ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce, Eskişehir Odunpazarı İlçesi Kurtuluş İlkokulunda 4’üncü sınıf öğrencilerine yönelik ‘Hayvan Sevgisi ve Sokak Hayvanlarına Yaklaşım’ konulu eğitim düzenlendi.
Söz konusu eğitim, Eskişehir İl Tarım ve Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Erol Yakut tarafından verildi. Toplam 40 ilkokul öğrencisi ve öğretmelerinin katıldığı eğitimde hayvan sevgisi, hayvan davranışları, hayvanların beslenmesi, hayvanların hayatımızdaki yeri, sokak hayvanlarına yaklaşım ve hayvan sahiplenme konular üzerinde bilgiler verildi. Eğitim, soru cevap etkinliği şeklinde tamamlandı.
Bu kapsamda eğitimler 2023-2024 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar Eskişehir ilindeki mevcut okullarda devam edecek.
Gürsu'ya bağlı İğdir Köyü'nde armut bahçelerinde tarım ilacı kullanımının azaltılması ve kalıntının önlenmesi amacıyla salınan faydalı böceklerin ardından armut hasadı yapıldı. Beş kurumun paydaşlığı ile ilerleyen proje sonucunda yüzde 40 oranında başarı sağlandı.
Samsun’da tamamı yatırıma alınan kırsal kalkınma destekleri ekonomik yatırım projelerinde hibe sözleşmeleri imzalanmaya başlandı.
Bucak İlçe Tarım Müdürü İrfan Samur ve Veteriner Hekim Hüseyin Erdem, Ankara’da yeni bina için yapı ruhsatını teslim aldıktan sonra Milletvekili Mustafa Oğuz'u ziyaret etti. İnşaat kısa sürede başlayacak.
Konya’nın Doğanhisar ilçesinde su verilmeden yetiştirilen yerli makarnalık buğday çeşidi Soylu, boyu 1,5 metreye ulaştı ve dekarda 400 kilo verim verdi. Ayrıntılar için tıklayın.
Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.
Kuraklıkla mücadelede önemli bir adım! Burdur'da su kaynaklarını korumak için susuz tarımla lavanta yetiştiriciliği yapılıyor. Hasadı başlayan lavantadan elde edilen yağlar 750 TL'ye satılıyor.
Yorumlar (0)