Faiz kararı açıklandı: İşte Merkez Bankasının Kararı

Son dakika haberi... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu PPK Eylül ayı 2020 toplantısı gerçekleşti.

Faiz kararı açıklandı: İşte Merkez Bankasının Kararı


Son dakika haberi... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu PPK Eylül ayı 2020 toplantısı gerçekleşti. Merkez Bankası politika faizini yüzde 8.25'den 10.25'e yükseltilmesine karar verdi. Ekonomistlerin beklentisi faizin sabit tutulacağı yönündeydi.

Son dakika haberi... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu PPK Eylül ayı 2020 toplantısı gerçekleşti. Merkez Bankası politika faizinde piyasa beklentisinin aksine artışa gitti. Merkez, faizi 200 baz puan artırarak yüzde 8.25'den 10.25'e çekti.

BEKLENTİLER FAİZİN SABİT BIRAKILACAĞI YÖNÜNDEYDİ
AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinin sabit bırakılmasını bekliyordu. 27 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre, 23 ekonomist politika faizinde değişiklik beklemezken, 4 ekonomist faizlerin artırılacağı öngörüsünde bulundu. Faiz artışı bekleyen ekonomistlerin beklentileri 50 baz puan ila 150 baz puan arasında yer aldı. 20 Ağustos'taki son PPK toplantısında, politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 8,25'te sabit bırakılmıştı.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizini artırdı. TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi %8,25'ten %10,25'e yükseltti.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir. İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımları ve güçlü kredi ivmesinin desteğiyle üçüncü çeyrekte belirgin bir toparlanma gözlenmektedir.

"REEL KUR DÜZEYİ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE CARİ İŞLEMLER DENGESİNİ DESTEKLEYECEKTİR"

Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkıda bulunmuştur. Son dönemde ticari kredilerde gözlenen normalleşme eğilimi bireysel kredilerde de başlamıştır. Ertelenmiş talebe ve salgın tedbirleri kapsamında uygulanan likidite ve kredi politikalarına bağlı olarak ithalatta gözlenen canlanmanın, bu politika tedbirlerinin kademeli olarak azaltılmasıyla dengelenmesi beklenmektedir. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme başlamıştır. Mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.


"ENFLASYON BEKLENTİLERİNİN KONTROL ALTINA ALINMASI AMACIYLA SIKILAŞTIRMA ADIMLARININ GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR"
Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü. Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir.

"ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ SÜRECİNİN DEVAMLILIĞI EKONOMİDEKİ TOPARLANMANIN GÜÇ KAZANMASI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"
Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

kaynak: https://www.sabah.com.tr/apara/haberler/2020/09/24/son-dakika-merkez-bankasi-kritik-faiz-kararini-acikladi?paging=2

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Enflasyon 2024'te tek haneye düşecek
Bölgesel

Enflasyon 2024'te tek haneye düşecek

TCMB Başkanı Erkan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, enflasyonun 2024 yılında tek haneye düşeceğini öngördüğünü söyledi.

2024'e dezenflasyon yolunda adımlar!
Bölgesel

2024'e dezenflasyon yolunda adımlar!

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın 2023 yılı 3. Enflasyon Raporu'nda verdiği önemli mesajlar ve enflasyon tahminleri hakkında bilgiler.

Yarın faiz ne kadar yükselecek? Piyasalar bu sorunun cevabını bekliyor
İş Dünyası

Yarın faiz ne kadar yükselecek? Piyasalar bu sorunun cevabını bekliyor

Hafize Gaye Erkan başkanlığında gerçekleşecek ilk toplantıda, politika faizinde yapılacak olan artışla birlikte faiz oranı yükseltilerek ekonomiye yönelik önemli bir adım atılması bekleniyor.

Merkez Bankası faizi kararını açıkladı yüzde 9'a indirdi
İş Dünyası

Merkez Bankası faizi kararını açıkladı yüzde 9'a indirdi

TCMB, Para Politikası Kurulu toplantısında Kasım ayı kararı alındı. Karar kapsamında, politika faizi 150 baz puan düşürülerek yüzde 9’a düşürüldü.

İş dünyasının Moody's'den güçlü not artışı beklentisi
İş Dünyası

İş dünyasının Moody's'den güçlü not artışı beklentisi

Piyasalar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in cuma günü açıklayacağı kredi notu kararına odaklanırken, iş dünyasının önemli temsilcileri kuruluştan güçlü not artışı bekliyor.

Dünyanın en çok buğday üreten ülkeleri! Türkiye buğday üretiminde kaçıncı sırada?
İş Dünyası

Dünyanın en çok buğday üreten ülkeleri! Türkiye buğday üretiminde kaçıncı sırada?

Mısırın ardından en çok üretilen tahıl olan buğday, ülkeler için ne kadar önemli? Hangi ülkeler buğday üretiminde zirvede? Türkiye kaçıncı sırada? FAO verilerine göre dünyanın en çok buğday üreten 15 ülkesini ve üretimlerini keşfedin!