Gripten korunmanın en etkili yolu: Grip aşısı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip vakalarında artış bekleniyor. Gripten korunmak için grip aşısı yaptırmak büyük önem taşıyor.

Gripten korunmanın en etkili yolu: Grip aşısı

Kışın yaklaşmasıyla hastalık mevsimi de başladı. Soğuk havalarda grip olan kişiler etrafa hastalık yayıyor. Gripten korunmak ise hayati önem taşıyor. Özellikle kronik hastaların mutlaka grip aşısı yaptırması öneriliyor.
Grip hastalığı hayati riske yol açabilir. Soğuk havalarda bulaşıcı hastalıkların başını çeken grip ölümcül olabiliyor. Uzmanlar hastalıktan korunmak için grip aşısı yaptırmanın önemini vurguluyor.

Havalar soğudukça solunum yolu enfeksiyonları da yaygınlaşıyor. Doç. Dr. Pervin Korkmaz, bu enfeksiyonlardan birinin grip olduğuna dikkat çekiyor. Öksürük ve aksırıkla ortaya saçılan virüs yüklü damlacıkların solunması veya virüs taşıyan yüzeylerle temas bulaşmaya neden oluyor.

Soğuk havalarda tokalaşma ve öpüşmeden uzak durulması gerektiğini belirten Korkmaz, risk gruplarındaki kişilerin alabileceği önlemlere vurgu yapıyor. Korkmaz; "Yaşlılar, kalp-akciğer hastalığı ve diyabeti olanlar, bağışıklık durumu baskılananlar, aşırı kilolu olanlar ve sigara kullananlarda hastalık seyri süresince hayatı tehdit edebilen komplikasyonlar gelişebilir." dedi.

Ellerin sık sık yıkanması, hastalıkta evde kalınması, öksürük ve hapşırık esnasında ağzın ve burnun kapatılması, maske takılması gibi yöntemler hastalığın bulaşmasını engelleyebilir.

GRİP AŞISI ÖNERİLİYOR

65 yaş üstü ve kişilerin mutlaka grip aşısı olması öneriliyor. Doç. Dr. Korkmaz'a göre risk grupları şu şekilde:

- KOAH, bronşektazi, astım, kalp ve damar hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar

- Organ veya doku nakli olmuş, kanser tanısı olan veya altta yatan çeşitli hastalıkları nedeniyle bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlar

- Şeker hastalığı, böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar

- Hemoglobinopati tanısı olanlar, huzur evlerinde kalanlar, obezitesi olanlar, grip açısından riskli kişilerle yaşayanlar

- Sağlık personelleri, gebeler, güvenlik, itfaiye gibi toplum hizmetinde çalışanlar

GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPTIRILIR?

Sağlık Bakanlığı mevsimsel gribe karşı etkin koruma için her yıl grip aşısı yaptırılmasını öneriyor. Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlamaktadır.

Ekim ve Kasım ayları grip aşısının yaptırılacağı en iyi zaman olarak görülmektedir. Aşılanmayanlar kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyucu etkisi 6 ila 8 ay arasında değişmektedir.

Grip aşısı sonrası yüzde 15-20 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir. Tüm vücudu etkileyen yan etkiler ise yüzde 1'İn altındadır. Bu yan etkiler ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi olabilir. Aşıdan yaklaşık 6-12 saat sonra bşalayan bu yan etkiler genellikle 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Sağlık Bakanlığı aşıların tam teşekküllü sağlık merkezlerinde veya hekim kontrolünde uygulanmasını önermektedir.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 4
  BEĞENDİM
 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Çocuğunuzu gripten korumak için püf noktalar
Sağlık

Çocuğunuzu gripten korumak için püf noktalar

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Türen, kış mevsimi ile birlikte artan grip vakalarına karşı çocukların nasıl korunacağı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kendini kötü hisseden kişilerin serum ile iyi olabileceği düşüncesi yanlış
Sağlık

Kendini kötü hisseden kişilerin serum ile iyi olabileceği düşüncesi yanlış

Prof. Dr. Söğüt, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi durumlarda ağızdan sıvı alınabildiği sürece serum verilmesinin gereksiz olduğunu söyledi.

Çocuklarda grip vakaları gün geçtikçe artıyor
Yaşam

Çocuklarda grip vakaları gün geçtikçe artıyor

Kış ayının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocukların kış hastalıkları artmaya başladı. Medicana Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Uzm. Dr. Pınar Balgöz Ergül, kış döneminde çocukları hastalıklardan korumak için önemli açıklamalarda bulundu.

Kış geldi hastalıklara önlem alalım
Yaşam

Kış geldi hastalıklara önlem alalım

Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Ozan Levent, “Sağlık Bakanlığı’nın test uyguladığı vatandaşlara göre grip vakaları Temmuz’da 127 kişi, Ağustos’ta 92, ancak Eylül’de 334’e çıktı. Bu havalar soğudukça yavaş yavaş artacak” dedi.

Eczacılardan vatandaşlara grip aşısı uyarısı
Sağlık

Eczacılardan vatandaşlara grip aşısı uyarısı

Eskişehir’de eczacılar kış aylarında vatandaşlarda sık görülen grip hastalığı için grip aşısını yaptırma süresinin Ocak ayına kadar devam ettiğini belirterek, aşıya talebin yoğun olduğunu söyledi. Devamı haberimizde...

Grip aşısı uygulaması başladı: 65 yaş üzeri ve risk grubu için ücretsiz
Sağlık

Grip aşısı uygulaması başladı: 65 yaş üzeri ve risk grubu için ücretsiz

Grip aşısı uygulaması 15 Eylül itibarıyla başladı. 65 yaş üzeri ve sağlık koşulları açısından risk grubuna girenler, kronik hastalığı olanlar için ücretsiz.