Ezgi Nevçehan’dan bağırsak parazitlerine karşı evde uygulanabilecek doğal çözümler

Bağırsak parazitleri, insan bağırsağında yaşayan ve sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen mikroskobik organizmalardır.

Ezgi Nevçehan’dan bağırsak parazitlerine karşı evde uygulanabilecek doğal çözümler

Bağırsak parazitleri, insan bağırsağında yaşayan ve sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen mikroskobik organizmalardır. Bu parazitler, farklı şekil ve boyutlarda olabilir ve genellikle insanların sindirim sistemine yerleşerek besinleri tüketirler. Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, evde uygulanabilecek doğal çözümleri önererek bağırsak parazitlerine karşı mücadelede önemli ipuçları verdi.

Bağırsak parazitleri genellikle kirli su ve gıdalar yoluyla vücuda alınır. Ayrıca, hijyenik olmayan ortamlarda yaşayan hayvanlarla temas etmek de parazit enfeksiyonlarına yol açabilir. Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, bu parazitlerin bazıları, vücutta bulundukları sürece çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

Bağırsak Parazitlerinin Sebep Olduğu Bazı Hastalıklar Şunlardır:
1. Giardiyazis: İshal, karın ağrısı, şişkinlik ve bulantı gibi sindirim sistemi belirtileriyle karakterizedir.
2. Amibiyazis: Şiddetli ishal, karın ağrısı, kilo kaybı ve hatta karaciğer veya akciğer enfeksiyonları gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
3. Askaridiazis: Sindirim sisteminde yaşayarak bağırsak tıkanıklığına, besin emilimini engellemeye ve hatta safra kanallarını tıkamaya neden olabilir.
4. Teniyazis: Sindirim sistemi belirtilerine, kilo kaybına ve nadir durumlarda beyin enfeksiyonlarına yol açabilir.
5. Şistosomiyazis: Sindirim sistemi belirtileri yanı sıra karaciğer fibrozisi ve siroz gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bağırsak parazitlerinin tanısı, dışkı örneklerinin incelenmesi ve bazı durumlarda kan testleriyle yapılır. Ezgi Nevçehan “Tedavi genellikle antiparaziter ilaçlarla yapılır ve semptomların şiddetine ve parazitin türüne bağlı olarak değişir. Önlem almak için, temiz su tüketmeye, hijyenik koşullarda yemek hazırlamaya ve hayvanlarla temas ettikten sonra elleri yıkamaya özen göstermek önemlidir. Ayrıca, çiğ veya az pişmiş etlerden kaçınmak ve seyahat ederken dikkatli olmak da enfeksiyon riskini azaltabilir” dedi.

Bağırsak parazitlerinin yaygın olduğu bölgelerde yaşayan veya seyahat eden kişiler, belirtiler ortaya çıktığında bir sağlık uzmanına danışması gerektiğini belirten Nevçehan, “Bitkisel tedavi yöntemleri ve aromaterapi de bağırsak parazitlerinin tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir” dedi. Ezgi Nevçehan, “Bazı bitkisel çaylar ve doğal takviyeler bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve bağırsak sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, biberiye, kabak çekirdeği yağı, nane, kekik ve zencefil gibi bazı aromatik bitkilerin antimikrobiyal özellikleri vardır ve bağırsak parazitlerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir” şeklinde konuştu.

Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, Evde Bağırsak Tedavisi İçin Uygulanabilecek Doğal Çözümleri Önerdi

Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, “Bağırsak parazitlerini tedavi etmek için evde uygulayacağınız doğal bir çözüm zerdeçal çayıdır. Zerdeçal kökü, helmintler ve protozoa dahil olmak üzere bazı patojenlerin büyümesini engelleyen kurkumin içermektedir. Buna ek olarak, zerdeçal antioksidanlar açısından zengindir ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. 150 ml sıcak suyun içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ilave edin, 10 dk demlenmesi için bekleyin. Yemek aralarında günde 3 fincana kadar tüketebilirsiniz” dedi.

Nevçehan ayrıca “Sarımsak, bağırsak solucanlarının yok edilmesi için idealdir ve çiğ olarak tüketilebilir, zeytinyağı ise antihelmintik özellikleriyle günlük olarak tüketilebilir. 500 ml zeytinyağı içine, 1 dal biberiye, 10 diş soyulmuş sarımsak dişlerini ezin ve karıştırın. Ağzını kapatın ve en az 10 gün boyunca kuru, nemsiz bir yerde saklayın. Sabah ve akşam aç karnına birer yemek kaşığı tüketebilirsiniz” dedi.

Nevçehan son olarak, hamile kadınlar, emziren kadınlar veya çocuklar söz konusu olduğunda, kullanmadan önce bir doktora danışmanın önemli olduğunu unutmamak gerektiğini belirterek, bitkisel tedavi ve aromaterapi yöntemlerinin kullanımı öncesinde bir sağlık uzmanına danışmanın önemini vurguladı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Soğan deyip geçmeyin! Bunları yapın, doğal çözüm sunsun
Yaşam

Soğan deyip geçmeyin! Bunları yapın, doğal çözüm sunsun

Soğan, sadece lezzetli bir besin değil, aynı zamanda kulak ağrısı gibi sağlık problemlerine karşı da doğal bir çözüm sunabilir. İçerdiği antioksidanlar ve anti-enflamatuar özellikler ile soğan, kulaktaki iltihabı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zehirli Mantarlar, karaciğer yetmezliğine hatta ölüme neden oluyor
Sağlık

Zehirli Mantarlar, karaciğer yetmezliğine hatta ölüme neden oluyor

Yozgat’ta doğada yetişen mantarlardan kaynaklı hastaneye başvuranların sayısının geçen yıla oranla yükseldiğini söyleyen Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Tolga Aydın, karaciğer yetmezliğine neden olarak ölüme kadar götüren zehirli mantarlara karşı uyarılarda bulundu.

 Elazığ'da Mobil Kanser Tarama: Erken Teşhis Hayat Kurtarır!
Sağlık

Elazığ'da Mobil Kanser Tarama: Erken Teşhis Hayat Kurtarır!

Elazığ’da kırsal bölgeler ve nüfusu ilçelere mobil kanser tarama aracı ile giden sağlıkçılar, kanser taraması yapıp, erken teşhis ve tedavi için vatandaşları bilgilendiriyor.

Diş Hekimi Aysun Aydemir İnam: "Türkiye'ye Borçluyum, Ülkemle Gurur Duyuyorum
Sağlık

Diş Hekimi Aysun Aydemir İnam: "Türkiye'ye Borçluyum, Ülkemle Gurur Duyuyorum

Danimarka’da 2 sene önce rahatsızlanınca uçak ambulansla Türkiye’ye getirilen ve tedavisi sonucu sağlığına kavuşan Diş Hekimi Aysun Aydemir İnam, kendisi ile ilgilenen sağlık ekibine teşekkür ziyaretinde bulundu.

Sınav stresine karşı 10 püf noktası!
Sağlık

Sınav stresine karşı 10 püf noktası!

Bugünlerde milyonlarca öğrenci ve ailesinin başlıca gündem maddesini haziran ayında gerçekleştirilecek sınavlar oluşturuyor.

Oğluna Böbreğini Verdi! Sağlığına Kavuşturdu
Sağlık

Oğluna Böbreğini Verdi! Sağlığına Kavuşturdu

Balıkesir’in Erdek ilçesinde yaşayan Naşit Saygı, hipertansiyona bağlı böbrek yetmezliğine yakalandı. Yaklaşık 2 ay önce Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesi Organ Nakil Merkezi'ne başvuran Saygı, 76 yaşındaki babası Raşit Saygı’dan nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.