Gaziantep

Gaziantep Sanayi Odası'ndan İhracat Açıklaması: 2023'te 10 Milyar Dolarlık Başarı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’ten 2023 yılında 10 milyar 71 milyon 31 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirtti.

Gaziantep Sanayi Odası'ndan İhracat Açıklaması: 2023'te 10 Milyar Dolarlık Başarı

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’ten 2023 yılında 10 milyar 71 milyon 31 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirtti.
Gaziantep’in her şartta üretim, ihracat ve istihdamıyla örnek şehir olmaya devam ettiğini kaydeden Ünverdi, "Asrın felaketi ve uluslararası pazardaki zorluklar karşısında verdikleri mücadeleden dolayı tüm sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve çalışanlarımızı yürekten kutluyor, teşekkür ediyorum” dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan aralık ayı ihracat verilerini değerlendiren GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, aralık ayında Gaziantep’ten yapılan ihracatın geçen yılın aralık ayına göre yüzde 2,8 oranında artışla 927 milyon 148 bin dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.
Ünverdi, Gaziantep’in hem aylık hem de yıllık ihracatta iller bazında 6. sırada yer aldığını dile getirdi.
6 şubatta Gaziantep ile birlikte 11 ilde yaşanan deprem felaketiyle birlikte ihracatta yaşanan düşüşün ardından Gaziantep’in toparlanarak bugünkü rakamlara ulaşmayı başardığına vurgu yapan Ünverdi, “Bölge olarak maalesef iyi başladığımız 2023 yılında asrın felaketi ile büyük bir yıkım yaşadık. Yıkılan fabrikalarımıza, zarar gören makinelerimiz nedeniyle üretimlerimizin aksamasına, istihdamdaki kayıplarımız ve küresel ticaretteki sorunlara rağmen yıl sonu itibarı ile 10 milyar doların üzerinde ihracata ulaştık. 2024 yılı da dünyada azalan talep ve ülkemizde makro ekonomik tedbirler kapsamında kolay bir yıl olmayacak. Bu doğrultuda ekonomimizi düzlüğe çıkarmak için de Orta Vadeli Programın kararlılıkla sürdürülmesi gerekiyor. Bizler de bu sürece üretim ve ihracatımızla sanayiciler olarak destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Gaziantep Sanayi Odası olarak, Gaziantep’in ihracattan aldığı pazar payını artırmak istediklerinin altını çizen Ünverdi, “Pazar payımızı büyütmek için ticaret heyeti programlarımızı ve fuarlarımızı artıracağız. İhracat Akademisi ve Ticaret Elçileri projelerimizle firmalarımızı ihracata teşvik edeceğiz. Yüksek teknolojiye geçiş, yeşil ve dijital dönüşüm çalışmalarımızla ihracat birim değerlerimizi artırırken firmalarımızı AB Yeşil Mutabakat kriterlerine hazır hale getireceğiz. Ülke kalkınmamızın temelini oluşturan üretim ve ihracatımıza en fazla katkıyı sunabilmek için 2024 yılında da elimizden gelen çabayı göstereceğiz” diye konuştu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bakan Bolat; ‘‘İhracat hedefimiz geçerliliğini koruyor, revize yapılmadı’’
Bölgesel

Bakan Bolat; ‘‘İhracat hedefimiz geçerliliğini koruyor, revize yapılmadı’’

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İsrail ile ticaretin durdurulması ile ilgili olarak, ‘‘Bu konu siyasi istismar konusu yapıldı. 2 Mayıs tarihinde İsrail’in ateşkese yanaşmadığının görülmesi üzerine İsrail ile ticareti durdurma kararı alındı.

Irak'la ilişkilerde yeni dönem
İş Dünyası

Irak'la ilişkilerde yeni dönem

Güneydoğulu ihracatçılar, bölge ihracatında ilk sırayı alan Irak'ta önemli ziyaret ve temaslarda bulundu.

Balıkesir’in ihracatı 2,5 milyar dolara doğru gidiyor
Bölgesel

Balıkesir’in ihracatı 2,5 milyar dolara doğru gidiyor

Türkiye, 2024 yılının ocak-nisan döneminde 82 milyar 873 milyon dolar ihracat yaparken, Ege Bölgesi, Türkiye ihracatına 14 milyar 284 milyon dolarlık katkı sağladı.

Burdur İhracatında %4,4 Artış! Nisan Ayında 17 Milyon Dolara Ulaşıldı!
İş Dünyası

Burdur İhracatında %4,4 Artış! Nisan Ayında 17 Milyon Dolara Ulaşıldı!

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Nisan ayında Burdur'un ihracat hacminin bir önceki yılın aynı ayına göre %4,4 artarak 17 milyon 173 bin 030 dolara ulaştığını açıkladı.

“5 Nisan’da Denizli’den günlük 40 milyon dolar değerinde ihracat”
İş Dünyası

“5 Nisan’da Denizli’den günlük 40 milyon dolar değerinde ihracat”

Türkiye İhracatçılar Birliği Nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Denizli ihracatı yüzde 1 azalışla 306 milyon dolar seviyesinde seyrederken, Denizli İhracatçılar Birliği'nce kayda alınan ihracat yüzde 1,4 artışla 246 milyon dolar oldu.

Adana Sanayi Odası: 2024 Nisan'da İhracat 238 Milyon Doları Aştı
Bölgesel

Adana Sanayi Odası: 2024 Nisan'da İhracat 238 Milyon Doları Aştı

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana ihracatının 2024 yılı Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 artış ile 238 milyon 702 bin dolara ulaştığını belirtti.