maçı var? Bugün kimin maçı var? sorularının ardından 23 Temmuz maç programını derledik. Sarı-lacivertliler İsviçre ekibi Lugano’nun konuğu olacak. Peki, Bu akşam hangi maçlar var, kimin maçı var? Fenerbahçe’nin maçı bugün mü? İşte 23 Temmuz Salı maç programı!
Siyah -beyazlı takım eski kaptanları olan Vedat Okyar için kabri başında anma programı düzenledi.
Yunusemre Belediyesi, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıldönümünde Şehzadeler ile Yunusemre ilçelerinde ikamet eden Kıbrıs gazilerini unutmadı.
Burdur'un Bucak ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Burdur, 15 Temmuz darbe girişiminin 8. yıl dönümünde güçlü bir şekilde anıldı. Milletin Zaferi Yürüyüşü ve Anma Programı ile demokrasi zaferi kutlandı.
Isparta’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 8’inci yılı kortej yürüyüşü ve düzenlenen programla anıldı.
Yorumlar (0)