Erektil disfonksiyon problemi kalp hastalığı habercisi olabilir

Erektil disfonksiyon problemi kalp hastalığı habercisi olabilir

Erektil disfonksiyon problemi kalp hastalığı habercisi olabilir

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Görkem Göldağ, erkeklerin kabusu haline gelen ve tedavisi olmayan erektil disfonksiyon (sertleşme) probleminin kalp hastalıklarından kaynaklanabileceğini söyledi.
Amerika, Avrupa ve Türkiye’de yapılan araştırmalara göre erkeklerin yüzde 20 ila 70’inde erektil disfonksiyon problemlerinin göründüğünü söyleyen OFM Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Görkem Göldağ, “Erektil disfonksiyon problemi bir diğer adıyla erektil disfonksiyon, cinsel performans ic¸in gerekli ereksiyonun yeterince sagˆlanamaması veya su¨rdu¨ru¨lememesi hali olarak tanımlanır. Yas¸am kalitesini etkileyen o¨nemli bir sagˆlık sorunudur ve kalp ve damar hastalıgˆı olanlarda sık go¨ru¨lu¨r. Yas¸, şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, kolesterol bozuklukları, sigara ic¸me, hareketsiz yas¸am tarzı, ailede erken yas¸ta (erkeklerde 55 yas¸, kadınlarda 65 yas¸ o¨ncesi) kalp ve damar hastalıgˆı hikayesi olması, kalp ve damar hastalıgˆı ic¸in risk fakto¨rleridir. Dolayısıyla bu risk fakto¨rlerinin kontrol edilmesi ve tedavisi, erektil disfonksiyonu da engeller” diye konuştu.

“Aldığınız ilaçlar kalp krizini tetikleyebilir”
Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Görkem Göldağ, erektil disfonksiyon rahatsızlığı yaşayan hastaların yaşadıkları hastalıktan bağımsız olarak EKG, EKG, EFOR testi ve diğer ileri testler ile durumlarının değerlendirilmeleri gerektiğine dikkat çekti. Yüksek riskli kalp hastalarında cinsel aktivite ve erektil disfonksiyon tedavisinin uzayacağına dikkat çeken Dr. Göldağ, “Erektil disfonksiyon bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçların önemli bir kısmı kalp ilaçları ile etkileşerek kalp krizi ve ritim bozukluğu ile ani ölüm riskini dahi artırabilmektedir. Tüm bu nedenlerle erektil disfonksiyon problemi olan kişilerin kalp ve damar hastalıklarının da olabileceğini,
kalp ve damar hastalıklarının tedavisinin erektil disfonksiyon problemini düzeltebileceğini, ayrıca erektil disfonksiyon bozukluğunda kullanılan ilaçların kalp ve damar sağlığı açısından dikkatle kullanılması gerektiğini bilmeleri ve bir Kalp ve Damar Hastalıkları uzmanına muayene olmalarını önermekteyiz” ifadelerini kullandı.

"Hastalar derdini anlatmaya çekiniyor"
Erektil disfonksiyon problemi yaşayan ve bu nedenle üroloji doktorlarına başvuran hastaların çoğunun bu bilgiden yoksun olduğunu söyleyen Dr. Göldağ, “Cinsel aktivite bozukluğu yaşayan hastaların büyük bir çoğunluğu, erektil disfonksiyon problemlerini doktora anlatmaktan çekiniyor. Üroloji doktoruna başvuran hastalar da üroloji doktorlarına kalp rahatsızlıklarından bahsetmiyor. Bazı hastalar kalp rahatsızlıklarının da farkında olmayabiliyorlar. Dolayısıyla doktor ve hasta arasındaki bu iletişim bozukluğu, tedavinin uzamasına veya hastanın aldığı ilaçların kalp krizini tetiklemesine neden olabiliyor. Bu konuda yaşanmış çok sayıda örnekleri duyuyoruz. Erektil disfonksiyon problemini yaşayan veya tedavisi uzayan hastaların üroloji doktorlarının yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına başvurmasının hayati derecede önemli olduğunu bilmeleri gerekiyor” dedi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bu faktörler Akciğer Kanseri riskini artırıyor
Sağlık

Bu faktörler Akciğer Kanseri riskini artırıyor

Akciğer kanseri, dünyada tüm yaşlarda en sık görülen ve kanser kaynaklı ölümlerin birinci nedeni olup, erkeklerde daha fazla olmak üzere her iki cinsiyette de ortaya çıkabiliyor.

Gölhisar Devlet Hastanesi'nde doktor var, cihaz yok!
Sağlık

Gölhisar Devlet Hastanesi'nde doktor var, cihaz yok!

Gölhisar Devlet Hastanesi'nde 2 göz doktoru bulunuyor, fakat cihaz sıkıntısı çekiliyor.

Burdur’da Mesai Dışı Poliklinik Hizmetleri başladı
Sağlık

Burdur’da Mesai Dışı Poliklinik Hizmetleri başladı

Kadın Doğum, Dahiliye, Çocuk Hastalıkları ve Göz Hastalıkları poliklinikleri 19.00'a kadar hizmet veriyor

Bucak'ta 10 yeni hekim göreve başladı
Sağlık

Bucak'ta 10 yeni hekim göreve başladı

Bucak Devlet Hastanesi'nde 10 yeni hekim hasta kabulüne başladı.

Serhat Korkmaz Diyabet Günü dolayısıyla açıklama yaptı
Sağlık

Serhat Korkmaz Diyabet Günü dolayısıyla açıklama yaptı

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşam için erken teşhis ve diyabet eğitiminin ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Bucak'ın Tanınan Doktorlarından Epçeliden Diyabetik Polinöropati semineri veriyor
Sağlık

Bucak'ın Tanınan Doktorlarından Epçeliden Diyabetik Polinöropati semineri veriyor

14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında Nöroloji Uzmanı M. Tuncay Epçeliden, Diyabetik Polinöropati ile ilgili eğitim semineri verecek.