Iğdır / Tuzluca

Geleceğin Robot Tarımına Hazır Olun

geleceğin çiftçileri dikkatlerini robotlara yönelttiler. Ekimden toplamaya, tüm fonksiyonlar artık tarım robotları tarafından gerçekleştirilecek. Şuana kadar geliştirilen robotlar

Geleceğin Robot Tarımına Hazır Olun

Geleceğin  Robot Tarımına Hazır Olun
Birleşmiş milletlerin raporuna göre Dünya üzerindeki nüfus artışına paralel olarak yapılan tahminler doğrultusunda 2050 yılına gelindiğinde, dünya nüfusunun 9 milyara çıkması ve % 70 daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor. bekleniyor. Bu artışla, tarımsal ihtiyaç ve taleplerin karşılanması sorunuyla karşı karşıya kalacağız. Bu ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılamak için geleceğin çiftçileri dikkatlerini robotlara yönelttiler. Ekimden toplamaya, tüm fonksiyonlar artık tarım robotları tarafından gerçekleştirilecek.
Şuana kadar geliştirilen robotlar
Ecorobotix: Şu anda kullanımda olan robotlar listesinde ilk sırada Ecorobotix var.

Güneş enerjisiyle çalışan bu robot, çok hafif ve bir GPS navigasyon sistemine sahip. Bitkiler arasında büyüyen yabani otları bulmak ve ortadan kaldırmak için kamera sistemleri kullanıyor. Bu özelliklere sahip robot, bitkiye zarar veren otu kesin olarak bulabilir. Tarımda kimyasal ilaç olarak kullanılan herbisit kullanımını da % 90 oranında azaltması bekleniyor.
Naio Technologies:

Günümüzde çiftliklerdeki bitkileri koruyan oldukça çevre dostu, farklı tür robotlardan kurulu bir filo var. Bu robotlar sadece hasatta değil aynı zamanda çapa ve yabani ot sökümünde de yardımcı oluyorlar.
Energid Narenciye Toplama Robotu: Ülkemizin de önemli ihracat ürünlerinden olan narenciye için oldukça verimli olabilecek robotlar ise tek bir seferde 50-100 arasında meyveyi toplama kapasitesine sahip.
Agrobot E Serisi :

Gelişmiş AI (Artificial Intelligence) sistemini içinde bulunduran robot, çileklerin olgunlaşıp olgunlaşmadığını belirleyerek toplayabiliyor.
Blue River Marul Robotu: Bu robotik makine, marul alanlarını görüntüleyip inceliyor ve çevresindeki otların büyümesini önleyip bakımını sağlıyor.
Agribotix:

Agribotix ismi verilen bu robot, bir drone gibi çalışıyor. Tarım yapılan arazi üzerinde uçarak çiftçiye tarla hakkında veriler hazırlıyor. Robota entegre edilen dahili kameralar ve kızılötesi sensörler, cihaz havadayken bitkilerin sağlığını analiz edebiliyor.
RoBoPlant:

AI sisteminin yardımıyla, fide dikimi yapıyor. Fidelerin birbirlerine göre konumlarını ayarlıyor. Bu şekilde fideler sağlıklı olarak birbirlerini etkilemeyecek şekilde büyüyor.
PrecisionHawk:

AI tarafından kontrol edilen uçak, çiftçinin kontrol etmesi gereken her şeyi gözlemliyor.
Yeni nesil bu tür robotların kullanılmasıyla gelecekte oluşabilecek gıda taleplerine de çözüm oluşturulmuş olacak.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Tavşanlı'da Özkan Parlak'a veda akşamı düzenlendi
Bölgesel

Tavşanlı'da Özkan Parlak'a veda akşamı düzenlendi

Tavşanlı'da Özkan Parlak'a veda

Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürüne veda yemeği
Bölgesel

Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürüne veda yemeği

Müdür Acar’a veda yemeği

TKDK, Burdur'da Tarım ve Hayvancılığı Destekliyor
Bölgesel

TKDK, Burdur'da Tarım ve Hayvancılığı Destekliyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Burdur'da üreticilere ve yatırımcılara yönelik hibe destekleri sağlıyor. Bu destekler, tarım ve hayvancılık sektörünün geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Elmalı Tarım Sergisine Davet
Etkinlik

Elmalı Tarım Sergisine Davet

Elmalı Belediyesi Ev sahipliğinde 21 Eylül Perşembe günü saat 14.00’te Elmalı yeni kent meydanında başlayacak olan Elmalı Tarım Sergisine tüm vatandaşlar davetli

Çiftçiler Dikkat Tarımda yeni dönem İzin almadan Ekim Dikim Yok
Bölgesel

Çiftçiler Dikkat Tarımda yeni dönem İzin almadan Ekim Dikim Yok

Tarımsal üretimin planlanması hakkında yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.