Gaziantep

Gaziantep’te dev miyom ameliyatı

Op. Dr. Tiryaki, “5 santimetreden büyükse ameliyat düşünülmeli”

Gaziantep’te dev miyom ameliyatı

Miyom sorunu olduğu halde korktuğu için 15 yıldır ameliyat olmaktan kaçan Özlem Gönen, şişkinlik ve bağırsak ağrıları dayanılmaz hale gelince Liv Hospital Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği’ne başvurdu. Rahmindeki miyom 17 santime ulaşan Gönen, gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.
Yaklaşık olarak 15 yıl önce rahminde miyom olduğu tespit edilen 47 yaşındaki Özlem Gönen, uzun zamandır artarak devam eden şikayetlerine rağmen ameliyat olmaktan kaçıyordu, hasta ağrılarından yakınınca, yakınları tarafından Liv Hospital Gaziantep’e getirildi.
Süreç hakkında bilgi veren Liv Hospital Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Talha Tiryaki, hastanın geldiğinde karnında ciddi anlamda şişkinlik ve bağırsak ağrıları olduğunu belirterek, ultrasonla baktıklarında 17 santimlik dev bir miyom olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Op. Dr. Tiryaki, “Gönen’in miyomlu rahmi tüm karnını doldurmuş ve karın iç organlarına baskı yapar durumdaydı, ameliyatla ilgili korku ve kaygılarını birlikte aşarak başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Hastamızın ameliyat sonrasındaki mutluluğu ve teveccühü bizler için çok kıymetli” şeklinde konuştu.

“3 kadından birinde miyom var”
Miyomlar hakkında bilgi veren Tiryaki, "Miyomlar, rahmi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan, iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir. 40 yaş üzerindeki yaklaşık 3 kadından birinde miyom tespit edilmektedir. Genellikle menopoz sonrası hormonal çekilmeye bağlı olarak miyom boyutları küçülmekte ve miyoma bağlı şikayetler azalmaktadır” dedi.

“5 santimetreden büyükse ameliyat düşünülmeli”
Miyomda çözümün ameliyat olduğunu ifade eden Tiryaki, "Ancak pek çok kadın, ameliyata gerek olmadan miyomlarıyla sorunsuz yaşamlarını sürdürebilir. Kanama, gebe kalamama gibi şikayeti olanlarda ameliyat gerekebilir. Rahim içindeki miyomlar küçük olsa bile hem gebe kalamama, hem de yoğun kanamaya neden olmaları nedeniyle ameliyat gerektirir. Rahim duvarındaki miyomlar, 5 santimetreden büyükse, çok sayıdaysa veya çevreye bası yaptığında ameliyat düşünülmelidir" şeklinde konuştu.

“Korkudan ameliyat olamıyordum”
Başarılı geçen tedavi ve ameliyat sürecinin ardından yeniden sağlığına kavuşan Özlem Gönen ise, “Miyomdan çok çektim, devamlı kanamam oluyordu, korkudan ameliyat olamıyordum. İyi ki Talha hocam ile yollarımız kesişti. Ameliyat fobimi hocam ile birlikte yendik ona ne kadar teşekkür etsem azdır” diye konuştu. İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Isparta'da 72 yaşındaki adama, çalışan kalpte bypass ameliyatı gerçekleştirildi
Sağlık

Isparta'da 72 yaşındaki adama, çalışan kalpte bypass ameliyatı gerçekleştirildi

72 yaşındaki adama, çalışan kalpte bypass ameliyatı gerçekleştirildi

 "Gazlı bez beni yüzde 73 engelli hale getirdi"
Sağlık

"Gazlı bez beni yüzde 73 engelli hale getirdi"

18 yıl boyunca karnında ameliyatta unutulan 3 parça gazlı bezle yaşadı işte detaylar..

19 yaşındaki Genç Kız Mide Küçültme Ameliyatında Hayatını Kaybetti
Yaşam

19 yaşındaki Genç Kız Mide Küçültme Ameliyatında Hayatını Kaybetti

"Sonuçlar çıkmadan ameliyata almışlar" iddiası gündeme geldi 19 yaşındaki Rojin Elveren, özel bir klinikte girdiği mide küçültme ameliyatından sağ çıkamadı. Baba, hastane ve doktor hakkında suç duyurusunda bulunurken, “Bu göz göre göre cinayet” dedi.

Van’da bacak uzatma ameliyatı yapıldı
Sağlık

Van’da bacak uzatma ameliyatı yapıldı

Van’da 36 yaşındaki hastaya bacak uzatma ameliyatı yapıldı Haber Detayı..

Şifayı Türkiye’de Kaptı
Sağlık

Şifayı Türkiye’de Kaptı

İskoçya’dan Türkiye’ye gelen Yunus Emre Meydan, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde 4,5 saat süren ameliyatla sağlığına kavuştu. Haber Detayı..

Dünyada yapılan en erken cerrahi müdahale
Yaşam

Dünyada yapılan en erken cerrahi müdahale

Göz Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Mehmet Tahir Şam, 31 haftalık prematüre Ömer bebeğe katarakt ameliyatını kuvözde gerçekleştirdi. İşte detaylar..