Bursa / İnegöl

Halk Dansları Topluluğu festival turnesine çıktı

İnegöl’ü temsil eden ekip Varna ve Borino’da festivallere katılarak yöresel oyunlarını sahnelerdi işte detaylar..

Halk Dansları Topluluğu festival turnesine çıktı

İnegöl’ün kültür sanat alanındaki en güçlü temsilcisi olan İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu festival turnesine çıktı. Davet edildiği farklı ülkelerde İnegöl’ü temsil eden ekip Varna ve Borino’da festivallere katılarak yöresel oyunlarını sahnelerdi.
İnegöl Belediyesi’nin 2011 yılında kurduğu ve geride kalan sürede kaydedilen gelişimle yurt içi ve yurt dışında pek çok festival ve gösteride yer alan İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, İnegöl’ü kültür sanat alanında başarıyla temsil etmeye devam ediyor. Kuruluşlarından itibaren katıldıkları bu festival ve yarışmalarda; 2017 yılında Kazakistan’da kazanılan Dünya Şampiyonluğu, 2022 yıl Nisan ayında da Özbekistan’ın Hiva şehrinde düzenlenen ve dünyanın en iyi dans gruplarının yer aldığı yarışmada oldukça genç yaş ortalamasına sahip bir ekiple dünya 3’üncülüğü elde eden İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, yaz aylarında gelen davetler üzerine festivallerde yer almaya devam ediyor.
İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, son olarak aldığı davet üzerine bu yıl 35’incisi düzenlenen Uluslararası Varna Festivali ve Geleneksel Borino Günlerine katıldı. Her iki programa da ülkemizi temsilen katılan İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, ilk olarak Varna festivalinde boy gösterdi. Burada sergilediği performansla ilk günden farkını ortaya koydu. Varna şehir meydanında başlayan kortejle start veren festivalde, amfi tiyatroda yapılan ülke ekiplerinin gösterileri sırasında Bulgar vatandaşlar İnegöl ekibine büyük ilgi gösterdi. Varna’nın ardından yine Bulgaristan’da Borino şehrine geçen İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, burada da gösterileriyle beğeni topladı. İnegöl yöresi oyunları başta olmak üzere ülkemizin farklı yörelerinden oyunları sahneleyen ekip, alkışlarla desteklendi. İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, her iki festivalde de seyircilere unutulmaz bir şov sundu. Gösteriler büyük beğeni topladı.
Borino’da gerçekleştirilen festivale halk dansları ekibi yanı sıra İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Emin Dündar’da beraberindeki meclis üyeleriyle birlikte Başkan Alper Taban’ı temsilen katıldı. Festival sırasında bir konuşma yapan Emin Dündar, “Sizlere anavatandan, kardeş İnegöl halkından ve Belediye Başkanımız Alper Taban’dan selam getirdim. Bu güzel coğrafyada sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduk. Bu topraklar bizim gönül coğrafyamız. Her zaman kalbimizdesiniz” dedi.

iha 

Halk Dansları Topluluğu festival turnesine çıktı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Nilüfer'in Gururu: Nilüfer Halk Dansları Topluluğu 23 Yaşında!
Yaşam

Nilüfer'in Gururu: Nilüfer Halk Dansları Topluluğu 23 Yaşında!

Yaklaşık 400 üyenin katıldığı gecede Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları da hazır bulundu.

Kocaelin' den Heycanlı Anlar
Etkinlik

Kocaelin' den Heycanlı Anlar

Önce izlediler sonra dayanamayıp dans ettiler Haber Detayı..

Afyon Bolvadin'de Halk Dansları gecesi
Etkinlik

Afyon Bolvadin'de Halk Dansları gecesi

Bolvadin Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekipleri tarafından Kırkgöz Kampüsü'nde 'Renklerle Dolu Anadolu Halk Dansları' gösterisi gerçekleştirildi.

Halk danslarıyla kurtuluş hikayesi
Etkinlik

Halk danslarıyla kurtuluş hikayesi

Antalya Muratpaşa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı için hazırladığı “Cumhuriyet’in 100’ü” isimli gösterisiyle Türkan Şoray Kültür Merkezi sahnesindeydi.

Side’ye 9 ülke dansçıları renk kattı

Side’ye 9 ülke dansçıları renk kattı

Manavgat Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısını düzenlenen Side Uluslararası Halk Dansları Festivali, tamamlandı.

Bucak'ın sevilen ismi Hüseyin Altay hüzne boğdu
Bölgesel

Bucak'ın sevilen ismi Hüseyin Altay hüzne boğdu

Burdur'un Bucak ilçesinin sevilen isimlerinden Hüseyin Altay, hayatını kaybetti. Altay, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Detaylar haberimizde...