Hatay'da depremin ardından kenti kaplayan çöpler, ekipler tarafından bir bölgeye toplandı. Kentin dışında oluşan çöp dağları dron kamerasıyla görüntülendi.
Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından Hatay, enkaz alanına dönüştü. Sokakta kurulan yardım çadırları, şehre dışarıdan gelen yardımseverler ve evsiz vatandaşların sokaklarda kalmasıyla kentte çöp sorunu meydana geldi. Çeşitli belediyelere ait çöp toplama araçları, kentte çöp toplama işlemlerine başladı. Şehir dışında boş alan belirleyen yetkililer, çöpleri bu alanda toplamaya başladı. Oluşan çöp dağları havadan görüntülendi.
6 Şubat Hatay Depremi'nde yaralanan 14 yaşındaki Medine Alışkan, Bor Fizik Tedavi'de 3 ayda mucizevi bir iyileşme gösterdi. Yürüyemeyen Medine, robotik rehabilitasyon ve fizyoterapi ile ilk adımlarını attı.
Depremin vurduğu Hatay’da vatandaşlar, yılbaşı öncesi asrın felaketinde hayatını kaybeden yakınlarının mezarlarını ziyaret ettiler. Ailesinden geriye kalan kızı Elmas’la birlikte evlatlarının ve eşinin mezarını ziyaret eden Mehmet Yılmaz ise yürekleri burktu.
Hatay’ın Erzin ilçesinde hasarlı olan son binanın yıkımı gerçekleşti.
Hatay’da yaşanan depremde 370 kişinin hayatını kaybettiği konutların müteahhidi Mehmet Özat, Ankara’da gözaltına alındı.
Hatay’ın Hassa ilçesinde Suriye sınırının sıfır noktasında inşa edilen ve hak sahipleri için belirlenen köy evleri, depremzede vatandaşlardan takdir topladı. Depremzedeler, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yeni yuvalarına taşınabilecek.
Hatay’daki depremin 2. günü göçük altındaki annesinin cansız bedeninin ardından 5 saatlik uğraş sonucu babası ile kurtarılan 4 yaşındaki Öykü’nün yaşama tutunmasını sağlayan Denizlili gönüllü ekip, felakette yaşadıklarını unutamayınca profesyonelliğe adım attı.
Yorumlar (0)