Samsun

“Hareketsiz yaşam bel fıtığını tetikliyor”

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Canan Yıldırım, bel fıtıklarının fizik tedavi veya girişimsel tedavilerde iyileştiğinin görüldüğünü söyledi. Devamı haberimizde...

“Hareketsiz yaşam bel fıtığını tetikliyor”

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Canan Yıldırım, bel fıtıklarının fizik tedavi veya girişimsel tedavilerde iyileştiğinin görüldüğünü söyledi.
Büyük Anadolu Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Canan Yıldırım, günlük hayatı olumsuz etkileyen, kişinin yaşam kalitesini kısıtlayan bel fıtığı hakkında bilgiler vererek tedavi süreciyle ilgili tavsiyelerde bulundu.

“Hareketsiz yaşam bel fıtığını tetikliyor”
Fıtık ve oluşumu hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Canan Yıldırım, "Omurlar arasında yastık görevi gören, disk adı verilen bağ dokusunun; yaşlanmaya, geçiren travmalara bağlı olarak yapısında bozulmalar başlar. Diskte başlayan yapısal değişiklikler nedeni ile zamanla omuriliğin geçtiği kanal içine doğru gelişen diskte ki bombeleşmelere fıtık adı verilir. Bel fıtığı oluşumunda günlük yaşantıda her gün tekrarladığımız basit hareketler de sebep olabileceği gibi geçirilmiş büyük kazalarda sebep olabilir. Risk oluşturacak faktörler ise; hareketsiz yaşam, uzun süre ayakta sabit durmak, uzun süre konforsuz oturmak, titreşimli alet ile çalışmak, kilolu olmak, öne doğru iş yapmak, ağır kaldırmak, sigara içmek, yüksek tempolu ve ağırlıklı spor yapmak olarak sıralanabilir” dedi.
Bel fıtığının belirtilerinden de bahseden Dr. Yıldırım, “Hareket ile artan bel ağrısı ön plandadır. Ikınma öksürme gibi manevralarda ağrı artışı olur. Çoğunlukla öne doğru hareketlerde ağrı daha belirgindir. Yokuş yukarı çıkmakta, bisiklete binmekte de zorlanılmaktadır. Sinir kökü etkilenmesi var ise bacağa doğru yayılım olabilir. Beraberinde bacaklarda uyuşukluk, karıncalanma hissi eşlik edebilir” diye konuştu.

“Bel fıtıkları fizik tedavi ve girişimsel tedaviler ile iyileştiriliyor”
Hastalığın tedavi yöntemleri hakkında da bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Canan Yıldırım, şunları söyledi:
“Kişinin verdiği anamnez (hastalık öyküsü), bel fıtığını düşündürse de muayene ile beraber uygulanan testler ile ağrı kaynağı bel fıtığı mı bunun ayrımı yapılabilir. Bel fıtığından şüphelenildiyse lomber MR tetkiki istenilir ve mevcut görüntünün muayene ile uyumlu olup olmadığı değerlendirilir. Muayenede güç kaybı, his kaybı yok ise sinir germe testleri negatif ise istemsiz idrar kaçırma, gaita kaçırma yok ise, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisine öncelik verilir. Tedavide farklı cihazlar kişinin uygunluğuna göre kullanılabilir. Elektroterapi, yüzeysel-derin ısıtıcılar, lazer gibi farklı tedavi modaliteleri (semptomları iyileştiren-kötüleştiren faktörler) vardır. Amaç; bölgeye olan kan akımını arttırmak, kas spazmını çözmek, bazı sinir liflerini uyarmak, endorfin düzeylerini artırmaktır. Ancak, asıl tedavi kişinin toleransına göre planlanan egzersiz programıdır. Tedavi sürecinde egzersiz eğitiminin doğru şekil ve hızda öğretilmesi esastır. Kişi, bunu günlük yaşantısı içinde düzenli uygulama alışkanlığının kazandırılması en önemlisidir. Yapılan birçok çalışmada, bel fıtıklarının yüzde 80 oranında cerrahiye gerek kalmadan fizik tedavi veya girişimsel tedavilerde iyileştiği gösterilmiştir. Bu nedenlerle; tekrarlayan bel ağrısı olanlar, gece yatak içi dönme, az kilolu yükleri taşımada zorlanma ile ağrısı artanlar öncelikli fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna başvurması gerekmektedir.” İHA 

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Son Dakika Antalya Altın Portakal Film Festivali İptal Edildi
Bölgesel

Son Dakika Antalya Altın Portakal Film Festivali İptal Edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Altın Portakal Film Festivali iptal edildiğini duyurarak, detaylar haberimizde

Antalya Baklavacı Turhan Yıldız’a Yılın en iyi iş insanı ödülü verildi. Turhan Yıldız Kimdir
İş Dünyası

Antalya Baklavacı Turhan Yıldız’a Yılın en iyi iş insanı ödülü verildi. Turhan Yıldız Kimdir

Turhan Yıldız’a ödülünü Yıldız Kardeşler Baklava 'da Önceki dönem Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül takdim etti.

Antalya Ak Parti Eski Başkanları Ankara'da
Yaşam

Antalya Ak Parti Eski Başkanları Ankara'da

AK Parti Antalya’daki değişim rüzgarından sonra İlçe Başkanlığı görevlerinden ayrılan isimler Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nin düzenlediği İlçe Başkanları Buluşması’na katıldı.

Korkuteli Ülkü Ocaklarından Lokma İkramı
Yaşam

Korkuteli Ülkü Ocaklarından Lokma İkramı

Korkuteli Ülkü Ocakları tarafından Mevlid Kandili münasebetiyle Çayırlı Cami önünde vatandaşlara lokma ikramı yapıldı.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Görevden Alındı Yeni Başkan Kim Olacak
Yaşam

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Görevden Alındı Yeni Başkan Kim Olacak

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda değişikliğe gidiliyor. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım görevinden alındı. İşte yeni başkan

Vali Öksüz, Burdur'un tarihi ve kültürel değerlerini inceledi
Bölgesel

Vali Öksüz, Burdur'un tarihi ve kültürel değerlerini inceledi

Burdur Valisi Türker Öksüz, Bakibey Konağı ve Mehmet Akif Ersoy İstiklal Mücadelesi Kültür Evi'ni ziyaret ederek ilin tarihi ve kültürel değerlerini yerinde inceledi.