TRABZON (İHA) - Medical Park Karadeniz Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu yıl Dünya Sağlık Günü'nün temasının 'Sağlık hakkımdır' olarak belirlendiğini belirterek, insanların risklerini bilerek, sağlığı iyi yönetmeyi öğrenmesi ve tıbbi bakım ile önerileri göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi.
Medical Park Karadeniz Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Dünya Sağlık Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, "Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluşu olan 7 Nisan her yıl Dünya Sağlık Günü'dür. Bu yıl Dünya Sağlık Günü'nün teması 'Sağlık hakkımdır' olarak belirlenmiştir. Sağlıklı olarak dünyaya gelmek, sağlıklı kalmak, sağlığını koruyup geliştirmek ve hastalık, sakatlık durumunda olabildiğince sağlığını geri kazanmak her insan için bir haktır. Ancak bu hakkı kullanabilmek, sadece kişinin kendi çabasıyla mümkün olamaz. Sağlıklı çevre, temiz hava solumak, temiz içme ve kullanma suyu, sağlıklı beslenme, sağlığa uygun barına koşulları, savaşların ve göçlerin önlenmesi ile barış, bulaşıcı hastalıkların kontrolü, iş ile çalışma koşullarının bedensel ve ruhsal sağlığa uygun hale gelmesi gibi toplumsal konular kişinin sağlığını belirleyicidir" dedi.
Modern tıbbın çözümleri sayesinde artık hasta ve hekimin iş birliği ile mükemmel sonuçlar elde edebildiklerini dile getiren Özlü, "Bireysel olarak bizim de sağlığımız için yapmamız gereken önemli belirleyici şeyler vardır. Sağlığımız, hastalıklarımız, tedavileri, risklerimiz, sağlığımızı yönetmek, sağlıklı beslenme, bulaşıcı hastalıklardan korunma, zararlı alışkanlıklardan uzak kalmak, hareketli yaşam/spor, temizlik/hijyen, bol sıvı almak, kaliteli ve yeterli uyku, stres yönetimi gibi konularda bilgilenmek ve doğru davranışlar geliştirmek zorundayız. Sağlığınız varsa çalışarak ve doğru yöntemleri kullanarak hayallerinize/hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Ama bazen kaybettiğiniz sağlığınızı sahip olduğunuz diğer şeylerle geri alamayabilirsiniz. Biz hekimlerin temel misyonu sağlığınızı korumak ve geliştirmek ile sağlık sorunlarınızın çözümünde size yardımcı olmak ve varsa hastalıklarınızı tedavi etmek, sizi tekrar sağlığınıza kavuşturmaktır. Modern tıbbın çözümleri sayesinde artık hasta ve hekimin iş birliği ile mükemmel sonuçlar elde edebiliyoruz. Risklerinizi bilin, sağlığınızı yönetmeyi öğrenin, tıbbi bakım ve önerileri göz ardı etmeyin. Sağlıklı kalın sağlıklı yaşayın. Biz size yardıma her zaman hazırız" ifadelerini kullandı.
Yaz aylarında artan sıcaklık nedeni ile çocuklarda bazı hastalıkların görülme sıklığının arttığını belirten Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Gözübüyük, ishalin özellikle çocuklar için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.
AK Parti Burdur İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çavdır ilçemize yapımına başlanan 10 yataklı ilçe entegre hastanesindeki çalışmaların hızla devam ettiği müjdesi verildi.
Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ve Başsavcı Vekili İsa Tuncay, Eskişehir'de düzenlenen uyuşturucu operasyonu sırasında yaralanan polis memuru Hasan Keskin'i tedavisinin devam ettiği Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde ziyaret etti.
Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ufuk Ertural, yaz aylarında gidilen köy, bağ ve bahçe gibi alanlarda; kaynağının neresi olduğu bilinmeyen kuyu ve kaynak sularının tüketilmemesi gerektiğini söyledi.
Hayırsever Uslu Ailesinin merhum Sermin Uslu anısına Bünyan Devlet Hastanesi'ne bağışladığı mamografi cihazı, İlçe Kaymakamı Turgut Gülen, Belediye Başkanı Selahattin Metin, Hastane Başhekimi Dr. Nuri Çakır, ilçe protokolü ve hayırseverlerin katılımı ile gerçekleşen törenle hizmete sunuldu.
Sağlık turizmi çalışmalarını hızlandıran Medical Point Hastaneler Grubu, bugüne kadar yaklaşık 100 bin hastayı iyileştirdi. Veysi Kubba, “Dünya standartlarında hizmet sunmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.
Yorumlar (0)