Adana

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor

Acıbadem Adana Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Sızmaz, güneş gözlüklerinde doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi. Detaylar haberimizde...

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor

Kullanılan gözlüklerin göz çevresini kaplaması gerektiğine değinen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Sızmaz, “Güneş gözlükleri ne çok koyu ne de çok açık renkte olmalı. Güneş gözlüklerinde ultraviyole ışınlarının en az yüzde 99 oranında bloke etme özelliği olmalıdır” dedi.

Farklı kullanım çeşitleriyle görmeyi kolaylaştıran gözlüklerin, göz bozuklukları tedavisinin yanı sıra, bazı durumlarda kişiye hayatı boyunca eşlik ettiği belirtildi. Bu nedenle, doğru bir gözlüğün kişinin günlük aktiviteleri sırasında en önemli yardımcılarından biri olduğu ifade edildi. Güneş gözlüklerinin de birçok faydası olduğu belirtilirken, Acıbadem Adana Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Sızmaz, güneş gözlüklerinde doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

"Güneş gözlüklerine ihtiyacımız var"
Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlükleri kullanılmasını öneren Prof. Dr. Selçuk Sızmaz, "Güneşin yararları olduğu kadar zararları vardır. Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınları göz kapaklarındaki derinin incelmesine ve erken yaşlanmasına neden oluyor. Yine ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalan korneada toksisite ve lenste katarakt ortaya çıkabiliyor. Bu zararlı ışınlardan korunmak için güneş gözlüklerine ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Güneş gözlüklerinde ultraviyole ışınlarını yansıtma özelliği olmalıdır"
İdeal bir güneş gözlüğünün güneşten gelen ultraviyole ışınlarını en az yüzde 99 oranında bloke etmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Sızmaz, "Dış ortamda spor yapanlar güneş gözlüklerinde polarize cam tercih edebilirler. Güneş gözlükleri ne açık ne de çok koyu renkte olmalıdır. Güneş gözlükleri çok açık renkte olursa fonksiyonları az olur veya çok koyu olursa görmeyi olumsuz etkiler. Bu yüzden renk olarak sarı ve kahve tonların kullanımı kontrastı artırarak olumlu etki sağlar. Güneş gözlükleri göz çevresini kaplayacak şekilde uygun büyüklüğe sahip olmalıdır, çok küçük çerçeve tercih edilmemelidir" şeklinde konuştu.

"Çocuklar için güneş gözlüğü kullanılması şart"
Çocukların erişkinlere göre gözbebekleri daha büyük olduğu ve optik ortamları daha saydam olduğu için güneşin zararlı ışınlarına daha fazla maruz kalarak göz sağlıklarının olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Sızmaz, çocuklarda da güneş gözlüğü kullanımının çok önemli olduğunu söyledi.
Yine halk arasında dile getirilen “Çok koyu renkli cam çok iyidir” ve “Pahalı cam iyidir” gibi ifadelerin doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirten Prof. Dr. Sızmaz, “Güneş gözlüklerinin kalitesi fiyatına göre değişiklik göstermez. Güneş gözlükleri ne çok açık ne de çok koyu olmalı ve UV ışınlarını en az yüzde 99 oranında bloke etme özelliği taşımalıdır” ifadelerini kullanıldı.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Sahte güneş gözlüğü kullananlar dikkat
Sağlık

Sahte güneş gözlüğü kullananlar dikkat

Optisyenlik yapan Fırat Yavuz sahte güneş gözlüğü konusunda uyardı. Devamı Haberimizde...

Yazın bunlar olmadan sokağa çıkmayın
Yaşam

Yazın bunlar olmadan sokağa çıkmayın

Yaz mevsimi yaklaşırken, ultraviyole ışıklardan nasıl korunacağız? Yazın sokağa çıkarken neye dikkat etmeliyiz? İşte uzmandan önemli ipuçları...

Bisikletini yağmurdan korumak için paltosuyla sardı
Bölgesel

Bisikletini yağmurdan korumak için paltosuyla sardı

Eskişehir’de bisikletini yağmurdan korumak isteyen bir vatandaş, çözümü palto ve mont ile kapatmakta buldu.

Gece camdan düştü sabah cansız bedeni bulundu
3. Sayfa

Gece camdan düştü sabah cansız bedeni bulundu

Elazığ’da, gece saatlerinde bir binanın 3. katındaki camından düşen ve sabah düştüğü fark edilen adam, hayatını kaybetti.

Domuzlar yine saldırdı bu sefer mezarı talan ettiler
3. Sayfa

Domuzlar yine saldırdı bu sefer mezarı talan ettiler

Elazığ’da aç kalan domuzlar mezarları tahrip etti. Mezarları eşen domuzlar yiyecek aradı.

Ahbap'tan şehit çocuğunu unutmadı
Etkinlik

Ahbap'tan şehit çocuğunu unutmadı

Ankara’da İçişleri Bakanlığı yakınlarında bombalı saldırı girişiminde bulunan teröristlerin Kayseri’de şehit ederek aracını çaldıkları Veteriner Mikail Bozlağan’ın 6 aylık çocuğunun, öğrenim hayatı boyunca olan masraflarını sanatçı Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap Derneği üstlendi.