İstanbul

Dolmabahçe Sarayı’nda mehteran yürüyüşü yoğun ilgi gördü

Milli Saraylar Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen yaz dönemi mehter gösterileri Dolmabahçe Sarayı’nda başladı. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği gösterilerin 13 Eylül’e kadar devam edeceği öğrenildi. Detaylar haberimizde...

Dolmabahçe Sarayı’nda mehteran yürüyüşü yoğun ilgi gördü

Milli Saraylar Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen yaz dönemi mehter gösterileri Dolmabahçe Sarayı’nda başladı. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği gösterilerin 13 Eylül’e kadar devam edeceği öğrenildi.
Milli Saraylar Başkanlığı tarafından gelenek haline getirilen yaz dönemi mehter gösterileri bugün Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan Hazine Kapısı önünde başladı. Mehteran ekiplerinin gösterilerinde, Plevne Marşı, Tekbir ve Cenk Marşı, Mehterhane-i Hakanî Marşı, Ordu Marşı (Ceddin Deden) ve Hücum Marşı gibi hafızalara kazınmış tarihi marş eserler sergilendi. Gösterilere yerli ve yabancı turistlerle, vatandaşların ilgisinin yoğun olduğu görüldü. Gösteriyi izleyenler, mehteran ekibini cep telefonu kameralarıyla kayda alarak bu anları ölümsüzleştirdi.

“Ziyaretçilerimizin ilgisi çok yoğun”
Etkinlik hakkında bilgi veren Milli Saraylar Başkanlığı Müzecilik ve Tanıtım Dairesi Başkanı Güller Karahüseyin, “Milli Saraylar Başkanlığı Saraylarımızda geleneksel hale gelmiş olan Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği’nin gösterilerini bugün itibarıyla yeniden başlattı. Bu gösteriler salı günleri saat 11.00’de Dolmabahçe Sarayı Hazine Kapısı önünde, çarşamba günleri de yine saat 11.00’de Topkapı Sarayında Babüssaade önünde yapılacak. Mehteran Birlikleri tarihi 11. Yüzyıla kadar inen bir birlik. Türk ordularının muharebe meydanlarında coşkusunu artırarak zaferler kazanmasında etkili bir birlik. Şu anda da Mehteran Birlikleri, o dönemdeki aslına uygun kostümleri ve enstrümanlarıyla gösterilerine devam ediyorlar. Mehteran Birliğindeki kişilerin hepsi profesyonel müzik eğitimi almış kişilerdir. İlgi çok yoğun, her zaman olduğu gibi. Geçmiş yıllarda da öyleydi, bundan sonra muhakkak daha fazla olacaktır. Hem yerli ziyaretçilerimizin ilgisi çok yoğun, hem de yabancı ziyaretçilerimizin de aynı coşkudan nasibini aldığını görüyoruz. Onlar da çok yoğun bir şekilde ilgi gösteriyorlar” dedi.

13 Eylül’e kadar ücretsiz bir şekilde izlenebilecek
Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği ekiplerinin 13 Eylül’e kadar her salı Dolmabahçe Sarayı’nda ve her çarşamba Topkapı Sarayı’nda gösteri düzenleyeceği, gösterilerin ücretsiz bir şekilde izlenebileceği öğrenildi. İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bucak'ta Keşkek Etkinliği Muhtar Çeltikçi'den davet
Bölgesel

Bucak'ta Keşkek Etkinliği Muhtar Çeltikçi'den davet

Burdur'un Bucak ilçesinde, Oğuzhan Mahallesi Muhtarlığı ve hayırsever vatandaşların desteğiyle 22 Eylül Cuma günü keşkek etkinliği düzenlenecek.

Hatay'ın En Lezzetli Döneri Bucak'ta Biglez Döner hizmete açıldı
Tanıtım

Hatay'ın En Lezzetli Döneri Bucak'ta Biglez Döner hizmete açıldı

BİGLEZ DÖNER, Bucak'a yeni bir lezzet getirdi. Hatay usulü dönerin eşsiz lezzetini tatmak için BİGLEZ DÖNER'i mutlaka deneyin.

Avukat Nasıl Olunur? Şartlar ve Tavsiyeler
Yaşam

Avukat Nasıl Olunur? Şartlar ve Tavsiyeler

Avukat olmak için gerekli şartlar ve avukatlık mesleğine başlamak için tavsiyeler.

Beğenilme Arzusunu Yönetmek: 5 İpucu
Yaşam

Beğenilme Arzusunu Yönetmek: 5 İpucu

Beğenilme arzusu, insanın doğasında olan doğal bir arzudur. Ancak, bu arzuyu sağlıklı bir şekilde yönetmek önemlidir. İşte beğenilme arzusunu yönetmene yardımcı olacak 5 ipucu.

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Arz Sorunu Çözülecek
Bölgesel

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Arz Sorunu Çözülecek

SEDDK, zorunlu trafik sigortasında poliçe kesilememesi sorununu çözmek amacıyla "Riskli Sigortalılar Havuzu" ve "Trafik Teklif Platformu" uygulamalarını hayata geçirdi. Bu uygulamalar ile birlikte, zorunlu trafik sigortası arz sorununun çözülmesi bekleniyor.

Araç Muayenelerinde Yeni Dönem Başlıyor: İşte Değişiklikler
Yaşam

Araç Muayenelerinde Yeni Dönem Başlıyor: İşte Değişiklikler

TÜVTÜRK, araç muayenelerinde önemli yeniliklere gidiyor. Egzoz gazı emisyon ölçümü, traktörler ve e-rapor dönemi gibi yeni uygulamalar hayata geçiriliyor.