İstanbul / Üsküdar

HABİTAT DÜNYA ŞEHİRLER GÜNÜ ZİRVESİ EKİM'DE ÜSKÜDAR'DA BAŞLIYOR

Birleşmiş milletler Dünya Şehirler Günü'ne ÜSKÜDAR ev sahipliği yapacak. Devamı haberimizde...

HABİTAT DÜNYA ŞEHİRLER GÜNÜ ZİRVESİ EKİM'DE ÜSKÜDAR'DA BAŞLIYOR

HABİTAT DÜNYA ŞEHİRLER GÜNÜ ZİRVESİ EKİM'DE ÜSKÜDAR'DA BAŞLIYOR

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DÜNYA ŞEHİRLER GÜNÜ'NE ÜSKÜDAR EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

 

Bünyesinde düzenlediği ve ev sahipliği yaptığı ulusal-uluslararası etkinliklerle öne çıkan Üsküdar Belediyesi, bunlara bir yenisini daha ekliyor. Habitat Dünya Şehirler Günü Zirvesi bu yıl ilk kez bir ilçe belediyesi olarak Üsküdar'da yapılacak. Etkinlikler, Üsküdar'da bulunan çeşitli mekanlarda gerçekleştirilecek.

 

Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen, Birleşmiş Milletler'de gerçekleşen Habitat Dünya Şehirler Günü etkinliğinde, 31 Ekim'de Dünya Şehirler Günü Buluşması'na ev sahipliği yapacaklarını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

BM'de etkinlikle ilgili konuşan Türkmen: Çok heyecanlıyız!

Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen ABD'nin New York kentindeki Birleşmiş Milletler binasında düzenlenen Habitat Dünya Şehirler Günü etkinliğinde bir konuşma gerçekleştirdi. Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen daha sonra, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'yle birlikte yaptıkları ortak basın toplantısında, uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

31 Ekim 2023'te İstanbul Üsküdar Belediyesi olarak Habitat Dünya Şehirler Günü etkinliğine ev sahipliği yapacak olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyleyen Hilmi Türkmen, "Bu özel etkinlik, temel sorunları örnek çözümlerle çözmüş şehirlerin önemini vurgulamak ve dünya açısından sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak için bir fırsat sunuyor. İstanbul Üsküdar Belediyesi olarak, sürdürülebilir şehirleşme hedeflerimize ulaşmak için kararlılıkla çalışıyor, şehrimizi daha yaşanabilir ve kapsayıcı hale getirmek için büyük adımlar atıyoruz. Dünya Şehirler Günü, şehirlerimizin geleceği için önemli bir platform oluşturuyor ve bu platformda bu deneyimlerimizi, başarılarımızı paylaşmak istiyoruz. Bunun da ötesinde, dünyanın birçok ülkesinden devlet adamlarının, metropol şehirlerin üst düzey yöneticilerinin katılacağı zirvede yapılacak tecrübe paylaşımlarını ülkemiz adına da çok değerli buluyoruz" ifadelerini kullandı.

"Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'ye teşekkür ediyorum"

Dünya Şehirler Günü'nün ana temalarından birinin de sıfır atık ve çevre konusu olacağını belirten Hilmi Türkmen, "31 Ekim'de sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayeleri ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın destekleri ile Üsküdar Belediyemizin ev sahipliğinde yapacağımız Habitat Dünya Şehirler Günü etkinliğine dair Birleşmiş Milletler'de bir basın toplantısı gerçekleştirdik. Habitat Dünya Şehirler Günü'nün Türkiye'de yapılmasında bize önemli destekleri olan ve programın Türkiye'ye kazandırılmasını sağlayan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'ye teşekkür ediyorum. Ana temalarından biri de sıfır atık ve çevre konusu olacak olan zirveye, 140'dan fazla ülkeden, devlet başkanları ve bakanlar seviyesinde üst düzey katılımcılar teşrif edecekler" dedi.

Dünya Şehirler Günü Buluşması'na sayılı günler kaldı

Etkinliklerin ana teması, "Herkes İçin Sürdürülebilir Kentsel Geleceğin Finansmanı" olacak. Bu tema doğrultusunda, kentsel kalkınmanın finansmanı, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, sürdürülebilir ulaşım ve altyapı, sosyal uyum ve kapsayıcılık gibi konular ele alınacak. Etkinliklere, Birleşmiş Milletler, hükümetler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve özel sektör temsilcileri gibi farklı kesimlerden katılımcılar bekleniyor.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 6
  ALKIŞ
 • 5
  BEĞENDİM
 • 2
  SEVDİM
 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Fatih Karagümrük, Alparslan Erdem'le yollarını ayırdı
Spor

Fatih Karagümrük, Alparslan Erdem'le yollarını ayırdı

Fatih Karagümrük, teknik sorumlu Alparslan Erdem ile karşılıklı anlaşarak yollarını ayırdı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi'nde 24 Yeni Ameliyathane Hizmete Açıldı
Sağlık

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi'nde 24 Yeni Ameliyathane Hizmete Açıldı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’nde 3 ay gibi kısa sürede 24 yeni ameliyathane inşa edildi. İleri düzeyde ameliyatların yapılabileceği donanımda yapımı tamamlanan ameliyathaneler bugün düzenlenen törenle hizmete alındı.

İşsizlik Oranı Yüzde 8,5'e Düştü: Bakan Kacır, Ekonomideki Büyümeyi Açıkladı
Bölgesel

İşsizlik Oranı Yüzde 8,5'e Düştü: Bakan Kacır, Ekonomideki Büyümeyi Açıkladı

Necip Fazıl Kısakürek Başakşehir Kültür Yaşam Parkı açılışından sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Bugün TUİK tarafından açıklanan yüzde 8,5’luk işsizlik rakamı 11 yılın en düşük seviyesine gerilemiş oldu

Motosiklet sürücünün kaza yaptığı anlar kamerasına yansıdı
3. Sayfa

Motosiklet sürücünün kaza yaptığı anlar kamerasına yansıdı

Büyükçekmece D-100 Karayolu’nda motosiklet sürücüsü bariyerlere çarparak metrelerce sürüklendi. Sürücünün hafif yaralandığı kaza anı başka bir motosiklet sürücüsünün kask kamerasına yansıdı.

Bisikleti çaldı, üstüne binip kaçtı
3. Sayfa

Bisikleti çaldı, üstüne binip kaçtı

İstanbul Arnavutköy’de bir binaya giren kişi, girişinde bulunan bisikleti kapıdan çıkarak üzerine binip kaçtı.

Didem Kınalı'nın Cep Telefonu Kapkaç Olayında 3 Tutuklama
3. Sayfa

Didem Kınalı'nın Cep Telefonu Kapkaç Olayında 3 Tutuklama

Beyoğlu Cihangir’de köpeğini gezdirmek için dışarıya çıkartan ünlü oryantal Didem Kınalı’nın 70 bin liralık cep telefonu 3 şahıs tarafından kapkaç yapıldı.