Erektil disfonksiyon problemi kalp hastalığı habercisi olabilir

Erektil disfonksiyon problemi kalp hastalığı habercisi olabilir

Erektil disfonksiyon problemi kalp hastalığı habercisi olabilir

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Görkem Göldağ, erkeklerin kabusu haline gelen ve tedavisi olmayan erektil disfonksiyon (sertleşme) probleminin kalp hastalıklarından kaynaklanabileceğini söyledi.
Amerika, Avrupa ve Türkiye’de yapılan araştırmalara göre erkeklerin yüzde 20 ila 70’inde erektil disfonksiyon problemlerinin göründüğünü söyleyen OFM Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Görkem Göldağ, “Erektil disfonksiyon problemi bir diğer adıyla erektil disfonksiyon, cinsel performans ic¸in gerekli ereksiyonun yeterince sagˆlanamaması veya su¨rdu¨ru¨lememesi hali olarak tanımlanır. Yas¸am kalitesini etkileyen o¨nemli bir sagˆlık sorunudur ve kalp ve damar hastalıgˆı olanlarda sık go¨ru¨lu¨r. Yas¸, şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, kolesterol bozuklukları, sigara ic¸me, hareketsiz yas¸am tarzı, ailede erken yas¸ta (erkeklerde 55 yas¸, kadınlarda 65 yas¸ o¨ncesi) kalp ve damar hastalıgˆı hikayesi olması, kalp ve damar hastalıgˆı ic¸in risk fakto¨rleridir. Dolayısıyla bu risk fakto¨rlerinin kontrol edilmesi ve tedavisi, erektil disfonksiyonu da engeller” diye konuştu.

“Aldığınız ilaçlar kalp krizini tetikleyebilir”
Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Görkem Göldağ, erektil disfonksiyon rahatsızlığı yaşayan hastaların yaşadıkları hastalıktan bağımsız olarak EKG, EKG, EFOR testi ve diğer ileri testler ile durumlarının değerlendirilmeleri gerektiğine dikkat çekti. Yüksek riskli kalp hastalarında cinsel aktivite ve erektil disfonksiyon tedavisinin uzayacağına dikkat çeken Dr. Göldağ, “Erektil disfonksiyon bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçların önemli bir kısmı kalp ilaçları ile etkileşerek kalp krizi ve ritim bozukluğu ile ani ölüm riskini dahi artırabilmektedir. Tüm bu nedenlerle erektil disfonksiyon problemi olan kişilerin kalp ve damar hastalıklarının da olabileceğini,
kalp ve damar hastalıklarının tedavisinin erektil disfonksiyon problemini düzeltebileceğini, ayrıca erektil disfonksiyon bozukluğunda kullanılan ilaçların kalp ve damar sağlığı açısından dikkatle kullanılması gerektiğini bilmeleri ve bir Kalp ve Damar Hastalıkları uzmanına muayene olmalarını önermekteyiz” ifadelerini kullandı.

"Hastalar derdini anlatmaya çekiniyor"
Erektil disfonksiyon problemi yaşayan ve bu nedenle üroloji doktorlarına başvuran hastaların çoğunun bu bilgiden yoksun olduğunu söyleyen Dr. Göldağ, “Cinsel aktivite bozukluğu yaşayan hastaların büyük bir çoğunluğu, erektil disfonksiyon problemlerini doktora anlatmaktan çekiniyor. Üroloji doktoruna başvuran hastalar da üroloji doktorlarına kalp rahatsızlıklarından bahsetmiyor. Bazı hastalar kalp rahatsızlıklarının da farkında olmayabiliyorlar. Dolayısıyla doktor ve hasta arasındaki bu iletişim bozukluğu, tedavinin uzamasına veya hastanın aldığı ilaçların kalp krizini tetiklemesine neden olabiliyor. Bu konuda yaşanmış çok sayıda örnekleri duyuyoruz. Erektil disfonksiyon problemini yaşayan veya tedavisi uzayan hastaların üroloji doktorlarının yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına başvurmasının hayati derecede önemli olduğunu bilmeleri gerekiyor” dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Şekerli besin tüketiminin zararları: Obezite, diyabet, kalp hastalığı ve daha fazlası
Yaşam

Şekerli besin tüketiminin zararları: Obezite, diyabet, kalp hastalığı ve daha fazlası

Şekerli besinler, günlük beslenmemizde önemli bir rol oynar. Ancak, aşırı şeker tüketimi, birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu makalede, şekerli besin tüketmenin zararları hakkında bilgi edinin.

Ailenizde kalp hastalığı mı var? Uzmanından uyarı
Yaşam

Ailenizde kalp hastalığı mı var? Uzmanından uyarı

Uzm. Doktor, kalp damarlarında meydana gelebilecek hastalık risklerinin bilgisayarlı tomografi (BT) ile birkaç dakika içerisinde belirlenebildiğini belirtti.

Kalp Hastalarına Ramazan uyarısı! Bunlara dikkat1
Yaşam

Kalp Hastalarına Ramazan uyarısı! Bunlara dikkat1

Ramazan'da bazı yanlış davranışlar kalbin üzerine binen yükü artırdığından istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. İşte detaylar...

Soğuk havada egzersiz yapanlar!
Yaşam

Soğuk havada egzersiz yapanlar!

Uzmanlar, egzersiz yapmaya alışkın olmayanlar için soğuk havada egzersiz yapmaya başlamanın uygun bir zaman olmayabileceğine dikkat çekiyor. İşte detaylar...

Kalp yetmezliği hastaları için çok az tüketmek zararlı olabilir
Yaşam

Kalp yetmezliği hastaları için çok az tüketmek zararlı olabilir

Yapılan araştırmada, kalp yetmezliği bulunan hastalar için çok az tuz tüketmenin zararlı olabileceği ortaya konuldu.

Ambulans helikopter yine hızır gibi yetişti
Sağlık

Ambulans helikopter yine hızır gibi yetişti

Samsun’da ambulans helikopter, solunum sıkıntısı çeken 9 aylık bebek ile rahatsızlanan 79 yaşındaki yaşlı kadını ayrı ayrı alarak hastanelere yetiştirdi.