Muğla / Bodrum

Gıda Bankacılığı Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi

Bodrum Belediyesi’nin gıda bankacılığı çalışmaları sürüyor işte detaylar..

Gıda Bankacılığı Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi

Bodrum Belediyesi, gıda israfının önlenmesine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar çerçevesinde Gıda Bankacılığı Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi.

Ocak 2022’de Bodrum Belediyesi ile Bodrum Sosyal Yardımlaşma Derneği arasında iş birliği protokolü imzalanarak başlayan Gıda Bankası Sistemi Projesi, Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce hayata geçirildi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Birimi ekipleri, gıda israfını önlemek ve ihtiyaç sahibi kişilere ulaşabilmek adına Gıda Bankacılığı çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Gıda Bankacılığı çerçevesinde faaliyet gösteren Bodrum Sosyal Yardımlaşa Derneği’ne bağışlanan gıda, yakacak, temizlik ve giyecek malzemelerinin maliyetlerinin tamamı Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Katma Değer Vergisinden indirim konusu yapılabilirken bu da bağışçılara önemli bir vergi avantajı sağlıyor.

6 ayda bin 750 haneye gıda desteği
Bodrum Belediyesi, Gıda Bankacılığı çerçevesinde 2023 yılının ilk 6 ayında 13 mahallede, toplam bin 750 haneye gıda desteğinde bulundu. Ekipler, bağış takiplerini, kabul ve onaylarını belediyenin ’Fazla Gıda Portalı’ üzerinden yapıyor. Sağlık bakımından sakıncası olmayan, son tüketim tarihleri geçmemiş, paketleme ya da etiket hatası sebebiyle satılamayan ürünler alındıktan sonra uygun bir şekilde paketleme yapılıp Herodot Kültür Merkez’indeki soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor. Sosyal Hizmetler Birimi ekipleri, düşük gelirli ailelerin tespiti için ev ziyaretleri ve gelir tespiti görüşmelerinden sonra belirlenen aileler deşifre edilmeden ürünler dağıtılıyor.

Bir yardım derneği ile yapılan görüşmeler sonucu alınan bin adet gıda kolisi, 300’er adet kırtasiye ve gıda çeki gibi önemli bağışlar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Ayrıca bir hayırsever tarafından geçtiğimiz günlerde derneğe 280 gıda kolisi teslim edildi. Kış aylarında üreticilerin elinde kalan ve satamadığı iki ton mandalina Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından satın alınarak htiyaç sahiplerine dağıtıldı. Gıda Bankacılığı çerçevesinde alınan yardım ve bağışlar deprem bölgesinde bulunan ihtiyaç sahiplerine de ulaştırıldı.

Başkan Aras Gıda Bankacılığının önemine vurgu yaptı
Günümüz sorunlarından biri olan gıda israfının ele alınması gereken bir konu olduğuna hem çevre ile ilgili, hem ekonomik kalkınma hem de sosyal dayanışma açısından Gıda Bankacılığının önemine değinen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “İsrafın önlenmesi, sosyal dayanışmayı artırmak ve ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaşabilmek amacıyla Gıda Bankacılığı Sistemi Projesini Bodrum Belediyesi olarak gerçekleştirdik. Talep edilen ürün teminini hızlı bir şekilde sağlamak ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak adına Gıda Bankacılığı bizim için önem arz etmektedir. Gıda Bankacılığı, ekip arkadaşlarımın özverili çalışmasıyla devam edecektir" dedi.

iha Gıda Bankacılığı Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi Gıda Bankacılığı Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi

 

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

GÖLHİSAR’DA BİR İLK: GIDA BANKASI KURULUYOR
Bölgesel

GÖLHİSAR’DA BİR İLK: GIDA BANKASI KURULUYOR

Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla ilçede gıda bankası kurulacağını duyurdu.

Bodrumspor  kendi sahasında mağlup oldu
Spor

Bodrumspor kendi sahasında mağlup oldu

Türkiye Voleybol Federasyonu Kadınlar 1’inci Lig 4’üncü hafta karşılaşmasında Bodrumspor kendi sahasında konuk ettiği Havran Belediyespor’a 3-1 mağlup oldu.

 Mavi beyaz Sokakları sarıyor
Bölgesel

Mavi beyaz Sokakları sarıyor

Bodrum sokakları mavi ve beyaza bürünüyor işte detaylar..

Bodrum'da belediye iftar programları devam ediyor
Yerel Yönetim

Bodrum'da belediye iftar programları devam ediyor

Bodrum Belediyesi'nin iftar programları kapsamında Karaova bölgesi mahallelerinde Başkan Aras ile vatandaşlar bir araya geldi

Alkollü Sürücü Kaza Yaptı, Meydan Savaş Alanına Döndü
3. Sayfa

Alkollü Sürücü Kaza Yaptı, Meydan Savaş Alanına Döndü

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2,20 promil alkollü sürücünün kullandığı otomobil, kaldırıma çıkıp ortalığı savaş alanına çevirdi. Kaçmaya çalışan fakat vatandaşlarca durdurulan otomobildeki 2 kadın ortalığı birbirine kattı.

Muğla’daki öğrencilere okuma alışkanlığı kazandıracak proje
Yaşam

Muğla’daki öğrencilere okuma alışkanlığı kazandıracak proje

Muğla’da öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması hedefiyle başlatılan ’Bir kitap bir insan’ projesi, gerçekleştirilen ziyaretle Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta’ya tanıtıldı.