Çorum

Fuat Oktay ‘uyku yoktur haramdır’ dedi hedefi açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kentteki bir otelde düzenlenen “Çorum-Yozgat Tedarik Zinciri İşbirliği Buluşması” programında iş insanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Fuat Oktay ‘uyku yoktur haramdır’ dedi hedefi açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kentteki bir otelde düzenlenen “Çorum-Yozgat Tedarik Zinciri İşbirliği Buluşması” programında iş insanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Oktay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bir kalkınma hamlesi başlattığını, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi koyulduğunu belirtti.

Hedeflerimizden zerre geri adım atmadık

Bu hedefin yakalanması için mücadelenin devam ettiğini anlatan Oktay, “Biz o hedeflerimizden zerre geri adım atmış durumda değiliz. Sayın Cumhurbaşkanımız da zaten koyduğu hedeflerden zerre geri adım atan bir lider değildir. Ölümüne farklı yollar, çok daha ileri gitmek için farklı yollar araştırmanın peşindedir. Biz de onun hızına yetişmek için, koyduğu hedeflerin altını doldurmak için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bu işi birlikte omuzlamamız gerekiyor

Kalkınma hamlesine Şırnak, Hakkari, Kırklareli, Edirne de dahil 81 ilin katılacağını vurgulayan Oktay, şöyle devam etti:

Bunun zaten bir sonraki adımına gideceğiz biz. Her bir ilçe buna dahil olmak zorunda. Aksi taktirde bizim dünyada koymuş olduğumuz hedeflerimize istediğimiz hızda yürüyor olma şansımız olmaz. Çorum ne kadar çalışıyorsa Yozgat o kadar çalışmak zorunda. Samsun ve Sinop bir o kadar çalışmak zorunda. İhracata bir o kadar katkı vermek zorunda. İstihdama bir o kadar katkı vermek zorunda. Vergi boyutuna bir o kadar katkı vermek zorunda. Hepimizin bu işi birlikte omuzlamamız gerekiyor. Onun için de artık başka şeyi konuşuyoruz. Sen-beni konuşmuyoruz. Çoktan bitti bu, bizi konuşuyoruz. İlden bölgesel kalkınmaya, bölgesel kalkınmadan Türkiye’nin kalkınma hamlesi ve oradan da birlikte sınırların ötesinde iş yapmak. Zaten Türkiye bunu yapıyor. Biz bunu yapıyoruz zaten ama şu anda arzu ettiğimiz yaptığımızı ikiye, üçe, beşe katlamak.

Uyku yoktur haramdır

Türkiye’nin kişi başı milli gelirinin 9-10 bin dolar seviyelerinde bulunduğuna dikkati çeken Oktay, “Kişi başı milli gelire baktığımızda 9-10 bin dolarları konuşuyoruz. Üzerine odaklandığımız şey de ‘orta gelir tuzağına Türkiye’nin düşmesine müsaade etmeyeceğiz’ diyoruz. 10 bin dolar civarında gidiyoruz. Bizim bunu kırma zorunluluğumuz var. Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef de bu zaten. Hiçbirimiz oyunda oynaşta değiliz, gecemiz gündüzümüz çırpınıyoruz. Dolayısıyla bu çırpınmayı hep birlikte ileriye götürmek zorundayız. 10 bin dolarları 20-25 bin dolar kişi başı milli gelir seviyesine ilk etapta çıkardığımız güne kadar hiçbirimize uyku yoktur, haramdır.” değerlendirmesinde bulundu.

81 ilimizin tamamının ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ediyoruz

Oktay, Türkiye’nin dört bir yanındaki sanayiciler ve girişimcilerle sık sık bir araya geldiklerini, Türkiye’nin kalkınması ve ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi için neler yapılabileceğini istişare ettiklerini dile getirerek, “Ülkemizin benimsemiş olduğu kalkınma hedefleri doğrultusunda, topyekün kalkınmaya önem veriyoruz. Sadece belli şehirlerin, bölgelerin değil, 81 ilimizin tamamının ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ediyoruz. Bölgeler arası ekonomik dengesizliklerin ve bölgede iller arası gelişmişlik farklılıklarının, yerelden kalkınmayı güçlendirerek azaltılması, öncelikli stratejik hedeflerimiz arasındadır.” ifadelerini kullandı.

Kendi imkanlarının farkına varmayanlar, sınırlarının ötesine geçemezler

Bir şehrin topyekün kalkınması için kendi zenginliklerini ve kaynaklarını kullanması elbette önemlidir.” diyen Oktay, şunları kaydetti:

Kendi imkanlarının farkına varmayanlar, sınırlarının ötesine geçemezler. Günümüzde hiçbir il, bölge hatta ülke, sadece kendi kaynaklarıyla hedefine ulaşamaz. Küresel ekonomide ‘sadece kendi yağıyla kavrulma dönemi’ bitmiştir. Bugün hepimizin elinde olan telefon, tablet, bilgisayar gibi artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş eşyalara baktığımızda bunu çok net şekilde görebiliriz. Bu ürünlerin çoğu zaman dizaynı bir ülkede yapılıyor, kamerası, çipi, bataryası bir başka ülkede üretiliyor. Kimi zaman tüm bu parçalar, işçilik maliyetlerinin daha uygun olduğu bir başka ülkede birleştiriliyor. Sizler iş insanları olarak bu süreci, dünya ekonomisinin geldiği yeri ve nereye doğru gittiğini zaten çok iyi biliyorsunuz. Biz de şayet başarılı olmak istiyorsak, 2023 hedeflerimize ve 2053-2071 vizyonumuza ulaşmak istiyorsak, benzer adımları ülkemiz için de atmamız gerekiyor.

Oktay, 2018’de kurulan şirket sayısının yüzde 17 artarak 85 bin 279’a çıkması ve buna karşılık kapanan şirket sayısının yüzde 7 azalarak 12 bin 564’e gerilemesinin önemli bir veri olduğunu belirterek, ihracatın da rekor kırarak 168 milyar doların üzerine çıktığını anımsattı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kahramanmaraş depreminde can kaybı 17 bin 674 oldu
Bölgesel

Kahramanmaraş depreminde can kaybı 17 bin 674 oldu

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem sonrasında son gelen bilgilere göre, 17 bin 674 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaralı sayısı 72 bin 879 olarak açıklandı.

Milletvekili Göker Şeker Fabrikasında Çalışan Taşeron İşçileri Sordu
Yerel Yönetim

Milletvekili Göker Şeker Fabrikasında Çalışan Taşeron İşçileri Sordu

CHP Burdur MilletvekiliDr. Mehmet GÖKER Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şeker fabrikalarında çalışan işçiler hakkında yazılı soru önergesi verdi.

EYT'lilerin dikkatine Avans verilecek
Bölgesel

EYT'lilerin dikkatine Avans verilecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlardan aylık işlemleri henüz tamamlanmayan ve 90 gün geçtiği halde maaş almayan EYT'liler avans imkanından faydalanabilecek. İşte detaylar...

Başkan Ünal sorunları bir bir çözüyor; Bucak'a hayırlı olsun
Yerel Yönetim

Başkan Ünal sorunları bir bir çözüyor; Bucak'a hayırlı olsun

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Burdur'un Bucak ilçesinde Barbaros Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi çalışmaları hakkında açıklamada bulundu.

Burdur'da Hububat, Baklagil ve Dane Mısır Fark Ödemesi Desteği ödemeleri başladı
İş Dünyası

Burdur'da Hububat, Baklagil ve Dane Mısır Fark Ödemesi Desteği ödemeleri başladı

AK Parti Burdur Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, hububat, baklagil ve Dane mısır fark ödemeleri ile ilgili açıklama yaptı.

Burdur Kemer Toplum Sağlığı Merkezi ihale tarihi belli oldu
Bölgesel

Burdur Kemer Toplum Sağlığı Merkezi ihale tarihi belli oldu

Burdur'un Kemer ilçesine yapılacak olan Toplum Sağlığı Merkezi ihale tarihi belli oldu. Milletvekili Bayram Özçelik, ihalenin 3 Mart günü yapılacağını duyurdu.