HAVUTLU’DA 3 YIL SONRA HASRET SONA ERDİ.
Isparta’nın Eğirdir İlçesine bağlı Havutlu Köyünde 3 yıl aradan sonra ‘Yörük Türkmen Şöleni’ gerçekleşti.
Bu yıl 14. sü yapılan Havutlu Köyü ‘Yörük Türkmen Şöleni’ pandemi nedeni ile 3 yıldır yapılamıyordu.
Şölene Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, Aksu Belediye Başkanı Veli Kahraman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Göçer, Eğirdir Cumhuriyet Savcısı Nusret Baler, Eğirdir İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Fatih Türkmen başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.
İl Beyi Mustafa Küçükyaman programa katılan misafirlere teşekkür ederek, ‘3 yıldır insanlar pandemi nedeniyle dışarı çıkamıyordu. 3 yıl sonra toyumuzda yeniden buluşarak kültürümüzü, dostluğumuzu, ve çok özlediğimiz kaynaşmamızı gösterdik. Tüm misafirlerimize katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.’ ifadelerini kullandı.
Muhteşem bir atmosferde gerçekleşen ‘Yörük Türkmen Şöleni’nde Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, ve Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök birer konuşma yaparak yörük kültürünün yaşatılması gerektiğini söyleyerek şöleni bugünlere kadar geleneksel hale getirip düzenleyen ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.
Günün anısına Kaymakam Adem Çelik ve Protokol üyelerine hediye takdiminde bulunuldu.
Isparta dışından ve çevre İl ve İlçelerden Yörük-Türkmen Dernek Başkanları ve temsilcilerinin de katıldığı toyda Isparta Belediyesi Mehter Takımı Konseri, Yöresel Oyunlar, develer ile yapılan yörük göçü, çadırlarda tuluk ayranı ile davul ve zurnalar eşliğinde ve ikram edilen yemeklerle ‘Yörük Türkmen Şöleni’ büyük bir coşku ile 3 yıl aradan sonra gerçekleşti.
'Eğirdir Havutlu Köyü Tarihi ve Soyağacı' isimli kitabın yazarı Veli Özgüleş imzaladığı kitapları protokol üyelerine hediye etti.
Programı düzenleyen Havutlu Köyü Dernek Başkanı Mehmet Gülfidan 14. cüsü düzenlenen şölene katkı sağlayan ve katılan tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz, dedi.
Programa uzun yıllardır ülkemizde yörük kültürünü tanıtan ve milyonlarca insana ulaşan Mevlüt Öncel ve ekibi ‘Kültür Kervanı’ Programı da çekimlerini yaparak şölenin tamamından renkli görüntüleri bir çok televizyon kanalında ve youtube kanallarında yayınlayacak.
Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan Eğirdir Gölü'nde aşırı kirlilik ve su seviyesinin azalması birçok su canlısının ölümüne sebep oluyor.
Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından Isparta'nın Eğirdir ilçesinde gerçekleştirilen Eğirdir Triatlonu Türkiye Kupası Yarışları, yaklaşık 400 sporcunun katılımıyla Altınkum Plajı'nda başladı.
Isparta'nın Eğirdir İlçesinde bulunan Eğirdir Göl'ü için bakanlık yetkilileri harekete geçti. Gölün su hacminin 4 milyar metreküpten 1,6 milyar metreküpe düştüğünü belirten yetkililer gölün ot ve dip temizliği için çalışmalara başlanacağını belirtti.
Isparta'da Eğirdir Gölü'nde bulunan 7 adet el bombası İstanbul Deniz Kuvvetleri Komutanlığından gelen ekip tarafından gölden çıkarılarak imha edilmek üzere Eğirdir Dağ Komanda Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına götürüldü.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri, Doç. Dr. Elif Top'un rehberliğinde Eğirdir Gölü'nde kano ve yelkenli kullanarak uygulamalı bir eğitim gerçekleştirdi.
Eğirdir Belediye Başkan Mustafa Özer Ankara dönüşü ayağını tozu ile sabah namazında vatandaşlarla buluştu
Yorumlar (0)