Eskişehir

Dil Gelişimi ve Gecikmiş Konuşma Bozukluklarına İlişkin Önemli Bir Seminer. - Haberler

Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİLKOM) tarafından düzenlenen “4 Yaşına Kadar Bekleyin, Konuşur. Demeyin” başlıklı seminer, DİLKOM Prof. Dr. Seyhun Topbaş Seminer Salonunda gerçekleştirildi.

Dil Gelişimi ve Gecikmiş Konuşma Bozukluklarına İlişkin Önemli Bir Seminer. - Haberler

ESKİŞEHİR (İHA) - Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİLKOM) tarafından düzenlenen “4 Yaşına Kadar Bekleyin, Konuşur. Demeyin” başlıklı seminer, DİLKOM Prof. Dr. Seyhun Topbaş Seminer Salonunda gerçekleştirildi.
Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Buğse Durmuş’un konuşmacı olduğu seminere öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi. Gecikmiş dil konuşma bozukluğundan söz eden Arş. Gör. Buğse Durmuş, “Çocuklar arasında çeşitli bireysel farklılıklar gözlemliyoruz ve bu bireysel farklılıklar da dil gelişimindeki herhangi bir bozukluktan kaynaklanabiliyor. Bir çocuğun dil gelişimi tipik dil gelişimi basamaklarıyla benzer sırayla ilerlemekte ancak daha yavaş bir gelişim gösterirse biz bu durumda gecikmiş dil konuşmadan şüpheleniyoruz. Gecikmiş dil konuşma, 2 yaş civarı çocuklarda yüzde 15,3 yaş civarı çocuklarda ise yüzde 17,5 gibi yüksek bir oranda gözlemleniyor. Çocuk konuşmaya da seslere yanıt vermiyorsa, iletişim kurma girişimi azsa ya da hiç yoksa bu durum bizi şüphelendirmeli. Gecikmiş dil konuşması olan çocukların çoğu erken dönemde aldıkları etkili terapi ve aile desteğiyle birlikte akranlarının seviyesini yakalayabiliyor. Gelişim bir bütündür ve bir gelişim alanında yaşanan gecikme/bozukluk diğer alanları da olumsuz etkileyebilir. Çocukların dil becerilerinin beklenen düzeyin altında olduğu düşünülüyorsa tanı için bir Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hekimine; tarama, değerlendirme, müdahale ve izleme süreçlerinde ise Dil ve Konuşma Terapistlerine başvurulması gerekmekte. Aileler de evde yapabilecekleriyle ilgili terapistler tarafından mutlaka bilgilendirilmeli.” diye konuştu.
Seminer, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Dengbêjlik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması için program
Etkinlik

Dengbêjlik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması için program

Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Erentepe Belediyesi tarafından dengbêjlik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla program düzenlendi.

Kepez’in kreşlerinde yıl sonu heyecanı
Bölgesel

Kepez’in kreşlerinde yıl sonu heyecanı

Kepez Belediyesi bünyesinde hizmet veren Nasreddin Hoca Kreş ve Gündüz Bakımevleri, yıl sonu etkinlikleriyle minik öğrencilerine unutulmaz anlar yaşatmaya hazırlanıyor.

Yenidoğan Canlandırma Programı'nda sertifikalar verildi
Sağlık

Yenidoğan Canlandırma Programı'nda sertifikalar verildi

Aydın'da Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) kapsamında yenidoğan ölümlerinin azaltılması, doğum esnasında görev alan sağlık personelinin tümünün eğitim alınarak sertifikalandırılması kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Neonatal Resusitasyon (NRP) Eğitimi düzenlendi.

Öğrenciler için yıl sonu kapanış programı
Bölgesel

Öğrenciler için yıl sonu kapanış programı

Kovancılar İlçe Müftülüğüne bağlı İmam-ı Rabbani 4-6 Yaş Kur'an kursunda eğitim öğretim gören öğrenciler için yıl sonu kapanış programı düzenlendi.

Mavi Marmara şehitlerini anmak için program düzenlenecek
Bölgesel

Mavi Marmara şehitlerini anmak için program düzenlenecek

Beytül Makdis Derneği ve Mavi Marmara Kadın Kolları tarafından Kayseri Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi'nde 31 Mayıs Cuma akşamı, Mavi Marmara şehitlerini anmak üzere bir program düzenlenecek.

“Program tek başına başarı hikâyesinin kahramanı olamaz”
Bölgesel

“Program tek başına başarı hikâyesinin kahramanı olamaz”

Gaziantep Ticaret Odasının (GTO)mayısayı olağan meclis toplantısı; Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında Yönetim Kurulu, Meclis ve Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.