Antalya

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

Her yıl onlarca ülkeden milyonlarca turist ağırlayan turizm kenti Antalya, geçen yıl 23 Nisan'da ulaşılan 1 milyon turist rakamını günler öncesinden kırdı.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

Her yıl onlarca ülkeden milyonlarca turist ağırlayan turizm kenti Antalya, geçen yıl 23 Nisan'da ulaşılan 1 milyon turist rakamını günler öncesinden kırdı. Günlük dışarıdan 100 uçağın geldiği Antalya'ya şu ana kadar geçen yıla göre yüzde 60 farkla 1 milyon 72 bin 742 turist geldi. Antalya’nın tarihindeki en iyi Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını yaşadığını belirten Vali Ersin Yazıcı, 17 milyon turist hedefinin gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.
Turizm kenti Antalya turizmde rekorlar kırmaya devam ediyor. 650 bin yatak ve 550'ye yakın 5 yıldızlı otel ve tatil köyü yanı sıra güneş, kum ve denizi ile dünyanın en iyi tatil merkezlerinden olan Antalya, geçen yıl 23 Nisan'da gerçekleşen 1 milyon turist rekorunu bu yıl 2 hafta öncesinden kırdı. 9 Nisan tarihi itibarıyla turizm kenti Antalya’ya 1 milyon 72 bin 742 turistin geldiğini ifade eden Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Geçen yıl Nisan ayına göre yüzde 60 üzerinde bir rekor var. Her ay yeni bir rekor kırıyoruz, bu rekorları kırmaya geçen yıl Ekim ayında başladık. Bugüne kadar en iyi Ekim, Kasım ve Aralık’ı geçen yıl yaşadık. Şu ana kadar en iyi Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını gördük. Şu an çok iyi gidiyoruz, beklentilerimiz çok yüksek. Geçen yıl 23 Nisan’da yakaladığımız 1 milyon rakamını bu yıl çok daha erken yakaladık” dedi.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

Birinci yüzde 30 ile Ruslar, ikinci sırada yüzde 24 ile Almanya

2023 yılının turizm açısından Antalya için çok daha iyi olacağını belirten Yazıcı, “Gelen turistlerin millet dağılımında çok büyük bir değişiklik yok. Önceki yıllarda da olduğu gibi yine birinci sırada yüzde 30 ile Ruslar, ikinci sırada yüzde 24 ile Almanya, üçüncü sırada ise İngiltere var. Ardından ise Polonya, İran, İsrail, Hollanda, Danimarka, Ukrayna geliyor. İnşallah bu yıl Avrupa’dan çok sayıda, önceki yıllarda olmadığı kadar da İsrail’den misafir bekliyoruz. İyi bir sezon olacak, sektör temsilcilerimizin beklentileri de çok yüksek. Turizmcilerimiz ile belirli zamanlarda bir araya gelerek sektörün durumunu görüşüyoruz. Temsilcilerimizin çok iyi bağlantıları var” sözlerine yer verdi.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

Antalya Havalimanına dışarıdan gelen günlük uçak sayısı 100’ü geçti

2023 yılının bugüne kadar yaşanılan en iyi yıl olacağını sözlerine ekleyen Vali Ersin Yazıcı, “17 milyon hedefimizi yakalayacağımızı düşünüyoruz. İyi başladık ve iyi gidiyoruz. Dünyanın en iyi ve en kalitesini hizmetini biz sunuyoruz. En uygun fiyata verilen bu hizmetten dolayı Türkiye’nin pandemiden sonra gösterdiği yükseliş trendi devam ediyor. Antalya Havalimanına dışarıdan gelen günlük uçak sayımız 100’ü geçti. Temmuz-Ağustos döneminde pik yapıyor. Antalya Havalimanımızda çalışmalar devam ediyor. Birtakım yenileme ve büyümeler oldu. Geçen yıla göre kapasitemiz yüzde 20 civarında artmış olacak” açıklamasına yer verdi.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

"Biz depremden sonra otellerde 80 bine yakın misafir ağırladık"

Antalya’nın deprem sonrası depremzedelere iyi bir misafirlik yaşattığını belirten Yazıcı, “Özellikle bu misafirlik için otel yöneticilerimize ve sektör çalışanlarımıza teşekkür ederim. Biz depremden sonra otellerde 80 bine yakın misafir ağırladık. Şu an 2 bin civarına kadar düştü. Otellerimiz kendi düzenlerine dönmeye başladı. KYK yurtlarında kalanlar devam ediyor. Şehrimizde bölgeden gelen nakil yaptıran 21 bin 200 öğrenicimiz var. Ankara’dan sonra en fazla nakil alan bölgeyiz” şeklinde konuştu.

Günlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldıGünlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldıGünlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldıGünlük 100 uçak iniyor 1 milyon rekoru erken kırıldı

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Renk cümbüşü yaşatan caddeye turistler bayılıyor
Bölgesel

Renk cümbüşü yaşatan caddeye turistler bayılıyor

Antalya'nın tarihi ve turistik merkezlerinden şemsiye kullanılarak gölgelendirildiği cadde, 2013 yılından bu yana yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanların başında geliyor.

Antalya'da nereye baksanız Alman olacak
Bölgesel

Antalya'da nereye baksanız Alman olacak

Almanya’da yurt dışı rezervasyonu yapan her 5 turistten biri Türkiye’yi tercih ederken, Antalya ve çevresindeki birçok otel doluluk oranlarıyla dikkat çekiyor.

Turizm hedefi 55-56 milyar dolar
Bölgesel

Turizm hedefi 55-56 milyar dolar

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Turizm gelirini 2028 yılında 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekti
Bölgesel

2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekti

Yazıcı, 2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekerek, '2023 yılı turizm sezonu, tüm ülke vatandaşlarında pik yaptığımız bir yıl olacak.' dedi.

Konyaaltı Sahili'ne 300 metre mesafede kıskandıran ucuz tatil
Bölgesel

Konyaaltı Sahili'ne 300 metre mesafede kıskandıran ucuz tatil

Turizm kenti Antalya’da daha ucuza tatil yapmak isteyenlerin merkezi karavanlar oldu. Konyaaltı Sahili'ne 300 metre mesafede kurulan karavanlarda yapılan tatiller görenleri adeta kıskandırdı.

Antalya'ya turist akıyor oteller neredeyse doldu
Bölgesel

Antalya'ya turist akıyor oteller neredeyse doldu

Türkiye'nin en önemli turizm merkezi Antalya'da, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala turizm tesislerinde doluluk oranının yüzde 80’e yaklaştığı bildirildi.