Burdur

Gölhisar-Altınyayla Süt Ür. Bir. Başkanı Arlı: Dolar düştü yem fiyatı sabit kaldı!

Gölhisar-Altınyayla Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kahraman Arlı, döviz kurunda aşağı yönlü hareket sonrasında, süt üreticisinde yem fiyatlarının düşeceğine dair beklentiyi gündeme getirdiğini belirterek, “Hükümetimiz, pandemi sürecinde fahiş fiyat ve stokçuluğa nasıl müdahalede bulunduysa, aynı müdahaleyi yem fiyatlarına da yapması gerek. Süt yeminin yüzde 65, besi yeminin 60 arttığı bir ortamda, süt fiyatı sabit kalırken, üreticimiz zararına üretim yapmayı devam ettirmektedir” dedi.

Gölhisar-Altınyayla Süt Ür. Bir. Başkanı Arlı: Dolar düştü yem fiyatı sabit kaldı!

Doların yükselişine bağlı olarak artan yem fiyatları ve Doların düşüşe geçmesiyle birlikte, yem fiyatlarının sabit kalmasına karşı bir tepki de, Gölhisar-Altınyayla Süt Üreticileri Birliği Başkanı ve aynı zamanda Burdur Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Kahraman Arlı’dan geldi. Dolar kuruna bağlı olarak artan yem maliyetini, kendi yaptığı hesapla gözler önüne süren Arlı, “Çiğ süt üreticisi, 15 Kasım 2019 tarihinden bu yana 1 kuruş dahi zam almadı ancak, yem hammadde fiyatları ortalama yüzde 77’ye varan bir oranda, süt yeminin fiyatı yüzde 65, besi yeminin fiyatı yüzde ise yüzde 60 arttı. Hal böyleyken çiğ süt referans fiyatı 1 yıldır 2 lira 30 kuruşta sabit kaldı” şeklinde konuştu.

Yem firmaları, gelen tepkilere dayanamayıp, süt ve besi yemlerinde 2,5 ila 3 lira arasında göstermelik indirim yapacaklarını, sonrasında zarar ediyoruz, hammadde fiyatları çok diyerek yeni bir fabrika kurma arayışında olacaklarının altını çizen Arlı, “pandemi sürecinde fahiş fiyat ve stokçuluğa nasıl müdahalede bulunduysa, aynı müdahaleyi yem fiyatlarına da yapması gerek. Süt üreticisi yaklaşık 12 yıl aradan sonra yine yoğun olarak süt ineklerini kesime götürüyor. Süt üreticimiz, 0,40 kuruşluk destekleme priminin ödemesiyle bir nebze olsun rahatlamış ancak, zararına üretim yapmayı devam ettirmiştir” dedi.

Üreticinin ayakta kalabilmesi, üretime devam edebilmesi için 2019 yılı buzağı desteklerinin acilen ödenmesi gerektiğini belirten Arlı, “Öte yandan, tarım kredi kooperatifleri yem piyasasına müdahale etmelidir. Çünkü, üretimi bırakan üreticinin tekrar damızlık hayvan alarak üretime dönmesi ihtimal dışındadır. Ayrıca, Aralık ayında belirlenecek çiğ süt referans fiyatı, mutlaka süt/yem paritesi dikkate alınarak belirlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Belirlenen çiğ süt referans fiyatının, müstahsilin eline net geçecek fiyat olması gerektiğini belirten Arlı, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü, “Ayrıca, soğutma nakliye vb. giderlerin ayrı hesaplanmalı, çiğ süt referans fiyatı 3’er aylık dönemlerde belirlenmelidir. Süt/yem takası ile yem tedariği yapan üretici örgütlerinin, yem fiyatlarını vadeli olarak değil, peşin listeden belirlenmelidir.”

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

BTB Başkanı Gündüzalp: Tarım sektörü özel ilgi bekliyor!
İş Dünyası

BTB Başkanı Gündüzalp: Tarım sektörü özel ilgi bekliyor!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp ve meclis üyeleri, Çavdır, Gölhisar, Tefenni Karamanlı ve Altınyayla ilçelerini ziyaret ederek, hem üyelerin taleplerini dinledi hem de Borsa’da en fazla işlem hacmi gerçekleştiren üyelere plaketlerini takdim etti.

Başkan Gündüzalp ‘Hayırlı Olsun’ Ziyaretlerine Çıktı
İş Dünyası

Başkan Gündüzalp ‘Hayırlı Olsun’ Ziyaretlerine Çıktı

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kahraman Arlı ve Genel Sekreter Naile Küçükkepeci Ergün, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ve İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Darcan’ı makamlarında ziyaret etti.

MHP’nin Gölhisar İl Genel Meclis Üyeliği Birinci Sıra Adayı ‘Kahraman Arlı’ oldu…
Yerel Yönetim

MHP’nin Gölhisar İl Genel Meclis Üyeliği Birinci Sıra Adayı ‘Kahraman Arlı’ oldu…

Siyasi partilerin, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde aday gösterecekleri isimlerin listesini, il ve ilçe seçim kurullarına teslim etmesinin ardından, aday listeleri de kesinleşti

Akaryakıta zam geliyor!
Bölgesel

Akaryakıta zam geliyor!

Akaryakıt fiyatları, brent petrolün dalgalanmasından etkilenmeye devam ediyor. İptal edilen zam yarın geliyor.

Meteorolojiden uyarı üstüne uyarı! Çok kuvvetli olacak
Bölgesel

Meteorolojiden uyarı üstüne uyarı! Çok kuvvetli olacak

Meteoroloji tarafından Burdur ve çevresinde çok kuvvetli yağış beklendiğine dair uyarıda bulunuldu. İşte detaylar...

Eşini av tüfeği ile öldüren kadın tutuklandı
3. Sayfa

Eşini av tüfeği ile öldüren kadın tutuklandı

Burdur’da sabah saatlerinde tartıştığı eşini av tüfeği ile öldüren kadın çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.