Ankara

''Ekranlarda şiddetin normalleşmesine izin vermeyeceğiz''

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), tarafından yapılan açıklamada yayınlarda şiddetin alıştırılmasına ve normalmiş gibi gösterilmesine tahammülün olmadığı ifade edildi.

''Ekranlarda şiddetin normalleşmesine izin vermeyeceğiz''

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), tarafından yapılan açıklamada yayınlarda şiddetin alıştırılmasına ve normalmiş gibi gösterilmesine tahammülün olmadığı ifade edildi.
RTÜK, son dönemlerde şuurlu veya şuursuz olarak medyaya yansıyan şiddet görüntülerine dair yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, RTÜK’ün yayıncılık alanını düzenlemek ve denetmekle sorumlu olduğu belirtilerek, açıklamada şunların altı çizildi:
“Çalışma dayanağımız olan Yasamıza göre; Yayın hizmetleri, şiddeti özendirici veya benimsetici olamaz. Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz. Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici nitelikte olamaz.”
Hükümlerin bilinmesine rağmen son dönemlerde şuurlu veya şuursuz olarak medya organlarında belirlenen ilkelerin aksi yönünde yayınlar yapıldığının tespit edildiği dile getirilen açıklamada, haber bültenleri de dahil olmak üzere kuşak programları ve dizi filmlerde de şiddetin her türlüsünün ekranlarda olduğu kaydedildi.
“Yayınlardaki şiddet sarmalı tüm yayıncıların ortak imzasını taşıyan ‘Görsel-İşitsel Yayın Etik İlkelerine’ de aykırıdır”
Ayrıca açıklamada, münferit şiddet olaylarının toplumun genelinde yaşanıyormuş gibi sürekli olarak radyo ve televizyon yayınlarına taşınmasının kanuna aykırı olduğu vurgulanarak, “Şiddetin olağan bir olaymış gibi gösterilmesi, bu içeriklerden çocuk ve gençlerin olumsuz etkilenerek şiddeti kabullenmesine yol açılması ve topluma benimsetilmeye çalışılması ne ahlakidir ne de insani. Bahse konu reyting beklentisiyle yapılan şiddet odaklı yayın anlayışı hiçbir basın meslek ilkesine de sığmaz. Ayrıca, yayınlardaki şiddet sarmalı tüm yayıncıların ortak imzasını taşıyan ‘Görsel-İşitsel Yayın Etik İlkelerine’ de aykırıdır” ifadeleri kullanıldı.
Yine aynı açıklamada, Söz konusu şiddet içeren kişisel olayların yayınlara taşınması sonucu mahkeme kararlarıyla da yayın yasağı çerçvesine alındığının altı çizilerek, “İlgili mahkemelerin verdiği yayın yasakları RTÜK’ün internet sitesinde düzenli olarak yayımlanmakta ve yayıncı kuruluşlarımızın bunları anlık olarak takip etmesi zorunludur. Ancak, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların bu hassasiyeti göstermedikleri açıkça ortadadır. Özellikle halkın bilgi alma ihtiyacını karşılaması gereken bültenlerde yoğun şiddet haberlerine yer verilmesi kabul edilebilir bir yayın politikası değildir. Sorumsuzca yapılan ve hiçbir denetime tabi olmayan sosyal medya paylaşımları üzerinden gösterilen münferit şiddet görüntülerinin herhangi bir editöryal süzgeçten geçmeden medyamızda kullanılması kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

“Otorite olarak çağrımız, radyo ve televizyonlarımızın söz konusu şiddet odaklı yayıncılıktan vazgeçmeleridir”
Açıklama şöyle devam etti:
“Görsel ve işitsel medya alanını düzenleyen ve denetleyen yayıncı otoritesi olarak çağrımız, bir an evvel radyo ve televizyonlarımızın söz konusu şiddet odaklı yayıncılıktan vazgeçmeleridir. Aksi durumla gerekli raporların düzenlenerek Üst Kurul gündemine alınacağının ve gereğinin yapılacağının bilinmesini önemle hatırlatırız. Mahkeme yayın yasaklarına uyulmaması halinde de bu durumun bir yaptırımla sonuçlanacağının bilinmesini dikkatinize sunarız. Üst Kurul yönetimi, elinde Yasadan kaynaklanan yaptırım gücünü kullanmadan önce diyalog yolunu tercih etmekte ancak uyarılarımızın dikkate alınmaması durumunda ise elindeki müeyyide gücünü kullanmakta çekinmemektedir. Çocuk ve gençlerin, dezavantajlı grupların ve toplum sağlığının korunması adına ikazlarımızın dikkate alınmasını rica eder, sorumlu yayıncılarımıza şükranlarımızı sunarız.”

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

RTÜK Başkanından Disney+ platformu için inceleme
Yerel Yönetim

RTÜK Başkanından Disney+ platformu için inceleme

Atatürk dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığında dair kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verildi. Detaylar haberimizde...

Antalya'da Bucaklı kuzenler trafik kazasında hayatını kaybetti
3. Sayfa

Antalya'da Bucaklı kuzenler trafik kazasında hayatını kaybetti

Antalya'da 12 gün önce meydana gelen trafik kazasında ağır yaralı olan Bucaklı genç de hayatını kaybetti. İşte detaylar...

Bucak'ta çocuklar için ücretsiz animasyon filmi gösterimi
Etkinlik

Bucak'ta çocuklar için ücretsiz animasyon filmi gösterimi

Bucak İlçe Halk Kütüphanesi, 23 Eylül 2023 tarihinde, çocuklar için ücretsiz "Gnomeo and Juliet" adlı animasyon filminin gösterimini yapacak.

Oğuzhan Mahallesinde keşkek geleneği sürüyor
Etkinlik

Oğuzhan Mahallesinde keşkek geleneği sürüyor

Burdur'un Bucak ilçesinde, Oğuzhan Mahallesi Muhtarlığı ve hayırsever vatandaşların desteğiyle düzenlenen keşkek etkinliğine 3.000 kişi katıldı.

Sertbaş, öğrencilere destek verdi
Etkinlik

Sertbaş, öğrencilere destek verdi

Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, Konak İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederek öğrencilere başarılar diledi ve okulun ihtiyaçları için belediye olarak destek vereceklerini açıkladı.

Bucak Belediyesi'nden ilçeye değer katacak projeler
Bölgesel

Bucak Belediyesi'nden ilçeye değer katacak projeler

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, ilçeye değer katacak projeleri yerinde inceledi. Kapalı Spor Salonu, Kapalı Yüzme Havuzu, Tarihi Hacı Sarı Köprüsü Restorasyonu, Ges Projesi ve Hayvan Barınağı'nda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.