Burdur

Haberimiz ses getirdi! Burdur'da TRSM yerinde kalacak

Burdur'da, ruh sağlığı hastaları için hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin taşınma kararı, kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Habere tepki gösteren hastalar ve yakınları, merkezin yerinde kalmasını istemişti. Yapılan incelemelerin ardından merkezin yerinde kalacağı açıklandı.

Haberimiz ses getirdi! Burdur'da TRSM yerinde kalacak

HABERİMİZ SES GETİRDİ ‘TRSM YERİNDE KALACAK’

Sürekli okurlarımızın hatırlayacakları gibi, geçtiğimiz haftaki bir haberimizde Burdur İl Merkezi’nde ve Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren ‘Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ çalışanlarının ve burada tedâvi gören kişi ve yakınlarının; yerlerinin ruh hastaları için çok uygun bir yer olduğunu ifade ettiklerini belirtmiş ve yerlerinin değiştirilmemesi için basın yayın organları ile yetkililerden ilgi beklediklerini hatırlatmıştık…

Haberimiz üzerine bir inceleme ve araştırma yapan yetkililer, Merkezin yerin de kalacağı yönünde bilgiler verdiler.

Bahsimize konu haberin başlığı ve içeriği şöyle idi:

TRSM GÖREVLİLERİ DE MÜDÂVİMLERİ DE YERLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEMİYOR

Hemen herkes bilmese de ruh sağlığı bozuk olan ya da yerinde olmayan kişilerin ve bilhassa yakınlarının çok iyi bilecekleri gibi; Burdur’un, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ve Devlet Hastanesine bağlı olarak hizmet veren mükemmel bir ‘Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ ve bu Merkez’in de ruh sağlığı yerinde olmayan kişiler için İlimizin en uygun, en güzel yerinde ve oldukça da kullanışlı bir binası Var…

Eski Kadın Doğum Hastanesi veya Sigorta Hastanesi’nin yerinde ve ‘Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ adı altında uzun süredir hizmet veren Merkezin yeni Hastane’nin bünyesine taşınacağı yolundaki rivayetleri duyan Merkez çalışanları da bura da tedavi gören hastalar ve yakınları da bunun üzüntüsünü yaşadıklarını ifâde ederek basın yayın organlarından destek, yetkililerin de inceleme yapmalarını veya yaptırmalarını istiyorlar.

Söz konusu Merkez de uzun süredir, ağır ruhsal bozukluğu olan kişilere, toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde bireysel işlevi iyileştirmeye dönük etkin müdahaleler yapıldığını, psikososyal destek hizmetleri verildiğini, hastaları takip ve tedavilerini yaşadıkları ortam da (ev, işyeri ve benzer yerlerde) yapılmasının sağladığını hatırlatan Merkez çalışanları da müdavimleri de bu Merkezin Hastane bünyesine taşınmasının son derece yanlış olacağını ve bununda küçük bir araştırma sonunda ortaya çıkacağını ifade ediyorlar…

Merkezin şu anki yerinin ruh sağlığı bozuk olan kişiler için biçilmiş bir kaftan, yani ideal bir yer olduğunu belirten Merkez çalışanları, buranın yerinde kalması için başta Vali Türker Öksüz ve yeni İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Erk olmak üzere tüm yetkililerin konuyu gözden geçirmesini istiyorlar.

TACEDDİN AKBAŞ NNC HABER BURDUR

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 3
  BEĞENDİM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

TRSM Görevlileri de müdavimleri de yerlerinin değiştirilmesini istemiyor
Bölgesel

TRSM Görevlileri de müdavimleri de yerlerinin değiştirilmesini istemiyor

Burdur'da Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin şu anki yerinden yeni hastaneye taşınacağı yönündeki iddialar, merkez çalışanları ve hastaları tarafından tepkiyle karşılandı.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Burdur'un Hizmetinde
Bölgesel

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Burdur'un Hizmetinde

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü kapsamında ilde verilen hizmetleri tek tek anlattı.

Dünya Yürüyüş Şampiyonası, kadın ve erkekler 20 kilometre yarışlarıyla sürdü
Spor

Dünya Yürüyüş Şampiyonası, kadın ve erkekler 20 kilometre yarışlarıyla sürdü

Antalya'da düzenlenen Dünya Yürüyüş Şampiyonası kadınlar 20 kilometrede Perulu atlet Kimberly Garcia Leon, 1.27.12'lik derecesiyle altın madalyaya uzanırken, erkekler 20 kilometrede İsveçli Perseus Karlström, 1.18.49'la altın madalya kazandı.

“Yenidoğan alanında geldiğimiz seviye gelişmiş ülkelerden geri değil”
Bölgesel

“Yenidoğan alanında geldiğimiz seviye gelişmiş ülkelerden geri değil”

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından ilki 1998 yılında gerçekleştirilen ve pandemi süreci haricinde aralıksız devam eden 'Mersin Pediatri Günleri'nin 22'ncisi başladı.

Laf atma meselesi büyüdü, bıçaklar ortaya çıktı
3. Sayfa

Laf atma meselesi büyüdü, bıçaklar ortaya çıktı

Malatya’da, iki grup arasında “laf atma” meselesi yüzünden çıkan bıçaklı kavgada 2 kişi yaralandı.

Aracına Mermi Düşen Babanın İsyanı
3. Sayfa

Aracına Mermi Düşen Babanın İsyanı

Tokat'ta yaşayan Emre Kanbulat, evinin bahçesine park ettiği aracında yaşadığı olayla sarsıldı. Aracının ön camına yorgun mermi isabet eden Kanbulat, "Mermi havada durmuyor. Çocuklarımıza da isabet edebilirdi" diyerek tepki gösterdi.