Ege Üniversitesi, Avrupa'nın en iyileri arasında

Dünyaca saygın İngiltere merkezli sıralama kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) tarafından hazırlanan, Avrupa Konseyi’ne bağlı ülkeler sıralamasında Ege Üniversitesi (EÜ) 18 basamak yükselerek 363’üncü sırada yer alırken Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 9’uncu sıradaki yerini korudu.

Ege Üniversitesi, Avrupa'nın en iyileri arasında

Dünyaca saygın İngiltere merkezli sıralama kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) tarafından hazırlanan, Avrupa Konseyi’ne bağlı ülkeler sıralamasında Ege Üniversitesi (EÜ) 18 basamak yükselerek 363’üncü sırada yer alırken Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 9’uncu sıradaki yerini korudu. Değerlendirmede puanını 21,8 çıkaran Ege Üniversitesi, “Fakülte Öğrenci Oranı” kriterinde Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında 1’inci, Avrupa’da ise 248’inci sıraya yükseldi.
Ege Üniversitesinin bu sıralamada olduğu gibi dünya üniversiteleri arasında yükselişini sürdürdüğünü söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam kurumsal akreditasyona sahip, öğrenci odaklılıkta ödüllü, öncü araştırma üniversitemiz dünyadaki üniversiteleri değerlendiren farklı derecelendirme kurumlarının sıralamalarında yükselişine devam ediyor. Ege Üniversitesinin global ve yenilikçi eğitim modeli ile sürdürülebilir kalite kültürünün, uluslararası değerlendirme kuruluşlarının raporlarına olumlu yansıdığını müşahede ediyoruz. Son dönemde uluslararasılaşma vizyonumuz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projeler ve iş birlikleri ile küresel ölçekte daha tanınır ve bilinir bir yükseköğretim kurumu konumuna yükseldiğimizi ifade etmek isterim. Geçen hafta kamuoyuyla paylaşılan Leiden 2024 Dünya Üniversite Sıralaması ile URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan ‘2023 Yılında Üniversitelerimizin 11 Dünya Genel Sıralamasındaki Durumu’ raporunda da büyük bir ivme gösterdik. Leiden sıralamasında, dünyada 624’üncü, Türkiye’de ise 5’inci sırada yer alırken Avrupa üniversiteleri arasında bir önceki sıralamaya göre 11 basamak yükselerek 190’ıncı sıraya yükseldik. Aynı şekilde URAP raporunda 11 dünya sıralamasının 11’inde yer alan 6 üniversiteden birisi olma başarısını gösterdik. Şimdi de İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS 2025 yılı Avrupa Konseyi’ne bağlı ülkeler sıralamasında 18 basamak yükselerek 363’üncü sırada yer aldık. Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında 9’uncu sıradaki yerimizi koruduk” dedi.
Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz; Akademik Tanınırlık, İşveren Tanınırlığı, Makale Başına Atıflar, Fakülte Başına Makale, Uluslararası Araştırma Ağı, İstihdam Sonuçları, Fakülte Öğrenci Oranı, Uluslararası Öğrenci Çeşitliliği, Uluslararası Öğretim Üyesi Oranı, Gelen Değişim Öğrencileri, Giden Değişim Öğrencileri ve Sürdürülebilirlik kriterlerinden oluşan sıralamada toplam 21,8 puan topladı. Fakülte Öğrenci Oranı kriterinde Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında 1’inci sıraya yerleşmeyi başaran Üniversitemiz, Avrupa’da ise 248’inci sırada yer aldı. Ege Üniversitesi olarak çalışmalarımızı küresel düzeyde görünür kılmaya devam edeceğiz. Hedeflerimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz uygulamaları sürdürülebilir kılmak, ‘Türkiye Yüzyılı’nı Türk bilim yüzyılı yapmak için bilimsel üretimimize aralıksız devam edeceğiz. Bu başarıda akıl ve alın teri akıtan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Edirne’de "Kıbrıs Barış Harekatının 50. Yıl Dönümü Kutlamaları"
Bölgesel

Edirne’de "Kıbrıs Barış Harekatının 50. Yıl Dönümü Kutlamaları"

"Kıbrıs Barış Harekatının 50. Yıl Dönümü Kutlamaları" çerçevesinde "5'inci Kolordu Komutanlığı Bandosu" Edirne’de vatandaşlara ve gazilere unutulmaz bir konser verdi.

İzmir'de orman yangınına müdahale devam ediyor
3. Sayfa

İzmir'de orman yangınına müdahale devam ediyor

İzmir'in Buca ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Çadırlarda yaşayan çocukların eğitimi için birlik oldular
Bölgesel

Çadırlarda yaşayan çocukların eğitimi için birlik oldular

Güneşin altında çadırlarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerinin okumak isteyen çocuklarının ders çalıştığı ortamı görenler hayrete düşürüyor.

Sungurluda korkuta yangın
3. Sayfa

Sungurluda korkuta yangın

Çorum'un Sungurlu ilçesine bağlı Arifegazili köyünde çıkan anız yangını paniğe neden oldu. Yangın, İtfaiye ekipleri ve vatandaşlar tarafından söndürüldü.

Düzce’nin Geleneksel Türk Okçuluk Konuralp Hava Koşusu
Bölgesel

Düzce’nin Geleneksel Türk Okçuluk Konuralp Hava Koşusu

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde gerçekleştirilen Geleneksel Türk Okçuluk Konuralp Hava Koşusu Düzce’de yoğun ile yapılıyor.

Samsun'da kaçak tütün ve sahte bandrollü makaron ele geçirildi
3. Sayfa

Samsun'da kaçak tütün ve sahte bandrollü makaron ele geçirildi

Samsun'da polis tarafından 1 ton 215 kilo kaçak tütün ve 10 bin sahte bandrollü makaron ele geçirildi.