DİTAP Hem Üreticiye Hem Tüketiciye Yarayacak!

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) projesi hizmete girdi.

DİTAP Hem Üreticiye Hem Tüketiciye Yarayacak!

Bakanlık tarafından Dijital Tarım Pazarı ile tarımın tüm paydaşlarının tek bir platformda buluşması sağlanarak tarımsal arz ve talebin "Dijital Pazaryeri" yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) hizmeti uygulamaya konuldu.

DİTAP aracılığı ile üreticinin daha fazla gelir elde etmesi, tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulması ve tüketicinin de makul fiyattan, kaliteli ürüne ulaşması sağlanacak olup, üretici, tüketici toplumun her bireyine açık olan bu platforma www.ditap.gov.tr adresi üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finansman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edilebileceği bir sistem kurularak üreticinin hak ettiğini kazanabilmesi planlanmaktadır. Bu sayede üreticiler, uygun fiyata alım yapılabildiği gibi daha yüksek rakamlara da ürünlerini satabilecekler. Alıcı, satıcı lojistik sektörü başta olmak üzere bu portalda herkes olabilecek.

DİTAP ile sözleşmeli model üretim ağı genişletiliyor. Çiftçi üretecek olduğu üründe üretim planlaması yapılabileceği gibi, ürettiği ürünleri de DİTAP üzerinden satabilecek. Bu sayede üretici hangi ürünü hangi dönemde kaç paraya satabileceğini planlayabildiği için satış problemi yaşamayacak.

Şu anda ülkemizde herkesin serzenişte bulunduğu durumlardan bir tanesi olan, raftaki fiyat ile tarladaki fiyat arasında göze çarpan fiyat farkının da önüne geçebilecek olan DİTAP ile üreticiden tüketiciye aracısız ürün tedarik edilebilecek. DİTAP'ın daha aktif kullanılması halinde üretici daha fazla kar edebilecek. Kaliteli üretim yapan (Organik, iyi tarım vb.) üreticiler ürünlerini hak ettiği değer üzerinden pazarlayabilecekleri gibi, tüketiciler de satın almış oldukları tarımsal ürünlerin hangi şart altında üretildiğini bilecekler. Sistem üreticiye fayda sağlayacağı gibi tüketiciye de hem fiyat hem de kalite olarak faydası olacak.

DİTAP ile ilgili ayrıntılı bilgiyi İl/İlçe Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Özel Haber: Osman Nanecioğlu

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bucak'taki feci kazada 1 kişi hayatını kaybetti
Yaşam

Bucak'taki feci kazada 1 kişi hayatını kaybetti

Burdur’un Bucak ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 5 kişinin yaralandığı kazada hastaneye kaldırılan 1 kişi hayatını kaybetti. İşte detaylar...

Bucak'ta hacı adayları uğurlandı
Etkinlik

Bucak'ta hacı adayları uğurlandı

Kurban bayramı öncesi hacı adayları için kutsal yolculuk başladı. Burdur'un Bucak ilçesinden hac kafilesi yola çıktı.

Burdur merkezli operasyonda el konuldu
3. Sayfa

Burdur merkezli operasyonda el konuldu

Burdur merkezli 9 ilde siber dolandırıcılara yönelik operasyonda 13 şüpheli gözaltına alınırken, 1 daire ve 3 otomobile el konuldu.

Isparta'da düğünde facia 12 kişi yaralandı
3. Sayfa

Isparta'da düğünde facia 12 kişi yaralandı

Isparta'da gelin alma töreni yapılan düğünde, kız tarafının erkek tarafını karşılamak için çıktığı balkonun çökmesi sonucunda 12 kişi yaralandı. İşte detaylar...

Burdur'da kaza 2 yaralı yayaya çarptı
3. Sayfa

Burdur'da kaza 2 yaralı yayaya çarptı

Burdur'da elektrikli bisiklet sürücüsünün yayaya çarpması sonucunda meydana gelen trafik kazasında, elektrikli bisiklet sürücüsü ve yaya yaralandı. İşte detaylar...

Bucak'ta kitap şenliği
Etkinlik

Bucak'ta kitap şenliği

Bucak Belediyesi ile Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği Burdur İl temsilciliği organizasyonuyla 2-3-4 Haziran tarihlerinde Kitap Şenliği düzenlendi. İşte detaylar...