Malatya

Diyabetin en yüksek olan ili açıklandı

Uzm. Dr. Lezzan Keskin: “Diyabetin en yüksek olduğu il Malatya“

Diyabetin en yüksek olan ili açıklandı

Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Endokrinoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Lezzan Keskin, “Yaklaşık olarak her beş kişiden birisi diyabet hastası. Türkiye’de diyabet oranının en yüksek olduğu il Malatya” dedi.
Dünya Diyabet Günü nedeniyle Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde etkinlik düzenlendi. Hastane girişinde kurulan stant da şeker ölçümleri yapılarak diyabet hastalığına dikkat çekildi. Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Orhan Yücel’in de katıldığı etkinlikte konuşan Endokrinoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Lezzan Keskin diyabetin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek artan ve ciddi uzun süreli bakım gerektiren bir kronik hastalık olduğunu söyledi.

Diyabette kandaki şeker oranının yükselmesi ile vücudun diğer organlarında ciddi hasarlar oluştuğuna dikkat çeken Keskin, “Bunlar dolaştığı kanla birlikte her noktada göz, kalp, böbrek, sinir sistemi sıkıntılarına yol açarak maalesef ölümcül sonuçlanmaktadır. Fakat özel olan şu ki kan şekerini kontrol altına aldığımız zaman bunların tamamen önüne geçebiliyoruz. Özellikle yaşam tarzı değişikliği uygun diyet uygun egzersizle birlikte ilaç tedavisinin devamlılığı ve doktora uygun zamanlarda kontrolle birlikte kan şekeri düzenliliği kişinin hayatını hem süre olarak hem de kalite olarak uzatmakta. Biz hastane yönetimimize de teşekkür ediyoruz. Bize bir fırsatı verdiği ve böyle bir standı kurarak hasta farkındalığı arttırdığımız için. İnşallah daha az diyabetin olduğu ve daha sağlıklı günlerin bizleri beklediği günler temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de yaklaşık olarak diyabet oranının yüzde 12-13, Malatya’da ise bu oranın yüzde 21 olduğunu belirten Keskin, “Yani yaklaşık olarak her beş kişiden birisi diyabet hastası. Türkiye’de diyabet oranının en yüksek olduğu il Malatya. Türkiye’de çok geniş çaplı, on bir ilini kapsayan, kaldı ki bununla birlikte göç alan illerde de çalışmanın yapılması gerekir. Ama diyabet araya giren stres, araya giren enfeksiyon, araya giren travmayla birlikte artar mı? Elbette artar. Beraberinde anne ve babadan kalan genetik bir miras varsa burada araya giren enfeksiyon, stres ve travma diyabetin açığa çıkmasını arttırır. Ama yüzde olarak hiçbir rakamsal değer veremem, vermem de doğru olmaz. Bunun için çok geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç var. Büyük merkezlerin önderliğinde eminim hocalarımızın ve merkezlerin el atacağı bizim de içinde dahil olacağımız çalışmalar olacaktır” diye konuştu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Van Büyükşehir Belediyesinden ‘Diyabet Günü’ kadınlara yönelik etkinlik
Etkinlik

Van Büyükşehir Belediyesinden ‘Diyabet Günü’ kadınlara yönelik etkinlik

Van Büyükşehir Belediyesinden ‘Diyabet Günü’ etkinliği

Bucak'ta Dünya Diyabet Günü farkındalık etkinliği
Yerel Yönetim

Bucak'ta Dünya Diyabet Günü farkındalık etkinliği

Bucak Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü, Dünya Diyabet Günü'nü anmak amacıyla bir etkinlik düzenleyecek

Bucak'ın Tanınan Doktorlarından Epçeliden Diyabetik Polinöropati semineri veriyor
Sağlık

Bucak'ın Tanınan Doktorlarından Epçeliden Diyabetik Polinöropati semineri veriyor

14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında Nöroloji Uzmanı M. Tuncay Epçeliden, Diyabetik Polinöropati ile ilgili eğitim semineri verecek.

Antikaya ve musikiye olan merakı müzeye dönüştü
Etkinlik

Antikaya ve musikiye olan merakı müzeye dönüştü

Malatya’nın Darende ilçesinde yaşayan 51 yaşındaki Erdin Tırnaksız antikaya ve musikiye olan merakı nedeniyle evinin bir bölümünü müzeye çevirdi.

Malatya'da 3 araç çarpıştı: 2 yaralı
3. Sayfa

Malatya'da 3 araç çarpıştı: 2 yaralı

Malatya’da çevreyolunda 3 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

Yeni Kayısı Sezonu Temmuz'da Başlıyor
Bölgesel

Yeni Kayısı Sezonu Temmuz'da Başlıyor

Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Belgesi ile dünyanın dört bir yanına ihraç edilen Malatya kayısısı için, Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi'nde Temmuz ayında başlayacak olan yeni sezona hazırlık yapılıyor.