Burdur'da bir vatandaşın doğada gezerken bulduğu 2 kilogramlık mantar görenleri şaşkına çeviriyor.
Burdur’un Büğdüz Köyünde yaşayan Ahmet Işık, Kılıçdere mevkiinde doğa yürüyüşü yaparken büyük bir mantarla karşılaştı.
Çağdaş Burdur Halil İbrahim Kara'nın haberine göre, Mantarı yakından inceleyen Işık, zehirli mantarlardan olmadığını belirledi ve mantarı yerinden kopardı. Eve gelip mantarı tarttığında 2 kilogram 10gram ağırlığında olduğunu gören Işık, mantarın bu güne kadar gördüğü en büyük mantar olduğunu ve bir süre yakınlarına göstermek için evinde muhafaza edeceğini söyledi.
Giresun yaylalarında, havaların yağışlı gitmesi nedeniyle bu yıl mantar bolluğu yaşanıyor. Vatandaşlar, yaylalara mantar toplamak için akın ediyor. Toplanan mantarlar genellikle günlük olarak tüketilse de, ilerleyen günlerde tüketmek için turşusu da kuruluyor.
Tarsus Belediyesi, düzenlediği mantar yetiştiriciliği kursları ile iş arayanlara önemli fırsatlar sunmaya devam ediyor.
Yozgat’ta doğada yetişen mantarlardan kaynaklı hastaneye başvuranların sayısının geçen yıla oranla yükseldiğini söyleyen Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Tolga Aydın, karaciğer yetmezliğine neden olarak ölüme kadar götüren zehirli mantarlara karşı uyarılarda bulundu.
Elazığ’da vatandaşların bulduğu 13 kilogram ağırlığındaki dev mantar görenleri hayretler içinde bıraktı.
Doğada kendiliğinden yetişen mantarları bilinçsizce tüketenlerin yaşadığı zehirlenmelere dikkat çeken uzmanlar, “Bilinçsiz mantar tüketimi öldürüyor” dedi.
Antalya'nın Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen ve bölgede yaşayanların "göbek" adını verdiği "kuzugöbeği mantarı" toplanmaya başlandı.
Yorumlar (0)