Felç riski ve ikinci kalp krizi riskini azaltmak için olmazsa olmaz

Kalp krizi veya felç geçmişiniz varsa, tekrar yaşamak istemiyorsanız riski en aza indirmekte fayda var. Peki riski en aza düşürmek için ne yapmalıyız ? İşte detaylar...

Felç riski ve ikinci kalp krizi riskini azaltmak için olmazsa olmaz

Japonya'da yapılan yeni araştırmalarda, kalp krizi ve felç sonrası bol miktarda yeşil çay içenlerin daha uzun yaşayabileceği bulundu. Yapılan çalışma süresince inme atlatmış ve günde en az yedi bardak yeşil çay içenlerin, ölme olasılıkları içmeyenlere göre %62 daha düşüktü. Benzer şekilde, bu miktarda çay içen kalp krizinden kurtulmuş hastalar için de risk %53 oranında daha düşük bulundu ancak yeşil çay, daha uzun ömürle bağlantılı tek içecek değildi. Kardiyovasküler problemi olmayan kişilerin yanı sıra kalp krizinden kurtulanlar için-ılımlı kahve alımı da daha iyi sağkalım ile bağlantılıydı. Kahvenin olumlu etkileri felç geçirenler için geçerli değildi.

Bulgular, her iki içeceğin de ömrü uzatan bir iksir olduğunu kanıtlamaz. Ancak Dr. Andrew Freeman'a göre, flavonoid adı verilen bitki bileşiklerinin kalp damar sağlığı için iyi olduğuna dair kanıtlara katkıda bulunuyorlar. Çalışmaya dahil olmayan Freeman, Denver National Jewish Health’de kardiyovasküler koruma ve sağlıklı yaşam direktörüdür.

Freeman, sihirli yiyeceklerin olmadığını ve birkaç bardak yeşil çayın "bir çizburgerin bütün etkilerini’’ ortadan kaldırmayacağını söyledi. İşlenmiş gıdalardan arınmış; meyve, sebze, fasulye, kepekli tahıllar ve bitkisel yağlardan zengin bitki bazlı genel bir diyetin önemini vurguladı. Bununla birlikte Freeman, insanların şekerli içecekler yerine, bu tercihlerini, krema ve şekerle doldurmamak koşulu ile çay ve kahve ile değiştirmekten fayda göreceklerini ekledi. Demlenmiş çay ve kahvenin, yapay tatlandırıcı içeren "diyet" içeceklerinden daha iyi seçenekler olduğunu belirten Freeman, kafeine duyarlı insanların, özellikle kahve konusunda dikkatli olmasını bir uyarı olarak vurguladı.

Çalışma, Osaka Üniversitesi'nde halk sağlığı profesörü olan Dr. Hiroyasu Iso tarafından yönetildi ve Stroke dergisinde 4 Şubat’ta yayınlandı. Yaklaşık 20 yıl boyunca takip edilen 40 ila 79 yaşları arasındaki 46.000'den fazla Japon yetişkini içeren çalışmaya 478 inme ve 1.214 kalp krizi geçirmiş kişi dahil edildi. Başlangıçta, katılımcılar diyetleri ve diğer yaşam tarzı alışkanlıkları hakkında anketler doldurdular. Çalışmanın sonunda 9.253 kişi ölmüştü.

Genel olarak, araştırmacılar, ılımlı miktarda kahve içen kişilerin, özellikle kalp krizi öyküsü varsa, çalışma süresi boyunca ölme ihtimalinin daha düşük olduğunu buldu. Günde iki veya daha fazla bardak içenlerin, içmeyenlere göre ölme olasılığı %39 daha düşüktü. Kalp sorunu veya inme öyküsü olmayan kişiler için risk azalması daha düşüktü. Bu arada, yeşil çay hem inme hem de kalp krizinden kurtulanlar arasında koruyucu görünüyordu; ne kadar çok yeşil çay içilmişse sonuçlar o kadar iyi idi.

Elbette kahve ve yeşil çay severler, içmeyenlerden başka şekillerde farklı olabilir. Araştırmacılar, egzersiz ve diyet alışkanlıkları ve insanların sigara içip içmediği veya yüksek tansiyonu olup olmadığı da dahil olmak üzere bir dizi alternatif açıklamayı da ortaya attılar ama çay ve kahve hala faydalı görünüyordu. Freeman hala başka, daha küçük farklar olabileceğini söyledi; "örneğin, günde yedi fincan çay içmeye vakti olan insanların, belki de hayatlarında daha az stres olabilir.’’

Amerikan Kalp Birliği’nde gönüllü uzman olan ve Chicago Northwestern Üniversitesi'nde koruyucu hekimlik profesörü olan Van Horn, Japon’lardaki bulguların farklı diyetlere sahip ülkelere genellenip genellenemeyeceğinin de belli olmadığını ve çalışmadaki çay içenlerin sağlıklı bir balık ve sebze alımına sahip olma eğiliminde olduklarını belirtti.

Bu uyarılarda bulunan Van Horn, yeşil çay için epigallokateşin gallat olarak adlandırılan, "spesifik bitki bileşiklerinin giderek artan bir şekilde önemli anti-enflamatuar kardiyo-metabolik faydalara sahip olduğu kabul ediliyor." dedi.

Freeman gibi Van Horn da, şekerli içecekleri yeşil çay ile değiştirmenin akıllıca bir hareket olacağını söyledi. Ancak aynı zamanda meyve, sebze, balık, kepekli tahıllar ve "iyi" yağlarla dolu bir diyetin anahtar olduğu konusunda da hemfikirdi.

medikaynak

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Görev Şehidi Polis Memuru Samsun'da Son Yolculuğuna Uğurlandı!
3. Sayfa

Görev Şehidi Polis Memuru Samsun'da Son Yolculuğuna Uğurlandı!

Samsun'da görevi başında kalp krizi geçirerek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden polis memuru, son yolculuğuna uğurlandı.

Günbağı Köyünde Seçim Gerginliği: Muhtar Adayı Aniden Vefat Etti - Haberler
3. Sayfa

Günbağı Köyünde Seçim Gerginliği: Muhtar Adayı Aniden Vefat Etti - Haberler

Elazığ’da bir muhtar adayı, 4 farkla öndeyken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Manisa'da yaşlı adam son oyun kullandı; kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti
3. Sayfa

Manisa'da yaşlı adam son oyun kullandı; kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde mahalli idareler seçimlerinde sandığa oyunu attıktan sonra kalp krizi geçiren yaşlı adam kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Doğum Günü Kalp Kriziyle Başladı, Hastane Personeli Mutluluğu Tamamladı - Haberler
Yaşam

Doğum Günü Kalp Kriziyle Başladı, Hastane Personeli Mutluluğu Tamamladı - Haberler

Antalya’da yaşayan 41 yaşındaki Ömer Hancı, doğum gününde kalp krizi geçirince acil anjiyo yapıldı. Hancı'nın yarım kalan doğum günü sevincini yoğun bakım ünitesinde hastane personeli tamamladı.

Gümüşhane'de Halı Sahada Kalp Krizi Geçiren Kişi Kurtarılamadı - Haberler
3. Sayfa

Gümüşhane'de Halı Sahada Kalp Krizi Geçiren Kişi Kurtarılamadı - Haberler

Gümüşhane’de gittiği halı saha maçında kalp krizi geçiren 40 yaşındaki İbrahim Sağırkaya yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şahsın kalp krizi geçirdiği anlar halı sahanın kameraları tarafından görüntülendi.

Başkan Soyer'den korkutan haber! Kalp krizi geçirdi
3. Sayfa

Başkan Soyer'den korkutan haber! Kalp krizi geçirdi

Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Anjiyo yapılan Soyer müşahede altına alındı.