Antalya

Diş Hekimi Erdal Er çocuklara ağız ve diş sağlığı konulu eğitim verdi

Antalya’nın Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü, öğrencilere ağız ve diş sağlığı konulu eğitim verdi.

Diş Hekimi Erdal Er çocuklara ağız ve diş sağlığı konulu eğitim verdi

Antalya’nın Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü, öğrencilere ağız ve diş sağlığı konulu eğitim verdi. Diş Hekimi Erdal Er, "Süt dişlerinin zaten dökülecek olması nedeniyle fazla bakım gerektirmediği şeklinde yanlış bir düşünce var" dedi.
Kahyalar Asarcık İlkokulu’nda, İlçe Sağlık Müdürlüğü Diş Hekimi Erdal Er tarafından ağız ve diş sağlığı eğitimi verildi. Verilen eğitimde konu anlatım aparatıyla uygulamalı olarak konu anlatımı gerçekleştirildi. Diş Hekimi Erdal Er, öğrencilere doğru diş fırçalamasını, ağız ve diş sağlığını korumak için neler yapılabileceğini ve özellikle küçük yaşta kazanılması gereken diş fırçalama alışkanlığını ve anlatarak bilgilendirme yaptı.

Diş Hekimi Erdal Er, Yetişkinlik döneminde sağlıklı dişlere sahip olmak için çocuklukta ilk dişlerin çıkışından itibaren ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması gerektiğine dikkat çekerek; "Bebeklik döneminde çıkmaya başlayan ve 2 ila 3 yaş arasında gelişimini tamamlayan süt dişleri, daha sonradan dökülerek yerini yeni çıkacak olan daimi dişlere bırakır, halk arasında çocukluk dönemindeki süt dişlerinin zaten dökülecek olması nedeniyle fazla bakım gerektirmediği şeklinde yanlış bir düşünce var. Süt dişlerinin bulunduğu çocukluk döneminde ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesi, süt dişlerinin çürümesine ve erken dökülmesine neden olarak daimi dişlerin sağlığını da olumsuz etkiliyor" dedi.

Çocuklarda ve yetişkinlerde etkili ağız ve diş bakımının yapılabilmesi için şu noktalara dikkat edilmesi gerektiğine değinildi: "Diş ve diş etlerinin sağlığının korunması için florürlü bir diş macunu ve yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişler günde en az 2 kez 45 derecelik açıyla yukarı ve aşağı hareketlerle fırçalanmalıdır. "Her bir dişin ön ve arka yüzeyi ile çiğneme yüzeylerinin yeterli miktarda fırçalandığından emin olunmalıdır. "Diş fırçası veya dil temizleyiciler yardımı ile dil temizliği yapılmalıdır. "Plak ve diş taşı (tartar) oluşumunun önüne geçilebilmesi için her fırçalamadan sonra dişler arasında kalan artık maddeler diş ipi yardımıyla temizlenmelidir. Diş fırçalama işlemi bittikten sonra daha etkili bir ağız temizliği için ağız bakım suları kullanılmalıdır. Dişlerde plak ve çürük oluşumuna neden olan asiditeyi oluşturan şeker ve şekerli gıdaların tüketimi minimuma indirilmelidir. Dişlerde leke oluşumuna sebep olduğundan aşırı çay ve kahve tüketimi ile sigara kullanımından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Özellikle çocukluk döneminde içilen suyun florür oranının yeterli seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Sudaki florür içeriği düşük olan bölgelerde musluk suyu kullanılması durumunda, diş hekimi önerileri doğrultusunda gerektiği durumlarda florür takviyesi uygulanmalıdır. En az 6 ayda bir olmak üzere diş muayeneleri düzenli olarak yapılmalıdır."

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Eceabat'ta Miniklere Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi
Etkinlik

Eceabat'ta Miniklere Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi

Eceabat Toplum Sağlığı Merkezi, Köprülü Hamdibey İlkokulu 2. sınıf öğrencilerine ağız ve diş sağlığı eğitimi verdi. Eğitimde doğru diş fırçalama teknikleri ve ağız sağlığının önemi anlatıldı.

Evde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri: Yatağa Bağımlı Hastalar için Gülümsemenin Yolu
Bölgesel

Evde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri: Yatağa Bağımlı Hastalar için Gülümsemenin Yolu

Yatağa bağımlı veya özel ihtiyaçları olan hastalar için evde ağız ve diş sağlığı hizmetleri. Muayene, diş çekimi, dolgu, protez gibi birçok hizmeti evinizin rahatlığında alın. 444 38 33 numaralı telefondan başvurun!

Ağız kokusu sindirim sisteminden dolayı olabilir
Sağlık

Ağız kokusu sindirim sisteminden dolayı olabilir

Genellikle ağız ve diş bakımı ve sağlığı ile ilişkilendirilen ağız kokusu sorununun sindirim sistemi ile de alakalı olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Hakan Demirci, konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Kütahya’da Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası etkinlikleri gerçekleştirildi
Yaşam

Kütahya’da Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası etkinlikleri gerçekleştirildi

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünce Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden çocuklara ağız ve diş sağlığı eğitimi.
Yerel Yönetim

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden çocuklara ağız ve diş sağlığı eğitimi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında belediye bünyesindeki kreşlerde bilgilendirme çalışması düzenliyor. Devamı haberimizde...

Alpagan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin mutlu günü
Etkinlik

Alpagan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin mutlu günü

Alpagan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi personeli Safa Gümüş, Ayyüce ile dünya evine girdi. Düğün töreni, Alpagan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde gerçekleşti.