İzmir

Dışişleri Temsilcisi Kaya: Türkiye Avrupa'ya Kapılarını Açacak - Haberler

Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün Uluslararası Politika dersine konuk oldu.

Dışişleri Temsilcisi Kaya: Türkiye Avrupa'ya Kapılarını Açacak - Haberler

İZMİR (İHA) - Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün Uluslararası Politika dersine konuk oldu. Büyükelçi Kaya, son yıllarda artan yurt dışı vize reddi sorunu hakkında konuşarak, “Biz engelleniyoruz sanıyoruz ama aslında yurt dışına çıkmak isteyen insan sayısı çok arttı. Konsoloslukların kapasitesi artmalı. Eriştiğimiz noktada, bu genç dinamik nüfusumuzla, başka ülkeler bize kapılarını açacak. Bu geçici bir süreç” dedi.
Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve AB Mükemmeliyet Merkezi iş birliğinde, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökay Özerim moderatörlüğünde düzenlenen etkinliğe konuk oldu. Kaya, “Diplomatik Sınırları Keşfetmek: Latin Amerika'dan Perspektifler” başlıklı bir seminer verdi.

Şilililer, Türk dizilerine hayran
Latin Amerika ülkelerinden Şili’de görev yapmış olan Kaya, “Şilililer kendilerini Türklerle özdeşleştiriyor. Türk dizilerine yoğun ilgileri var hatta çocuklarına bu dizilerdeki karakterlerin isimlerini veriyorlar. Şili dizilerin dublajını yapıyor ve tüm Latin Amerika ve İspanya’ya gönderiyor. Bu bölgede dizilerimiz ve yemeklerimiz sayesinde kamu diplomasisi bakımından büyük başarımız oldu. Ekonomik ilişkilerimiz de oldukça gelişti” diye konuştu.

“Konsoloslukların kapasitesi artmalı”
Son dönemdeki yurt dışı vizesi sorunuyla ilgili açıklama yapan Kaya şunları söyledi: “İzmir’de büyük sorun var. Almanya İzmir Başkonsolosluğu’nun sorunu yeterli kapasitede personel olmaması. Dünyadaki en büyük konsolosluk ağının Türkiye’de olduğunu, buna rağmen yetmediğini, çok fazla talep olduğunu söylüyorlar. Halkımızın küreselleştiğini düşünüyorum. Yurt dışına çıkış için gerekli olan şartlar artık daha kolaylaştı. Biz engelleniyoruz sanıyoruz ama aslında yurt dışına çıkmak isteyen insan sayısı çok arttı. Konsoloslukların kapasitesi artmalı. Gençlerimiz çok dinamik, dünyanın her yerinde olmak, her yeri görmek istiyor. Bunun etkisi var. Tabii ki Türkiye'nin Avrupa Birliği’nin üyesi olması gerekiyor. Buna hakkı var. 1960’lı yıllardan beri sürdürdüğümüz bir müzakere var, bize verilmiş sözler var. Mevzuatlarımızı değiştirdik, bu şekilde kalmaması gerekiyordu. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin üye olarak alınması bizi engelledi. Ama bu bir yerde daha fazla sürdürülebilir olmayacak. Avrupa’nın Türkiye’nin dinamik ve yetişmiş gençlerine ihtiyacı var. Eriştiğimiz noktada, bu genç dinamik nüfusumuzla, başka ülkeler bize kapılarını açacak. Bu geçici bir süreç.”

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

BOM Ekibi, 19 Mayıs'ta GT4 Avrupa Serisi'nde 3.lük Kupası Aldı
Spor

BOM Ekibi, 19 Mayıs'ta GT4 Avrupa Serisi'nde 3.lük Kupası Aldı

- Gedik Piliç’in de sponsorlarından olduğu, GT4 Avrupa Serisi'nde yıllardır ülkemizi başarıyla temsil eden, Borusan Otomotiv Motorsport (BOM) takımı 2024 yılı yarışlarının 2. ayağında pilotları Yağız Gedik ve Pedro Ebrahim’in 3.lük derecesiyle podyuma çıktı.

Bir Avrupa Birliği ülkesiyle bayilik süreci başladı
Bölgesel

Bir Avrupa Birliği ülkesiyle bayilik süreci başladı

Amasya Üniversitesi'nde Doç. Dr. Murat Gökçe ve kimya mühendisi eşi Sonnur Gökçe’nin çocuklarına oyuncak için almalarının sonrasında projelerine esinlenerek geliştirdiği balistik lego betona Avrupa’dan talip çıktı.

Bahçeşehir Koleji'nden Avrupa Bilek Güreşi Başarısı
Spor

Bahçeşehir Koleji'nden Avrupa Bilek Güreşi Başarısı

Bahçeşehir Koleji Ortaokul 8. Sınıf öğrencisi Zeynep Jineps Kıyıcı, Slovakya'da düzenlenen Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası'nda 15 yaş Yıldızlar Kategorisinde Sağ Kolda Avrupa 2.'si, Sol Kolda Avrupa 3.'sü oldu.

DSO “Avrupa Film Günleri” etkinliğine Ev Sahipliği Yaptı
Etkinlik

DSO “Avrupa Film Günleri” etkinliğine Ev Sahipliği Yaptı

Denizli Sanayi Odası (DSO), Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye’de eş zamanlı olarak 10 şehirde düzenlenen “Avrupa Film Günleri” etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası yarın başlayacak
Dünya

Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası yarın başlayacak

Mersin'de 20-21 Nisan’da gerçekleştirilecek Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası yarın başlayacak.

ÇBK Mersin, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final İçin Yarın Karar Maçına Çıkacak
Spor

ÇBK Mersin, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final İçin Yarın Karar Maçına Çıkacak

FIBA Kadınlar Avrupa Ligi çeyrek finalinde Çukurova Basketbol (ÇBK) Mersin, sahasında İspanya’nın Casademont Zaragoza takımını geçerek Final Four’u (Dörtlü Final) hedefliyor.