Kocaeli

Havuzun içine düşen ayının yardımına ekipler yetişti

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde ormanlık alandaki havuza düşen yavru ayı için ekipler adeta seferber oldu.

Havuzun içine düşen ayının yardımına ekipler yetişti

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde ormanlık alandaki havuza düşen yavru ayı için ekipler adeta seferber oldu. Yavru ayının annesinin havuzun yakınlarında bulunması dolayısıyla güvenlik önlemleri de alınarak, yavru ayı kurtarıldı. O anlar havadan da görüntülendi.
Olay, Servetiye Karşı mevkiindeki ormanlık alanda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, yavru ayı 2 metre derinliğindeki havuza düştü. Havuzdan çıkamayan ayının bağırışını duyan vatandaşlar 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbar üzerine bölgeye, jandarma, Doğal Koruma Milli Parklar ile Ormanya Doğal Yaşam Parkı Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ekipleri sevk edildi. Ekipler tarafından yapılan incelemelerde yaralanmadığı tespit edilen yavru ayının havuzdan kurtarılması için tahta merdiven yapıldı. Yavru ayının annesinin de havuzun yakınlarında bulunması dolayısıyla güvenlik önlemleri alındı. Ormanın içine giren ekipler bir süre ilerledikten sonra havuza merdiveni indirdi. Ekipler hızlıca uzaklaşırken, yavru ayı merdivene tırmanarak havuzdan çıktı. O anlar dron ile görüntülendi.

"Yavru ayı beni kurtarın diye gözümüzün içine bakıyordu"

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nın Sorumlu Veteriner Hekimi Muhammet Nalkıran, "Doğa Koruma Milli Parklar ekipleri bizleri aradı. Samanlı Dağlarında havuza düşmüş bir yavru ayı vakası olduğunu bildirdi. Hemen bölgeye intikal ettik, Doğa Koruma Milli Parklar ekipleri buradaydı, onlara katılım sağladık. Jandarma ekipleri de bizlerin güvenliğini sağladı çünkü bölgede aynı zamdan havuza düşmüş yavru ayının annesi de vardı. Bu anne bizim için bir tehdit unsuruydu. Ne kadar yavruyu kurtarmak istesek de bizlerin de burada can güvenliği söz konusu. Dron ile bölgenin iyice araştırılmasını sağladık. Yapacağımız operasyonun şeklini belirledik. Sonrasında havuzu düşmüş aynının sağlık kontrolünü sağladık, herhangi bir problem olmadığını düşündürdüğümüz anda ayıyı kurtarıp doğaya salınmasını sağladık. Havuz 2 metre kadar derinliğinde, gayet geniş bir havuzdu. Ormanın içerisinde böyle bir havuzun olması aklımıza soru işareti getirdi, belediye ekipleri bunun araştırılmasını yapılacağını bize bildirdiler. Sağlığında herhangi bir sorun olmadığını düşündüğümüz zaman merdiveni koyduk zaten yavru ayı beni kurtarın diye gözümüzün içine bakıyordu. Merdiveni koyar koymaz tırmanarak ormanın içine annesinin ve kardeşinin yanına koşarak uzaklaştı" dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kış uykusuna yatamadılar, yolda görüntülendiler
Bölgesel

Kış uykusuna yatamadılar, yolda görüntülendiler

Bolu’nun Abant Gölü Milli Parkı bölgesinde kış uykusuna yatamayan anne ayı ve 3 yavrusu cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Antalya'da itfaiyeciden yavru köpeği korkusuzca kurtardı
Bölgesel

Antalya'da itfaiyeciden yavru köpeği korkusuzca kurtardı

İtfaiye erinden su borusundaki köpeğe kahramanca kurtarış

Ninni söyleyerek uyuttular, sosyal medyada gündem oldular
Yaşam

Ninni söyleyerek uyuttular, sosyal medyada gündem oldular

Sivas’ta iki kız kardeşin buldukları yavru köpeği ninni eşliğinde uyuttuğu anlar cep telefonu kamerasına yansıdı. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler, izleyenlerin içini ısıttı.

Bursa’da anne ve yavru ayı şaşırttı
Yaşam

Bursa’da anne ve yavru ayı şaşırttı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde dağ yolunda doğa gezisi yapan 2 arkadaşın bulunduğu aracın önüne yavru ayı ve annesi çıktı. O anlar amatör kameraya yansırken, sürücü ise aracıyla ayıları ormana yönlendirdi.

Yavru dağ keçisi 2 ay sonra özgürlüğüne kavuştu
Yaşam

Yavru dağ keçisi 2 ay sonra özgürlüğüne kavuştu

Hakkari’de sınır hattında askerler tarafından bitkin halde bulunarak Van’da koruma altına alınan yavru yaban keçisi, 2 aylık tedavisinin ardından doğal ortamına bırakıldı.

Yavru yaban keçisi tedavisinden sonra ailesine kavuştu
Yaşam

Yavru yaban keçisi tedavisinden sonra ailesine kavuştu

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğünce doğada yaralı halde bulunmasının ardından iyileştirilen yavru keçisi, tedavi edilerek ait olduğu yere bırakıldı.