Türkiye’nin örtü altı tarımında söz sahibi Antalya’da tamamı ihracata giden Kaliforniya Biberi’nin ilk hasadı başladı. Yüzde 95 oranında Antalya’nın Aksu ilçesinde yaklaşık 7 bin dekar alanda üretilen Kaliforniya Biberinin ilk rotası Rusya oldu.
Örtü altı tarımın başkenti Antalya’da Kaliforniya biberi hasadı başladı. Ağustos Ayı itibariyle toprakla buluşan fideler meyvesini verdi. 260 dekar alanda Kaliforniya biberi üreten Ömer Akcan, ilk hasatta 500-600 kg ürün aldıklarını, Rusya ve Avrupa pazarına ilk satışların 35 TL’den yapılacağını söyledi.
Ağırlıklı olarak Kaliforniya Biberi ürettiğini belirten üretici Ömer Akcan, “ Aksu ilçesinde 260 dekar alanda sera üretimi yapıyoruz. Ağırlıklı olarak Kaliforniya biberi üretiyoruz. 89 gün önce fidelerimizi toprakla buluşturduk. Bugün ilk hasadımızı yapıyoruz. Bugün 13 dekar alanda 500-600 kg ürün almayı hedefliyoruz” dedi.
Rusya ve Avrupa’ya ihracat
Kaliforniya Biberinin tamamının yurt dışına gönderildiğini kaydeden Akcan, “Ürünümüz yüzde 99,5 oranında ihracata gidiyor. 0.5’lik kısmı da oteller tarafından rağbet görüyor. Ürünlerimiz Rusya pazarı Ve Avrupa ülkeleri olmak üzere iki büyük pazarımız var. Geçtiğimiz sene ihracatta sancılı günler geçirdiğimiz zamanlar oldu. Umarım bu yıl o sıkıntıları tekrar yaşamayız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Kilogram fiyatı 35 TL
Akcan, “Fiyatlarımız 35 TL olarak açıklandı. Güzel bir fiyat bu sene için. Sarı çeşitler 37 TL, Turuncu çeşit 35 TL olarak belirlendi. Yılsonu rekoltemizin dekar başına 7 ile 7,5 ton arasında olmasını bekliyoruz. İki sene önce bu seralardan 8-8,5 ton ürün alabiliyorduk. Malumunuz son yıllarda ki iklim değişikliklerinden dolayı rekolte düştü” ifadesinde bulundu.
“Ülkeye döviz girdisi sağlıyoruz”
Ülkeye katma değer kazandıran ürün yetiştirdiklerini ifade eden Akcan, “Ülkemize ciddi anlamda döviz girdisi sağlayan bir ürün. Tamamı ihracat odaklı. Biberde biyolojik mücadeleyle üretim yapmaya çalışıyoruz. Umarız satışlarımız ve ihracatımız bu şekilde devam eder. Ürünlerimizi güzel bir fiyata, iyi pazarlar da satarız” dedi.
Ege İhracatçı Birlikleri'nin (EİB), 2024 yılının Ocak-Haziran döneminde ihracatı 9 milyar 21 milyon dolar oldu. Egeli ihracatçılar, 2024’ün ilk yarısında 200 farklı ihraç pazarına ulaşarak, 108 ülke ve bölgeye ihracatını artırmayı başardı.
Güneydoğu Anadolu bölgesinde ihracat liderliğini sürdüren hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, yılın yarısında ihracatını yüzde 7,3 artırarak 1,6 milyar dolara taşıdı.
Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri 2024 yılının ilk yarısında ihracatını yüzde 9’luk artışla Türkiye’ye 3 milyar 8 milyon dolar döviz kazandırdı
Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz’den geride kalan Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,10 oranında gerileme ile 222 milyon 127 bin 831 dolar ihracat gerçekleşti.
Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'dan müthiş bir haber! Baykar, Türkiye'nin en büyük 10 ihracatçı firması arasına giren ilk savunma ve havacılık firması oldu.
Batı Akdeniz’den yılın ilk 5 aylık döneminde 1 milyar 109 milyon 815 bin 925 Dolar ihracat gerçekleştirildi.
Yorumlar (0)