Türkiye’nin en büyük göllerinden biri olan ve birçok türü bünyesinde barındıran Eber Gölü, kuraklıktan dolayı kış mevsiminde beklediği yağış olmayınca gölde su seviyesi yeniden düştü.
Eber Gölü'nün Afyonkarahisar'ın Çay ilçesi sınırlarında kalan kısmında kuraklığın etkisi yeniden baş gösterdi. Kış mevsiminde yağışların az olması göle olumsuz yansıdı. Gölün Çay ilçesine bağlı Eber beldesindeki kısmında su seviyesi gözle görülür şekilde azaldı.
İhlas Haber Ajansı (İHA) kameramanları tarafından dron ile havadan görüntülenen gölde ortaya çıkan adacıkların sayısının bir önceki döneme göre artış göstermesi ise adeta kuraklığın kanıtı oldu.
Eber beldesinde yaşayan ve uzun yıllardır bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan kamışçılıkla uğraşan Harun Kahraman, geçen yıllara, dönemlere göre su seviyesinin azaldığını dile getirdi. Kahraman, “Gölde su seviyesi yıl kurak geçtiğinden dolayı düşük seviyede. Önceki döneme göre su seviyesi en az 3-4 metre seviyesinde yani düşük seviyede. Eber Gölü’nün şu an en derin yeri ise 4 metre” dedi.
Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile son yıllarda ortaya çıkan kuraklık yüzünden su seviyesinin yaklaşık yüzde 40 azaldığı Türkiye'nin en büyük göllerinden birisi olan Eber Gölü'nde karaya oturan kayıklar görüntüsü ile adeta çevre felaketinin yüzü oldu.
Türkiye’nin en büyük göllerinden birisi olan ve kuruma tehlikesinin baş gösterdiği Eber Gölü’ne 2024 yılı bereketli gelirken, gölde geçmiş yıllara göre su seviyesinin yüzde 15 düzeylerinde arttığı belirtildi.
Geçtiğimiz yıl sıklıkla çıkan yangınlarla gündeme gelen Eber Gölü’nde yine yangın meydana geldi.
Afyon Eber Gölü'nde yangınların önlenmesi konusunda vatandaşların bilinçlenmesi adına muhtarlarla toplantı düzenlendi.
Gölhisar Gölü’nün geleceği tehlikede! Kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan göl için acil tedbirler alınacak. Kurumlar bir araya gelerek gölün korunması için ortak bir karar aldı.
Yorumlar (0)