Burdur / Yeşilova

Geniş Katılımlı Salda Gölü'nü Koruma Ve Kullanım İlkeleri Konulu Toplantı Yapıldı

Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş başkanlığında Salda Gölünü gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakmak için neler yapılması gerekiyor değerlendirmek görüş alışverişinde bulunmak üzere toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin geniş katılımıy

Geniş Katılımlı Salda Gölü'nü Koruma Ve Kullanım İlkeleri Konulu Toplantı Yapıldı

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda yapılan toplantı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Alaçatlının açılış konuşmasıyla başladı.

Toplantının devamında ise Vali Arslantaş Salda Gölü ve çevresinin eski ve yeni halini devam eden ve planlanan çalışmaları içeren sunum ve video eşliğinde konuşmasını yaptı.

Konuşmaların ardından salonda bulunan il genel meclis üyeleri belediye meclis üyeleri muhtarlar oda STK ve siyasi parti temsilcileri akademisyenler kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve turizm alanında faaliyette bulunan sektör temsilcilerine söz veren Vali Arslantaş Salda Gölü ve çevresi ile ilgili görüş ve önerilerini aldı.

Dile getirilen görüş ve önerilerin ardından Burdur Milletvekilleri Sayın Bayram Özçelik Sayın Mehmet Göker Sayın Yasin Uğur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Rektör Prof. Dr. Adem Korkmazın konuşmalarıyla devam eden programın son bölümünde Vali Arslantaş toplantıda dile getirilen her bir görüş ve önerinin kayıt altına alınarak çözümleneceğini ve her bir görüşün yer verileceği raporun kendisi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanımıza bizzat sunulacağını ifade etti.

Söz alan ve konuşma yapan katılımcılar düzenlenen geniş katılımlı toplantı için Vali Arslantaşa teşekkür ederek bu hassas konuda görüş ve önerilerini dile getirme fırsatı verdikleri için memnuniyetlerini dile getirdiler.

Vali Arslantaş toplantıda yaptığı konuşmada

Başta İlimiz olmak üzere Ülkemizin ve Dünyanın en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Salda Gölü ve çevresinin korunarak koruma kullanım dengesi içerisinde gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakmak için neler yapılması gerekiyor değerlendirmek görüş alışverişinde bulunmak üzere toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin katılımıyla bir araya geldik.

Bu hassas konuda görüş ve düşüncelerini dile getirmek katkıda bulunmak üzere toplantımıza katılan hazuruna öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Bugün burada siyaset üstü bir yaklaşımla en önemli doğal güzelliklerimizden biri olan Salda Gölümüzü çocuklarımıza ve insanlığa doğal haliyle nasıl bırakacağımızı konuşacağız. Bakanlıklarımızın devam etmekte olan çalışma programlarına hangi katkıları verebileceğimizi istişare edeceğiz.

Karşılıklı tartışma ortamı oluşturmadan bütün katılımcılarımızdan Burdurumuz için verebilecekleri katkıları bekliyorum.

Özellikle son yıllarda artan turizm hareketliliği dolayısıyla ziyaretçi yoğunluğunun giderek arttığı Salda Gölü ve çevresinde Valiliğimiz tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile çok yakın bir koordinasyon içinde üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek yürütülen çalışmalar kapsamlı bir şekilde devam etmektedir.

Buradaki önceliğimiz yeşille mavinin iç içe olduğu eşsiz turkuazın tonlarıyla görsel şölen sunan Salda Gölü ve çevresinin doğal güzelliğinin korunması ve sonrasında koruma kullanım dengesi içerisinde bölge halkına Yeşilova İlçemiz ve İlimiz Turizmine katkı sağlanması için çalışmalar yürütülmesidir.

Şimdi beraberce gölümüzün eski ve yeni halini de içerir devam eden çalışmaları ve yapılması planlanan çalışmaları kapsayan bir sunum ve yapılan çalışmalarla gölümüzün geldiği hali gösterir 2 dakikalık bir film izleyeceğiz.

Bir kez daha Salda Gölünü en üst düzeyde önemsediğimizi vurgulayarak İlgili bütün Bakanlıklarımız ve Valiliğimizin uyguladığı bütün çalışmalar ve projeler Göl ve çevresini korumaya aslını muhafaza etmeye yönelik olduğunu belirtmek istiyorum.

Devletimizin bütün birimleri olarak adeta üzerine titrediğimiz bu alanda ilgili bütün kurum ve kuruluşlarımızla koordinasyon içerisinde Salda Gölü ile ilgili bütün süreçleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Burdur ekonomisinin önemli bir unsuru haline gelen turizmden Salda Gölü ve çevresinin en iyi şekilde pay almasını sağlayacak şekilde ve sürdürülebilir çevre anlayışıyla bu konudaki her türlü tedbiri alarak çalışmalarımızı yürüteceğiz.

Şimdi bütün katılımcılara Salda için düşündükleri gelecek portresini dile getirmeleri için söz vererek toplantımıza devam edeceğiz.

Toplantıya başta Vali Arslantaş olmak üzere Milletvekili Özçelik Milletvekili Göker Milletvekili Uğur Belediye Başkanı Ercengiz MAKÜ Rektörü Korkmaz Baro Başkanı Ramazan Gedik Vali Yardımcısı Sedat Yıldırım Yeşilova Kaymakam V. Mustafa Caner Culukar İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik İl Jandarma Komutanı V. J. Alb. Mehmet Çelik İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel siyasi parti başkanları kurum müdürleri İl Genel Meclisi Üyeleri sivil toplum kuruluşu temsilcileri Salda Gölü çevresindeki köylerin muhtarları turizm acentaları ve işletmeleri yetkilileri katıldı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz
Bölgesel

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz

Salda Otoparkına giriş ücreti var mı? AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'un turizm değeri Salda Gölü'nde araç otopark girişlerinin ücretsiz olduğunu açıkladı.

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası
Yaşam

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası

Burdur'un Yeşilova ilçesinin tarihçesi, konumu, değer katan yerleri ve diğer tüm bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın da katılımıyla 1. Uluslararası Yeşilova - Salda geri dönüşüm, çevre ve sanat çalıştayı açılış töreninin ardından başladı.

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde
Bölgesel

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde

Doğallığın göstergesi, Kara Leylekler yeniden Salda Gölüne geldiler...

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı
Bölgesel

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde yaz sezonunun başlamasıyla birlikte ziyaretçi yoğunluğu da başladı. Ziyaretçiler gölün güzelliğine hayran kaldı.

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor
Bölgesel

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor

TÜRKİYE'nin Maldivleri olarak tanınan ve 15 Ekim'den itibaren koruma amaçlı Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatılan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde bulunan sığırkuyruğu bitkisinin iki türü, koruma altına alındı.